پایان «تئاتر سنگر»/ قدرت تئاتر نیروهای مسلح را افزایش می‌دهیم

مراسم اختتامیه سومین جشنواره «تئاتر سنگر» عصر یکشنبه ۲۱ اسفند در تالار رودکی برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی «تئاتر سنگر» عصر یکشنبه ۲۱ اسفند، در تالار رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده منوچهر اکبرلو بود، ایرج افشاری اصل دبیر جشنواره گفت: سومین جشنواره با حضور ۱۲۶ گروه از ارتش، سپاه، صنایع دفاع و نیروی انتظامی برگزار شد. تئاتر باعث رشد فرهنگی کشور می‌شود و امیدواریم با حضور گروه‌های خوب تئاتری نیروهای مسلح شاهد رشد کمی و کیفی جشنواره باشیم.

سپس امیر محمود سزاوار رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس ضمن خیر مقدم به حاضران در اختتامیه، گفت: جشنواره تئاتر سنگر با ۱۲۶ گروه تئاتر نیروهای مسلح از سراسر کشور در فضایی صمیمی به موضوع ارزشمند دفاع مقدس پرداختند.

وی تأکید کرد: ما امروز به روایت‌های هنرمندانه از دفاع مقدس نیاز داریم تا نسل امروز با مفاهیم دفاع مقدس آشنا شوند. روایت جذاب و اثرگذار و مبتنی بر حقایق دفاع مقدس و ترویج ایثار و مقاومت وظیفه مهم هنرمندان در این عرصه است.

در ادامه از خانواده شهید محسن محمدی قدردانی به عمل آمد. همچنین از خانواده زنده‌یاد ناصر فروغ نویسنده، کارگردان و بازیگر نیروهای مسلح تجلیل شد.

سپس قطعه‌ای کوتاه از نمایش «مادرم زری سر زا رفت» به کارگردانی داود پارسا که از آثار با موضوع دفاع مقدس حاضر در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود، به صحنه رفت.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام گرامی معاون فرهنگی وزارت دفاع نیز به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: آنچه که مردم ما نسبت به نیروهای مسلح اعتماد دارند، به خاطر قدرتی است که برای مردم و کشور ایجاد کرده‌اند، تلاش می‌کنیم در بخش تئاتر و فرهنگی این کار را انجام دهیم تا مفاهیم ارزشمند مختلف را با تئاتر در جامعه ارایه دهیم. انتقال مفاهیم به جامعه از طریق هنر ارزشمند و تأثیرگذار است.

وی یادآور شد: تئاتر به عنوان یکی از مهمترین راه‌هایی است که می‌تواند ارزش‌های دفاع مقدس را حفظ و به جامعه انتقال دهد. در ادیان الهی از جمله دین اسلام ارزش‌های زیادی وجود دارند که با تئاتر می‌توانیم به جامعه منتقل کنیم. باید کاری کنیم که تئاتر در جامعه فراگیر شود.

معاون فرهنگی وزارت دفاع تأکید کرد: همه عزم را جزم کردیم که تئاتر در نیروهای مسلح بدرخشد. همه کمک می‌کنیم تا تئاتر جایگاه اصلی خود در جامعه را به دست بیاورد.

رونمایی از جلد ششم فرهنگ جامع «تئاتر دفاع مقدس» اثر پژوهشی مهدی حامد سقایان و تیم پژوهشی وی، قدردانی از ۳ نمایش «نذر عباس» محمد یزدی از ملارد، «مادرم زری سر زا رفت» داود پارسا از گچساران و «لالایی‌های ننه ایران» حسنا قبادی از ایلام که با موضوع دفاع مقدس در جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر حضور داشتند، رونمایی و قدردانی از ۳۰ عنوان متون نمایشی دفاع مقدس، از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه سومین جشنواره سراسری «تئاتر سنگر» بود.

در ادامه فرهاد قائمیان، محسن سلیمانی فارسانی و حسین مسافرآستانه هیأت داوران جشنواره سوم «تئاتر سنگر» برگزیدگان این دوره را به شرح ذیل معرفی کرد:

بخش تئاتر خیابانی

برگزیده نمایش میدانی «راحیل»

بخش صحنه‌ای

طراحی نور:

نمایش «داکاپو»

طراحی صحنه:

نمایش «آقا لیلا»

موسیقی:

نمایش «صدای سکوت»

بازیگری زن:

قدردانی از آرزو رضاکرمی برای نمایش «این روز شب نمی‌شود»

برگزیده: زهرا لطفی برای نمایش «حکم آنچه تو فرمایی»

بازیگری مرد:

قدردانی ناصر کریمی نیک برای نمایش «ماهی کباب اروند» و پیام میرکی برای نمایش «صدای سکوت»

برگزیده: محمدباقر کریمی برای نمایش «شهادت‌خوانی»

نمایشنامه‌نویسی:

قدردانی از عاطفه حاجی‌زاده برای «راحیل»، حسین عبدالهی برای «صدای سکوت»

کارگردانی:

قدردانی از سلمان اسماعیل‌زاده برای نمایش «با دستان بسته»

برگزیده: حدیث سعدی برای نمایش «آقا لیلا»

اثر برگزیده:

نمایش «این روز شب نمی‌شود» جواد ایزددوست

در بخش پایانی مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی «تئاتر سنگر»، پوستر دوره چهارم رونمایی شد.