کنسرت‌ های پاپ با رویکرد جدید به صحنه خواهند رفت

شعر،‌ موسیقی،‌ نحوه اجرا، نحوه برگزاری و صحنه‌آرایی، از این پس تعیین کننده حضور خوانندگان پاپ در صحنه اجرا خواهد بود.

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه پس از ایام سوگواری محرم و صفر کنسرت‌های پاپ با رویکرد جدید برگزار خواهند شد، اظهار کرد: دلم می‌سوزد که وقتی خطری را احساس می‌کنم قبل از آن اعلام خطر می‌کنم اما متاسفانه دوستان فعال در موسیقی پاپ به آن بی‌توجهی می‌کنند.

او ادامه داد: بارها در نشست‌های خبری و همین طور به تهیه‌کنندگان،‌ آهنگسازان و … عرض کرده‌ام که آن سه توصیه‌ای که من از روز اول به خوانندگان پاپ داشته‌ام را در نظر بگیرند اما متاسفانه آن‌ها پشت گوش انداخته‌اند و انگار با مدیران ارشاد در خطی موازی حرکت می‌کنند و هیچ گاه قرار نیست به تعامل برسیم.

سید محمد میرزمانی اضافه کرد: آن‌ها کار خودشان را می‌کنند و ما هم کار خودمان را انجام می‌دهیم اما متاسفانه هیچ گاه به تعامل نمی‌رسیم. اگر قرار باشد اهالی موسیقی پاپ، خط‌شان را همان‌گونه ادامه دهند دیر یا زود مسایلی اتفاق خواهد افتاد.

وی تاکید کرد: سعی‌مان این است که پس از ایام محرم و صفر، موسیقی پاپ با رویکرد جدید به صحنه برود.

میرزمانی با بیان اینکه تاکیدش بر آلبوم‌های پاپ هم صدق می‌کند، اظهار کرد: هر چه به اهالی پاپ گفتم در آلبوم‌هایتان شعرهای سخیف استفاده نکنید، توجه نکردند.

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بنده هم موسیقی پاپ کار کرده‌ام، پاپ خوانده‌ام و این موسیقی را هم دوست‌ دارم. پس در نظر داشته باشید که این تغییرات بر اساس نظر شخصی من نیست بلکه دیدگاه فرهنگی‌ام را مطرح می‌کنم.

او با بیان اینکه نمی‌گذارم سلیقه شخصی‌ام بنای فرهنگی را خراب کند، گفت: ما نمی‌توانیم در شهرمان آن طور که دلمان می‌خواهد خانه بسازیم. هر چیزی قواعد خودش را دارد.

میرزمانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برای شعرهای اجتماعی مجوزها به سختی از سوی ارشاد صادر می‌شوند، گفت: خط قرمزهایی وجود دارد که باید رعایت شوند به هر حال ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی مقدس هستند. وقتی ترانه‌ای منتشر می‌شود که دیگر نمی‌توان جلویش را گرفت. عرصه موسیقی هم جایی نیست که به شخص و یا مقامی توهین شود.

مدیر دفتر موسیقی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره اینکه شرایط انتشار تک‌آهنگ در اینترنت چه قوانینی را برای خوانندگان ایجاد می‌کند؟، توضیح داد: انتشار هر گونه موسیقی چه به صورت تک تراک و چه به صورت آلبوم باید از سوی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز باشد.

وی یادآور شد: در این صورت ما هیچ مشکلی با انتشار تک‌آهنگ نداریم و خیلی‌ها هم به این منظور به ما مراجعه کرده‌اند و مجوزهایی نیز برای تک‌قطعات صادر کرده‌ایم.

میرزمانی در عین حال گفت: روی آوردن خوانندگان به انتشار تک‌آهنگ به دلیل شرایط اقتصادی موسیقی کشور است که آن‌ها را برای انتشار یک قطعه موسیقی به اینجا رسانده است. فکر کنید، اثری منتشر می‌شود و به صورت غیرقانونی روی اینترنت دانلود می‌شود.

این آهنگساز در توضیح یکی از طرح‌هایش درباره ایرانی کردن موسیقی پاپ گفت: یکی از طرح‌های من این است که در بخش اجرای زنده موسیقی پاپ با حمایت ما دو قطعه جدید ساخته شود که دارای محتوا و رویکرد مثبت باشد.

او مضمون این قطعات را ارزش‌ها یا میراث‌های فرهنگی دانسته و افزود: دوست داشتیم این قطعات را به هنرمندان سفارش دهیم و هزینه‌هایش را پرداخت کنیم . حتی در انتشار آلبوم هم این طرح را دادم اما دستمان بسته است و اگر بخواهیم حمایتی کنیم موسیقی سنتی و موسیقی نواحی ایران در اولویت است.

به گزارش ایسنا، میرزمانی پس از منصوب شدنش به سمت مدیریت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه توصیه به خوانندگان پاپ کرد.

استفاده از ملودی‌های محلی، تنوع موضوعی ترانه‌ها و استفاده از اشعار قدما حداقل در دو قطعه یک آلبوم از توصیه‌های میرزمانی به خوانندگان پاپ بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.