» آرشیو مطالب » «ژیک» از روزبه ایرانی می‌گوید
«ژیک» از روزبه ایرانی می‌گوید/ راه‌کار برون رفت از فضای دوقطبی
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«ژیک» از روزبه ایرانی می‌گوید

دی 18, 1401 0

به گزارش تئاتر آنلاین، ناصر علاقبندان نویسنده و کارگران نمایش «ژیک» که به تازگی اجرای خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده است درباره روی صحنه بردن این اثر نمایشی به مهر گفت: این نمایش درباره هنرمند جوانی است که از اینکه امروز در ایران و جهان یک جنگ بی آتش و تفنگ به راه افتاده و همواره در حال گسترده‌تر شدن است، ابراز نگرانی و حیرانی می‌کند و با مخاطبان نمایش تحقیق و بررسی را که انجام داده به اشتراک می‌گذارد. نتیجه بررسی‌های تاریخی این هنرمند او را به این نتیجه رسانده که از قدیم در ایران از نظر پرداختن به هنر دستمان خیلی پر بوده است و از زمان اشکانیان دوره گردهایی به نام گوسان بوده‌اند که با سفرهای متعدد به نقاط مختلف، نمایش‌هایی را اجرا می‌کردند به شکلی که گوسان ها را می‌توان پدر هنر نمایش نه فقط در ایران بلکه در همه جای دنیا نامید که امروزه آنها را نقال می‌نامند.

وی ادامه داد: این گوسان در تخیلات هنرمند جوان او را با قهرمانی آشنا می‌کند که ۲۰ سال حاکم مدائن بوده است و سلمان پارسی یا همان روزبه ایرانی نام دارد. او با کمک گوسان در لباس نقالی فرو می‌رود و بخش‌هایی از زندگی سلمان پارسی را نقالی می‌کند که از تولدش آغاز تا حضورش در آتشگاه و آموختن مراتب مختلف علمی گرفته تا قضیه فرار و به برده گرفته شدنش و در نهایت خریداری اش توسط رسول اکرم (ص) و پیشنهاد حفر خندق در جنگ احزاب را به تصویر می‌کشد. وقتی این نخبه ایرانی پیشنهاد حفر خندق را مطرح می‌دهد در حقیقت اسلام نجات پیدا می‌کند چراکه ۱۰ هزار سپاه کفر در مقابل سپاه محدود اسلام شکست می‌خورد. حرف اصلی ما در این نمایش این است که می‌توان با کار هنر و حتی استفاده درست از فضای مجازی حرف درست را به زبان آورد. چون ما ابزار و سلاحش را که همان هنر است در اختیار داریم همان هنری که توسط افرادی چون سلمان رواج یافته به شکلی که هم اسلام را آغشته به ایران و هم ایران را آغشته به اسلام کرده است.

این هنرمند با اشاره به اینکه سه ماه برای آماده سازی این نمایش تمرین داشته‌اند، بیان کرد: نمایش «ژیک» اثری تک پرسوناژ است که به شیوه نقالی و بازی در بازی داستانش را روایت می‌کند. همچنین از ویژگی‌های مدیا هم در اجرا استفاده شده به شکلی که پرده خوانی توسط نقال از طریق ویدئوپروجکشن انجام می‌شود و بخش‌های مختلف قصه توسط یک کارتونیست طراحی شده و از طریق نمایش روی پرده توسط نقال روایت می‌شود.

«ژیک» از روزبه ایرانی می‌گوید/ راه‌کار برون رفت از فضای دوقطبی

علاقبندان درباره اجرا در تماشاخانه سنگلج توضیح داد: سنگلج سالن بسیار استانداردی است اما از امروزه از نظر جغرافیایی در تهران در مکان مناسبی واقع نشده است و این روزها برای جذب مخاطب با مشکلاتی روبرو شده است اما صحنه قاب عکسی اش مناسب اجرای ما بود و از حضور در این سالن راضی هستیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: در شرایط این روزهای جامعه، راه‌کار برون رفت از دوقطبی که سعی شده در کشور ایجاد شود کار فرهنگی است. من به عنوان کسی که کار تئاتر می‌کند گام خودم را در این زمینه برداشتم و الان منتظرم مردم از هر طیف و سلیقه‌ای به دیدن نمایش بنشینند تا نقطه تلاقی در تفکرات مخالف و موافق سلمان پارسی ایجاد شود و این تلاقی به یک گفتمان و نتیجه فرهنگی مطلوب برسد. امیدوارم مخاطبان با دیدن این نمایش افکار و عقاید خودشان را به اشتراک بگذارند و با هم به گفتمان بنشینند.

نمایش «ژیک» به نویسندگی و کارگردانی ناصر علاقبندان با بازی سروش علاقبندان از ۱۱ تا ۲۸ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: نادر عاشق سلمان پارسی و ایران و تاریخ کهن آن است. پس با گوسان، پدر هنر نمایش از ۲ هزار سال پیش تا اینک، همراه شده تا از چند بخش از زندگی سلمان پارسی پرده بردارد.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×