کشف راز جنایت خیابان «آیزنهاور»/ قتل یا خودکشی مساله این است

علیرضا حافظی کارگردان «آیزنهاور ۴:۵۷» این نمایش را اثری جنایی و دلهره‌آور دانست که با فضاسازی اکسپرسیونیستی تلاش یک کاراگاه برای کشف راز یک قتل را به تصویر می‌کشد. علیرضا حافظی نویسنده و کارگردان نمایش «آیزنهاور ۴:۵۷» که این روزها در خانه نمایش دا روی صحنه است درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی به تئاتر آنلاین […]

علیرضا حافظی کارگردان «آیزنهاور ۴:۵۷» این نمایش را اثری جنایی و دلهره‌آور دانست که با فضاسازی اکسپرسیونیستی تلاش یک کاراگاه برای کشف راز یک قتل را به تصویر می‌کشد.

علیرضا حافظی نویسنده و کارگردان نمایش «آیزنهاور ۴:۵۷» که این روزها در خانه نمایش دا روی صحنه است درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی به تئاتر آنلاین گفت: «آیزنهاور ۴:۵۷» درامی معمایی جنایی است که سال قبل در تماشاخانه سپند با کارگردانی مشترک من و آرمین جباره اصل به صحنه رفت. در اجرای جدید من تنها به عنوان کارگردان حضور دارم و جباره اصل در مقام مشاور کارگردان در کنار گروه حضور دارد. این اثر نمایشی تا جمعه ۲۸ مرداد ماه در خانه نمایش دا روی صحنه است و خوشبختانه توانسته بازخوردهای مثبتی از جانب تماشاگران دریافت کند.

وی درباره داستان و نام نمایش توضیح داد: اتفاقات نمایش در سال ۵۴ رخ می‌دهد به شکلی که در آن زمان در خیابان آیزنهاور سابق که آزادی امروزی است قتلی اتفاق می‌افتد و جسدی را ساعت ۴:۵۷ دقیقه در این خیابان کشف می‌کنند و پرونده را به اداره شهربانی ارجاع می‌دهند که در ادامه کارآگاه رادمهر طی صحبت‌هایی که با چند مضنون پرونده دارد متوجه دخالت‌های ساواک در وقوع این قتل می‌شود و مصمم می‌شود که هرطور شده این پرونده را جلو ببرد و حل کند…

حافظی با اشاره به اینکه قصد نداشته این نمایش سمت و سوی سیاسی داشته باشد، بیان کرد: اصولاً بر این عقیده نیستم که یک نمایش حتماً باید حرف یا سمت و سوی اجتماعی یا سیاسی داشته باشد بلکه صرفاً به سوژه و ایده‌ای که به ذهنم رسیده یا در اختیارم گذاشته شده متکی هستم و خوشحالم که فرصتی فراهم شده تا این نمایش برای دومین بار به صحنه برود.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: طبیعتاً برداشت و نگاه تماشاگر با نگاه من متفاوت است و ممکن است بعد دیگری از داستان را ببیند که با نگاه من یکی نباشد اما در نگارش و اجرا قصد شعارگویی و توجه به مسائل سیاسی و اجتماعی مد نظرم نبوده است.

وی در پایان صحبت‌هایش درباره شیوه اجرایی نمایش یادآور شد: داستان نمایش به شیوه رئالیستی نوشته شده است اما در اجرا از ویژگی‌های گروتسک و فضاسازی اکسپرسیونیستی بهره گرفته‌ایم که در همه عناصر نمایش مانند موسیقی و نورپردازی رعایت شده است.

بازیگران «آیزنهاور ۴:۵۷» به ترتیب ورود به صحنه علیرضا نامنی، پویا یگانه‌دوست، علیرضا حافظی، ساقی سلیقه‌دار و سهیل نگهدارزاده هستند.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: «آیزنهاور ۴:۵۷» گزارش کیفی از صحنه جرم است که باید به امور بایگانی و ریاست دایره جنایی تلگراف شود؛ نام مقتول گلابتون صمدی، سن نوزده سال، علت مرگ بعد از اعلام نتیجه معاینه جسد به طور قطعی مشخص می‌شود. اما اینجانب سروان یحیی رادمهر، ۲ احتمال کلی را بررسی خواهم کرد؛ خودکشی به وسیله حلق‌آویز کردن نفس و قتل توسط شخص یا اشخاصی با انگیزه‌ای نامشخص.

این اثر نمایشی به کارگردانی علیرضا حافظی و تهیه کنندگی حمیدرضا معتمدآریا تا ۲۸ مرداد ساعت ۱۷ در خانه نمایش دا روی صحنه است.

تیزر نمایش را اینجا ببینید.