از «هتل ریتاج» به صدر اسلام بروید

کالبدشکافی «ماجرای فدک»

کارگردان نمایش «هتل ریتاج» درباره ویژگی های این اثر نمایشی که تلفیقی از زمان معاصر و اتفاقات صدر اسلام است، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش تئاتر آنلاین، حمید حرا نویسنده و کارگردان نمایش «هتل ریتاج» که به تازگی اجرای عمومی خود را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است درباره روی صحنه بردن این اثر نمایشی به مهر گفت: متاسفانه در روزگاری هستیم که تئاتر به صحنه بردن سخت شده و تئاتر کشور چند ماهی است که نیمه تعطیل است و این نمایش هم بعد از چند ماه درهای سالن اصلی تئاترشهر را به روی مخاطبان باز کرده است. خوشبختانه در این چند شبی که به صحنه رفته ایم استقبال از نمایش خوب بوده و بازخوردهای مثبتی را دریافت کردیم. البته نمایش در شب یلدا اجرا نشد تا مردم بتوانند به کارهایشان برسند اما در مجموع هر شب سالن پر از مخاطب بوده است.

وی ادامه داد: در «هتل ریتاج» تلاش شده فضای معاصر و وضعیت این روزهای جهان را با فلش بک هایی که به دل تاریخ می زنیم بررسی کنیم از این رو موضوع نمایش برای مخاطبان کشش ایجاد می‌کند و جذاب است.

حرا درباره داستان نمایش توضیح داد: ریتاج نام هتل کوچکی است که پذیرای مسافران مسلمان از کشورهای مختلف می شود؛ مسافرانی که برای زیارت رسول خدا، به شهر مدینه آمده‌اند. یک خانواده ایرانی، ۲ دانشجو از فرانسه که اهل نیجریه و پاکستان هستند، یک نفر از انگلستان و چند نفر از اهالی عربستان در این هتل اقامت دارند. در این میان یک شی گران قیمت از اتاق یکی از مسافران گم می شود که همین مساله داستان ها و اتفاقات نمایش را جلو می برد. در این میان با بهانه های مشخص فلش بک‌هایی به دوران پس از فوت پیامبر اسلام (ص) و اتفاقاتی که در آن دوران رخ داد، می زنیم و فرازهایی از تاریخ را به تصویر می کشیم. خرده داستان هایی در این بخش داریم که حتی در نمایش های مذهبی فاطمی نیز کمتر به آنها پرداخت شده است اما در این نمایش تلاش شده مورد توجه قرار گیرد.

این کارگردان تئاتر در پایان یادآور شد: در این نمایش به «ماجرای فدک» از زاویه ای دیگر پرداختیم و در واقع این موضوع را کالبدشکافی کردیم و حقایق ماجرا را مورد توجه قرار دادیم. همچنین به ماجرای احراق بیت پرداخته شده و در یکی دیگر از خرده داستان های نمایش داستان بلال حبشی و ارتباطی که با حضرت زهرا (س) داشته، مورد توجه قرار گرفته است تا بتوانیم در پس روایت اتفاقات صدر اسلام و تلفیق آنها با دنیای امروز فضای متنوع تری را برای مخاطبان به نمایش بگذاریم.

در نمایش «هتل ریتاج» که تا ششم دی ماه روی صحنه خواهد رفت (به ترتیب الفبا) اشکان اردستاتی، سیروس اسنقی، مرتضی اصغری، مسعود اصغری، محسن افشار، مهدی بیابانی، مهدی جواهرپور، پیمان خراسانی، سید علی زاهدی، سید امیرحسین سکاکی، علیرضا شمایی، رضا طهماسبی، علیرضا عمرانی، امیرحسین نیک پنجه، محمدامین نیک پنجه، سید محمدمهدی هاشمی دانا به عنوان بازیگر حضور دارند.