» آرشیو مطالب » پایان‌بندی همراه با حاشیه «تئاتر فجر ۴۰»
4064521
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

پایان‌بندی همراه با حاشیه «تئاتر فجر ۴۰»

بهمن 27, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین، روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن، چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دهمین روز خود را سپری کرد و به پایان کار خود رسید. در این روز که پیش‌تر قرار بود تنها مراسم اختتامیه جشنواره برگزار شود، به دلیل تأخیر ایجاد شده در اجرای «الزمکان» گروه الجزایر، این نمایش نیز اجرا شد.

سه‌شنبه ۲۶ بهمن نمایش «الزمکان» از الجزایر ساعت ۱۴ و ۱۵:۳۰ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت. این نمایش که اثری بر اساس فرم و حرکت بود و توسط ۲ بازیگر بر صحنه سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد، پایان دهنده اجراهای چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود.

ماجرای عجیب نمایش «داستان باغ وحش»

در حالی که همه خود را برای برگزاری مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آماده می‌کردند، مهدی پاشایی کارگردان نمایش «داستان باغ وحش» چند ساعت مانده به برگزاری مراسم، در فضای مجازی سخنانی را مطرح کرد که سؤال‌برانگیز بود. وی در سخنان منتشر شده خود چنین توضیح داد که وقتی روز دوشنبه ۲۵ بهمن برای دعوت از حسین مسافرآستانه دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر برای تماشای نمایش «داستان باغ وحش» با وی تماس گرفته، دبیر جشنواره گفته که ساعت ۲۰ قرار است به همراه گروه داوری بخش مسابقه صحنه جشنواره، لیست کاندیداها را ارائه دهند. این صحبت باعث تعجب کارگردان «داستان باغ وحش» شد چون اثر خود در بخش رقابتی جشنواره حضور داشت و اعضای هیأت داوری هنوز کار او را ندیده بودند.

پاشایی بعد از لحظاتی مجدداً متنی را در فضای مجازی منتشر کرد مبنی بر اینکه بعد از دبیرخانه چهلمین جشنواره تئاتر فجر با وی تماس گرفته و اعلام شده که قرار است از وی در مراسم اختتامیه تقدیر شود.

اگر تئاتری هستید در مقابل استند جشنواره موسیقی فجر عکس بگیرید!

مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با کمترین تأخیر نسبت به ساعت اعلام شده ۱۸:۳۰ آغاز شد. نکته عجیبی که در بدو ورود به لابی تالار وحدت به چشم می‌خورد نبود استند و بنرهای چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود و تنها استند سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در لابی محل برگزاری اختتامیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر به چشم می‌خورد.

هنرمندان تئاتر و در نهایت بعد از پایان مراسم برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر بدون اینکه استند، پوستر و نشانی در لابی تالار وحدت تعبیه شده باشد، بلاتکلیف یا در مقابل استند جشنواره موسیقی فجر عکس گرفتند.

مشخص نیست دبیرخانه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که از زمان انتشار جدول اجراهای این دوره از جشنواره می‌دانستند مراسم اختتامیه قرار است در تالار وحدت برگزار شود، چرا فضاسازی مناسب برای اختتامیه را در لابی تالار وحدت انجام نداده بودند.

این در حالی است که هر دوره در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر، لابی انتظار تالار وحدت با گنجاندن پوستر، بنرها و استند جشنواره تئاتر فجر، فضایی متناسب با اختتامیه را شکل می‌داد که برای گرفتن عکس و تصویر توسط هنرمندان و برگزیدگان جشنواره نیز فضای مناسبی بود اما لابی تالار وحدت در اختتامیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر هیچ نسبتی به این مراسم و اختتامیه نداشت.

وزیر ارشاد زود آمد و زود هم رفت

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موقع و بدون تأخیر در مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور پیدا کرد و این امر باعث شد تا مراسم به موقع آغاز شود. بعد از گذشت بخش‌های ابتدایی مراسم و زمانی که اولین جوایز اهدا شد، محمدمهدی اسماعیلی به ایراد سخنان خود در مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر پرداخت و به اهمیت اینکه تئاتر باید در جایگاه رفیع خود بایستد اشاره کرد.

وزیر ارشاد بعد از سخنان خود تالار وحدت را ترک کرد و در ادامه مراسم و زمانی که برگزیدگان جشنواره معرفی می‌شدند و هنرمندان برگزیده جشنواره قصد ارائه نقطه نظرات خود در حضور وزیر ارشاد را داشتند، صندلی خالی وزیر ارشاد در مقابل چشمان حاضران روی صحنه خودنمایی می‌کرد.

اختتامیه ۲ ساعته حدود ۴ ساعت به طول انجامید

طبق برنامه‌ریزی انجام شده از سوی کارگردان مراسم اختتامیه قرار بود این مراسم طی حدود ۲ ساعت به طول انجامد اما میل به صحبت هنرمندانی که روی صحنه تالار وحدت حضور پیدا می‌کردند باعث شد تا مدت زمان این مراسم حدود ۴ ساعت به طول انجامد.

این در حالی است که مجری مراسم بارها از هنرمندان و برگزیدگان تقاضا می‌کرد که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سخنرانی و طولانی شدن مراسم خودداری شود اما اکثر حاضران روی صحنه به این نکات توجهی نکردند. حتی در بخشی از مراسم یکی از برگزیدگان از گروه همسرایان نمایش خود خواست تا روی صحنه حضور پیدا کنند که اقدامی عجیب بود و حاکی از بی توجهی به شرایط برگزاری مراسم اختتامیه.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×