کنسرت قربانی لغو شد / ارشاد: بی اطلاعیم

در حالی که مدیر گروه “آهنگ اشتیاق” از حسرت از دست رفتن فرصت اجرا در شهر مشهد به‌واسطه لغو کنسرت علیرضا قربانی می‌گوید، مدیر ارشاد استان خراسان رضوی اصولا ارتباط دادن این کنسرت به ارشاد را بی‌مورد می‌داند.

کنسرت گروه آهنگ اشتیاق به سرپرستی علی قمصری که قرار بود، 21 و 22 آبان به خوانندگی علیرضا قربانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شود، ساعاتی قبل از اجرا لغو شد.

این نشانه‌ای است از این واقعیت که روند لغو کنسرت توسط افرادی که تابع قانون نیستند و حتی بر حکم و اجازه وزارت ارشاد نیز وقعی نمی‌نهند ادامه دارد. داستان از کرمانشاه و  کنسرت سراج آغاز شد. در روز اجرای آن کنسرت و علی‌ رغم میل مردم و علاقه‌مندان به هنر در این شهر، عده‌ای با حضور در سالن اجرای کنسرت، از برگزاری آن جلوگیری کردند.

پس از آن  در بابلسر و این‌ بار محمدرضا لطفی دچار نا‌هماهنگی شد. مدیر اداره ارشاد بابلسر در آخرین روزهای مانده به کنسرت، از دادن مجوز خودداری کرد و دیگر نهادهای شهری را مقصر دانست؛ در حالی‌که با بقیه نهادهای ذیربط مانند فرماندار و غیره تماس گرفته شد و همه اعلام کردند که ما با اجرای کنسرت مخالفتی نکرده‌ایم.

بازهم گذشت تا دوباره در همدان و این‌بار لغو ناگهانی کنسرت، گریبان سالار عقیلی را گرفت. سرپرست گروه موسیقی “قمر” مدعی شد: مسئولان شهر همدان، جهت تمدید کنسرت گروه قمر در این استان، درخواست 240 بلیت کنسرت از مدیر برنامه این گروه داشتند و به همین دلیل با وجود حمایت‌های پیشین آنها، ترجیح دادیم کنسرت را لغو کنیم.

وی افزود: گروه قمر به مدت سه شب در استان همدان روی صحنه رفت و با استقبال گسترده مخاطبان همراه شد. از این رو تصمیم گرفتیم تا اجرا را برای مردم این استان به مدت دو نوبت دیگر تمدید کنیم. هماهنگی این برنامه برعهده مدیر برنامه‌های گروه بود اما متاسفانه برای اجاره بهای سالن با مسئولان دچار مشکل شدیم. از این‌رو مسئولان از ما خواستند که حدود 200 بلیت به جای اجاره‌بها به آن‌ها پرداخت کنیم، اما مدیر برنامه ما با شنیدن این موضوع تصمیم گرفت کنسرت را لغو کند.

دهقان در عین حال تاکید کرد: این اتفاق در حالی بود که مسئولان استان همدان در سه شب اول کنسرت با ما همکاری بسیار خوبی داشتند و باعث شدند ما اجراهای قابل قبولی را در این استان ارائه دهیم، اما به هر حال مسائل مالی باعث لغو این کنسرت از سوی مدیر برنامه ما شد.

محسن یگانه هم در آبادان به همین مشکل برخورد. محسن یگانه، خواننده پاپ ایران، قرار بود در برنامه جشن ستارگان آبادان اجرا داشته باشد که به ‌رغم بلیت فروشی اجرای این برنامه منتفی شد.

و اما این بار همین داستان تکرار شد و علیرضا قربانی و گروه آهنگ اشتیاق نتوانستند در مشهد و در دانشگاه فردوسی این شهر روی صحنه بروند.

قمصری؛ مدیر و سرپرست گروه “آهنگ اشتیاق” به خبرنگار مهر گفت: چندی پیش مدیر برنامه های ما پیشنهادی برای دو شب اجرا در تاریخ‌های 21 و22 آبان در دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرد، با توجه به شرایط سخت اجرا در مشهد این فرصت را غنیمت شمردیم تا دیداری با دوستداران موسیقی در این شهر داشته باشیم. ولی متاسفانه امروز نیم ساعت قبل از پرواز خبری به ما رسید که طبق آن، با وجود طی شدن تمام مراحل قانونی و کسب مجوز گروه ما و دانشجویان به طور حضوری توسط افرادی تهدید و مسئولین دانشگاه از برگزاری این کنسرت منع شدند.

وی در ادامه افزود: باید به کسانی که بصورت خودسرانه و غیرقانونی قدرتشان را در پاره کردن پوسترها، بی‌احترامی کردن به عوامل فرهنگی دانشگاه و قلدری خرج می‌کنند بگویم درست است که شانس دیدار با هنردوستان مشهد رو از دست دادیم اما این مسئله در مقابل چیزی که شما از دست می دهید ذره ای بیش نیست.

مدیر ارشاد مشهد: از برگزاری این کنسرت اطلاعی ندارم

مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی کلا از برگزاری این کنسرت در شهر مشهد بی‌اطلاع بوده و گفت که اصلا نمی‌دانسته که قرار است این برنامه در مشهد برگزار شود.

سید جواد جعفری؛ مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی درباره این کنسرت گفت: این کنسرت ربطی به ارشاد نداشته است.  کارهای فرهنگی داخل دانشگاه‌ها اعم از برگزاری کنسرت موسیقی و یا نشست‌های فرهنگی با نظارت خود دانشگاه انجام می‌شود و ربطی به ارشاد نداشته که ما بخواهیم برای آن مجوز صادر کنیم.

وی حتی از برهم خوردن این کنسرت نیز بی اطلاع بود و حاضر هم نشد که این حرکت افرادی که آن را برهم زده‌ا‌ند را محکوم کند.

حرکت‌های خودسرانه از این دست نه تنها به فرهنگ موسیقایی ایران لطمه می‌زند بلکه خوراک تبلیغات سوء علیه مدیریت فرهنگی کشور را فراهم می‌کند و مسوولان فرهنگی و هنری کشور باید با توجه به این نکنه و با پیگیری و برخورد با چنین تشکل‌های خودسرانه از تکرار چنین قانون‌شکنی‌هایی جلوگیری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.