» آرشیو مطالب » پیام حسین مسافرآستانه در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت تئاتر گیلان
آرشیو مطالب - استان ها

پیام حسین مسافرآستانه در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت تئاتر گیلان

بهمن 10, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ستاد خبری جشنواره تئاتر فجر، علی حاج علی عسگری هنرمند پیشکسوت تئاتر گیلان چشم از جهان فروبست. حاج علی عسگری متولد سال ۱۳۲۲ پژوهشگر تئاتر به‌ویژه در زمینه تعزیه بود و مقاله‌های پژوهشی مختلفی در این حوزه داشت. او پژوهشگر و هنرپیشه گیلانی و فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه گیلان بود. نویسندگی نمایشنامه‌های «گیله مرد»، «عاشورا»، «خورشید کاروان» و کارگردانی نمایشنامه‌های متعددی همچون «خورشید کاروان»، «خاک»، «چهره به چهره» و…. از جمله آثار آن مرحوم بود. وی سال‌ها مسئولیت هنرهای نمایشی اداره کل ارشاد گیلان را برعهده داشت.

حسین مسافرآستانه دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر به مناسبت درگذشت این هنرمند تئاتر پیام تسلیتی به شرح زیر صادر کرد:

«انا لله و انا الیه راجعون

گیله مرد تئاتر ایران با صحنه زندگی وداع کرد

مرحوم علی حاج علی عسگری خود تاریخچه تئاتر گیلان بود، خاک‌خورده‌ای که مشق راه جوانان بود و روشنای تماشاخانه‌های گیلان، معلمی که تا هست شب چراغ تئاتر استان‌هاست، آثار ماندگارش همچون «گیله‌مرد»، «عاشورا»، «خورشید کاروان»، «ابوذر» و … یادمان مرحوم حاج علی عسگری است که در یاد و خاطره زمان باقی خواهد ماند. منش هنرمندانه‌اش، افتادگی و خضوع‌اش ، سوغات هنرمندان تئاتر ایران بود وقتی میهمان تئاتر گیلان بودند، هنرمندی که پس از سال‌ها معلمی در استان کرمانشاه با حضورش در گیلان روح و جان تازه‌ای به تئاتر این استان دمید و سال‌ها دلسوزانه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان حامی گروه‌های نمایشی بود.

درگذشت آن هنرمند فقید در آستانه برگزاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دلمان را داغدار کرد و بی شک یادش را گرامی خواهیم داشت.

اینجانب که سال‌ها نفس به نفس آن هنرمند والامقام در صحنه تئاتر عاشقانگی کردم و خاطرات‌اش برای من و دیگر اهالی تئاتر گیلان ابدی است، این مصیبت را به خانواده داغدارش و جامعه تئاتری ایران بزرگ به ویژه خانواده تئاتر گیلان تسلیت عرض می‌کنم.

باشد تا ایزد منان آن مرحوم را مورد غفران و رحمت خویش قرار دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×