پیشواز رمضان با «مقابله» و «خونریزون»/ این سفر یک سرآغاز است

Reading Time: 2 minutes به گزارش تئاتر آنلاین، اولین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» به روایت و کارگردانی زنده‌یاد مهرداد عشقیان که آیین‌ها و رسوم مردم شهرها و روستاهای مختلف ایران برای ماه مبارک رمضان را معرفی می‌کند، آیین‌های پیشواز ماه مبارک رمضان در شهرهای کازرون از استان فارس، وفس از استان مرکزی و سیرجان از استان کرمان […]

Reading Time: 2 minutes

به گزارش تئاتر آنلاین، اولین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» به روایت و کارگردانی زنده‌یاد مهرداد عشقیان که آیین‌ها و رسوم مردم شهرها و روستاهای مختلف ایران برای ماه مبارک رمضان را معرفی می‌کند، آیین‌های پیشواز ماه مبارک رمضان در شهرهای کازرون از استان فارس، وفس از استان مرکزی و سیرجان از استان کرمان مورد توجه قرار گرفته‌اند.

شروع این قسمت با این جملات آغاز می‌شود:

«می‌گن سفر مرد رو پخته می‌کنه، می‌گن سفر می‌تونه یه شروع باشه برای پایان همه تردیدها، همه سؤال‌هایی که تو ذهنته، سفر می‌تونه یه سرآغاز باشه، سرآغازی برای کشف رمز و رموز زندگی، برای دیدن و شنیدن آنچه که تا به حال ندیدی و نشنیدی. من امروز سفرم را به دنیای آیین‌ها و فرهنگ‌های مردم شهرهای مختلف ایران شروع کردم؛ آیین پیشواز ماه مبارک رمضان، آیین سحر و افطار و شب‌های قدر، آیین‌های زیبا و ماندگاری که بخشی از هویت من ایرانی رو شکل می‌ده. می‌خوام سایه به سایه کوه برم، می‌خوام شانه به شانه کویر حرکت کنم، می‌خوام پا به پای دشت قدم بردارم و برم و برسم به اونجایی که یه ایرانی با یه دل ساده چشم انتظار ماه مبارک رمضانه. الهی به امید تو.»

در ادامه با قطعاتی نمایشی، آیین «مقابله» و همچنین «خونریزون» مردم شهر کازرون از استان فارس، آیین استقبال از ماه مبارک رمضان در شهر وفس از توابع اراک در استان مرکزی و آیین «لوکچه» مردم شهر سیرجان از استان کرمان، برای مخاطبان و علاقه‌مندان معرفی می‌شوند.

اولین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» از تولیدات اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو که به پیشنهاد و همراهی ایوب آقاخانی در تئاتر آنلاین منتشر می‌شود، با مدت زمان ۲۶ دقیقه و ۱۸ ثانیه است.

در این قسمت ناهید مسلمی، معصومه عزیز محمدی، غلامحسن تسعیری، محمد یگانه، قربان نجفی به عنوان بازیگر حضور دارند.

عوامل مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» نیز عبارتند از:

راوی و کارگردان: زنده‌یاد مهرداد عشقیان، نویسنده: سهیلا خدادادی، محقق: ناصر ملاییان، افکتور: نرگس موسی‌پور، صدابرداران: پیروز صدرایی و محسن جوادی، تهیه‌کننده و سردبیر: ناهید گودرزی.

منبع