چرا «حاجی فیروز» لهجه دارد؟/ نقش «خورشید» در زندگی ما

«حاجی فیروز» از جمله نمایندگان اجرای آیین‌های نمایشی «نوروز» است که جنبه‌های نمایشی بسیار نیرومندی دارد. دریافت ۴۵ MB به گزارش تئاتر آنلاین، در بخش هشتم «از آیین‌های نوروز چه می‌دانیم؟»، قطب‌الدین صادقی پژوهشگر، مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر درباره «حاجی فیروز» و تاریخچه پیدایش و ویژگی‌های آن توضیح داد. وی «حاجی فیروز» را نشأت […]

«حاجی فیروز» از جمله نمایندگان اجرای آیین‌های نمایشی «نوروز» است که جنبه‌های نمایشی بسیار نیرومندی دارد.


دریافت
۴۵ MB

به گزارش تئاتر آنلاین، در بخش هشتم «از آیین‌های نوروز چه می‌دانیم؟»، قطب‌الدین صادقی پژوهشگر، مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر درباره «حاجی فیروز» و تاریخچه پیدایش و ویژگی‌های آن توضیح داد.

وی «حاجی فیروز» را نشأت گرفته از اسطوره «ایشتار» و «تموز» می‌داند و معتقد است دلیل اینکه «حاجی فیروز» در روزهای پایانی سال می‌آید این است که ارتباط مستقیمی با فصل بهار، گذشت زمستان و زندگی دوباره زمین دارد و مژده آمدن نوروز را می‌دهد.

صادقی سیاهی صورت «حاجی فیروز» را نشانه خاک و سرخی لباس‌اش را نشانه «خورشید» می‌داند یعنی «حاجی فیروز» نشانه رجعت دوباره خورشید به زمین است که مژده بهار و نوروز را می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره چرایی لهجه خاص «حاجی فیروز» توضیح داد و تأکید کرد که «حاجی فیروز» جنبه تبعیض نژاد و تحقیر سیاهان را ندارد.

صادقی همچنین به نقش خورشید در زندگی ما اشاره کرد و معتقد است که نه تنها در آیین‌ها، مراسم و جشن‌ها، بلکه در اشیاء زندگی‌مان نیز به تعداد زیادی تکرار شده است.