به گزارش تئاتر آنلاین، روز شنبه ۱۰ تیر سومین روز جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک هم سپری شد و در این روز آثار مختلف مدنظر اجرا شدند.

کارناوال دستفروشان همزمان با برگزاری جشنواره در تئاتر شهر

علاوه‌بر داغ شدن تنور اجراهای تئاتری در ایام برگزاری جشنواره‌های مختلف در مجموعه تئاتر شهر، به ویژه اجراهای فضای باز که با استقبال مخاطبان و اقشار مختلف مردم همراه می‌شوند، فضای فعالیت دستفروشان مستقر در پیرامون تئاتر شهر هم گسترده‌تر می‌شود.

دیگر کار از گفتن رسانه‌ها و هنرمندان برای رسیدگی به حریم تئاتر شهر گذشته و حنای وعده و وعید مدیران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص احیای حریم مجموعه تئاتر شهر و رسیدگی به این حریم، رنگی ندارد.

در طول ایام سال فضای باز ضلع شمالی و غربی مجموعه تئاتر شهر تبدیل به مکانی برای فروشندگان مختلف از اغذیه و سیگار و آبمیوه گرفته تا انواع البسه و لوازم تزیینی و خانگی و آشپزخانه شده است.

با آغاز نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک و رونق اجراهای فضای باز جشنواره، گروه‌های فعال در عرصه فروشندگی پیرامون مجموعه نیز فضای فعالیت و کاری خود را گسترده‌تر کرده‌اند و حضوری پررنگ در اطراف مجموعه دارند.

وقتی به مجموعه تئاتر شهر مراجعه می‌کنید چنین به نظر می‌رسد که این مجموعه بهانه‌ای است برای حضور دستفروشان که هر روز بر آمارشان افزوده می‌شود.

موفقیت شیرازی‌ها با «چهچه چلچله چهل گیس»

روز شنبه ۱۰ تیر نمایش «چهچه چلچله چهل گیس» به نویسندگی امیر بهبودنیا و کارگردانی نسیم شیرزادی از شیراز در سالن گلستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه رفت.

این نمایش در جذب مخاطب بسیار موفق بود به شکلی که با توجه به ظرفیت ۸۰ نفری سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون، بالغ بر ۱۱۰ مهمان و مخاطب داشت.

سعید زین‌العابدین معاون تئاتر کانون درباره این استقبال و اجراهای جشنواره در سالن گلستان کانون به تئاتر آنلاین گفت: با وجود اینکه بلیت اجراها به صورت اینترنتی فروخته می‌شود ما هر روز شاهد حضور مهمانان بوستان لاله و جشنواره هستیم که شرمنده‌شان می‌شویم. البته بچه‌ها را حتی خارج از ظرفیت هم به سالن اجرا راه می‌دهیم تا هیچ کودکی ناراحت نشود.

وی ادامه داد: خوشبختانه آنقدر تماشاگران با ما همراهی دارند و در ورود و خروج نظم را رعایت می‌کنند که نگرانی‌های ما در خصوص حضور بیش از ظرفیت مخاطبان در مجموعه برطرف شده است.

زین‌العابدین درباره اینکه چرا تنها سالن گلستان میزبان اجراهای تهران-مبارک است، توضیح داد: زمان برگزاری جشنواره چند بار تغییر کرد و ما هم با ۲ نمایش «دوره‌گردها» و «جادوگر شهر اوز» قرارداد اجرا داشتیم و متعهد بودیم. در این میان ترفندی به کار بردیم و هر ۲ نمایش در ۲ نوبت ۱۷ و ۱۹ در سالن بوستان مرکز اجرا می‌شوند و سالن گلستان به اجراهای جشنواره تئاتر عروسکی اختصاص پیدا کرده است.

معاون تئاتر کانون در پایان سخنان خود تأکید کرد: یکی از اقدامات خوب جشنواره نوزدهم تئاتر عروسکی که امیدوارم برای دوره‌های بعدی هم سنت شود این است که هر گروه تئاتری ۴۸ ساعت سالن را در اختیار دارد. این اتفاق خیلی خوبی است زیرا هم کیفیت کارها بالا می‌رود و هم استرس گروه کم می‌شود.

منبع

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :