«پنجه دزدیده» چیست؟/ آشنایی با «مردگیران» و «ورف چال»

«مردگیران» و «ورف چال» از جمله آیین‌های کهن ایرانی هستند که در ۵ روز پایانی سال که به «پنجه دزدیده» یا «خمسه مسترقه» معروف است، اجرا می‌شدند. دریافت ۳۷ MB به گزارش تئاتر آنلاین، پیش از این و در ۲ مطلب ابتدایی «از آیین‌های نوروز چه می‌دانیم؟»، قطب‌الدین صادقی پژوهشگر، مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر […]

«مردگیران» و «ورف چال» از جمله آیین‌های کهن ایرانی هستند که در ۵ روز پایانی سال که به «پنجه دزدیده» یا «خمسه مسترقه» معروف است، اجرا می‌شدند.


دریافت
۳۷ MB

به گزارش تئاتر آنلاین، پیش از این و در ۲ مطلب ابتدایی «از آیین‌های نوروز چه می‌دانیم؟»، قطب‌الدین صادقی پژوهشگر، مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر درباره به معنای اسطوره‌شناسی نوروز پرداخت و درباره اینکه آیین‌ها چگونه و به چه منظو شکل گرفتند، توضیحاتی را ارائه داد.

وی به جنبه کشاورزی «نوروز» و اینکه بسیاری از آیین‌های نوروزی برای آماده کردن زمین و فراهم کردن شرایط اولیه کشاورزی است، اشاره کرد.

همچنین معنا و مفهوم «هفت‌سین» و همچنین «جادو» در جامعه شناسی هنری از دیگر بخش‌هایی بودند که صادقی درباره آن‌ها سخن گفت.

در سومین مطلب «از آیین‌های نوروز چه می‌دانیم؟»، صادقی درباره گاه‌شمار ایران باستان توضیح داد و درباره «پنجه گمشده» یا «خمسه مسترقه» سخن گفت و برخی از جشن‌هایی را که در ۵ روز پایانی سال اجرا می‌شد، معرفی کرد.

«مردگیران» و «ورف چال» از جمله جشن‌ها و آیین‌هایی هستند که به گفته صادقی در «پنجه دزدیده» اجرا می‌شدند.

عکس از بهروز خسروی است.