» آرشیو مطالب » «کمیته نان» دومین بخش از یک تریلوژی است/ روایتی از مصائب کول‌برها
3122083
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«کمیته نان» دومین بخش از یک تریلوژی است/ روایتی از مصائب کول‌برها

اردیبهشت 20, 1398 0

3122083
لیلی عاج از روی صحنه بردن نمایش «کمیته نان» که به مشکلات کارگران روزمزد و کول‌بران اختصاص دارد، خبر داد.

لیلی عاج نویسنده و کارگردان تئاتر درباره تازه‌ترین فعالیتش در این حوزه به تئاتر آنلاین گفت: قرار است از اواخر اردیبهشت ماه نمایش «کمیته نان» را در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه ببرم. این اثر نمایشی دومین بخش از یک تریلوژی است که به زندگی کارگری می‌پردازد و مساله کارگران روزمزد میدان میوه و تره بار را در کنار مشکلات کول‌برها مطرح می‌کند.

وی ادامه داد: در این اثر نمایشی مشکل ۲ خانواده مطرح می‌شود که یکی از آنها از قشر کارگر ساکن تهران هستند و دیگری خانواده کرد کول‌بری هستند که برای حل مشکلاتشان به تهران آمده‌اند و یک دادخواهی از نماینده شهرشان در تهران دارند. تلاشم این بوده که در این نمایش صادقانه با مسایل و مشکلات کارگران برخورد کنم.

عاج یادآور شد: «کمیته نان» به دلیل قصه تلخی که دارد از حال و هوایی طنز هم برخوردار است اما کار اصلاً به سمت سرخوشی صرف نمی‌رود. نمایش داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که هیچ مشکلی به جز معیشت ندارند اما این مساله برایشان مشکلات دیگری را رقم می‌زند.

کارگردان «قند خون» درباره بازیگران نمایش توضیح داد: الهام شعبانی، غزاله جزایری، ارسطو خوش رزم، شاهو رستمی، لبخند بدیعی و سعید احمدی بازیگران این اثر نمایشی هستند که همگی در نمایش به زبان کردی صحبت می‌کنند البته به شیوه‌ای که برای مخاطبان قبال فهم باشد. بازیگران برای یادگیری زبان کردی تمرین‌های زیادی کردند و از آنجا که خودم کرد هستم معتقدم این زبان می‌تواند جذابیت‌های زیادی برای مخاطبان داشته باشد.

وی در پایان درباره روی صحنه بردن بخش سوم از تریلوژی زندگی کارگری گفت: قسمت اول این تریلوژی نمایش «قند خون» بود که سال گذشته در تئاترشهر اجرا شد. قسمت دوم آن «کمیته نان» نام دارد و سومین بخش از این تریلوژی «دایره آبی» است. در ۲ نمایش قبلی برای مردهای کارگر مشکلاتی به وجود می‌آید و زن‌ها مجبور می‌شوند بار زندگی را بچرخانند و حالا در نمایش «دایره آبی» زن‌ها در کارخانه‌ای که درهای آبی بطری را تولید می‌کند، مشغول کار هستند و این بار شاهد مشکلات زنان کارگر هستیم. امیدوارم شرایطی فراهم شود که بتوانم رپرتواری از این سه نمایش را در روز کارگر به صحنه ببرم.

نمایش «کمیته نان» که دومین اثر عاج درباره مشکلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی کارگران است در فضایی پر تنش به مساله کول‌بَرها پرداخته و وضعیت زندگی‌های سخت طبقه کارگر را روایت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×