تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

«پیگمالیون» برای اجرا در بهار ۱۴۰۱ آماده می‌شود

1
0
3846063
Reading Time: 2 minutesReading Time: 2 minutes


نمایش «پیگمالیون» به کارگردانی رحمان خوب زاده روی صحنه می‌رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، «پیگمالیون» نمایشنامه ای از جورج برنارد شاو است که بهار ۱۴۰۱ به کارگردانی رحمان خوب زاده روی صحنه می‌رود.

به گفته کارگردان این نخستین اجرای نمایش پیگمالیون در ایران است و قرار است درخواست اجرای این اثر به مجموعه تئاتر شهر برای اجرا در سالن اصلی ارائه می شود.

«پیگمالیون»، نمایشنامه ای اثر جورج برنارد شاو است که عنوانش را از یک شخصیت اسطوره ای یونانی گرفته است. این نمایشنامه برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ به انتشار رسید. هنری هیگینز که استاد زبان شناسی است، شرط می بندد که می تواند دختری فقیر و گل فروش به نام الیزا دولیتل را طوری آموزش دهد که همه در مهمانی بزرگ سفیر، او را به عنوان دوشیزه ای اشراف زاده بپذیرند. هیگینز اعتقاد دارد که مهم ترین المان نشان دهنده نجابت و اصالت، توانایی یک شخص در ارائه ی سخنانی بی نقص است. این نمایشنامه با طنزی گزنده، طبقه بندی های اجتماعی خشک و متعصبانه بریتانیا را به چالش می کشد و به موضوع استقلال زنان می پردازد. در اسطوره های کهن یونان، پیگمالیون شخصی است که عاشق یکی از مجسمه های دست ساز خود می شود. هیگینز نیز با گذشت زمان در کمال تعجب و شگفتی احساس می کند که کم کم عاشق دخترک شده است.

رحمان خوب زاده رئیس جشنواره ملی تئاتر آرخه تاکنون نمایش های «خرده جنایت‌های زناشوهری»، «تابوتخانه خاموش»، «سه شب با مادوکس»، «کابوس‌های سورمه‌ای اسبی که آزار گرفته بود»، «رستاخیز تنهایی و جنون» را به عنوان کارگردان روی صحنه برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *