پانزدهمین شماره «نمایش شناخت» روی پیشخوان

شماره پانزدهم فصلنامه «نمایش‌شناخت» منتشر شد. به گزارش تئاتر آنلاین، «نمایش‌شناخت» یکی از معدود نشریات خصوصی و مستقل تئاتر کشور در چندین دهه اخیر است که بدون توقف و با نظم کامل، انتشار می یابد و اکنون با شماره پانزدهم وارد سال پنجم فعالیت شده است. این فصلنامه تئاتری با سردبیری نظر احمدی و مشاوره […]

شماره پانزدهم فصلنامه «نمایش‌شناخت» منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، «نمایش‌شناخت» یکی از معدود نشریات خصوصی و مستقل تئاتر کشور در چندین دهه اخیر است که بدون توقف و با نظم کامل، انتشار می یابد و اکنون با شماره پانزدهم وارد سال پنجم فعالیت شده است.

این فصلنامه تئاتری با سردبیری نظر احمدی و مشاوره فرهاد ناظرزاده کرمانی، مسعود دلخواه، سعید فرهودی و حسین اسماعیلی به شماره پانزدهم رسیده و روی پیشخوان نشریات قرار گرفته است.

از مهمترین بخش‌های این شماره می‌توان به پرونده «کتاب‌شناخت» اشاره کرد که به بهانه انتشار جلد چهارم کتاب «ادبیات نمایشی در ایران» نوشته جمشید ملک‌پور گرد آمده است. در این پرونده، نخست یادداشتی به قلم احمدرضا احمدی شاعر معاصر کشورمان منتشر شده و در ادامه مطالب دیگری از جمله یادداشتی تحت عنوان «عرق‌ریزان روح برای نگاشتن تاریخ تئاتر ایران» نوشته اردشیر صالح‌پور مندرج شده است.

همچنین در این پرونده سردبیر مجله به مصاحبه با خود ملک‌پور به عنوان نویسنده کتاب پرداخته، گفتگویی که اکثر سوالات آن حول محور چگونگی پژوهش و نگارش اثر مذکور شکل گرفته است. از دیگر بخش‌های شماره پانزدهم می‌توان به «نمایشگان» اشاره کرد، بخشی شامل ترجمه‌ پنج نمایشنامه خارجی که تمامی برای نخستین‌بار منتشر می‌شوند از جمله نمایشنامه‌های «ناپدید شدن» نوشته‌ فیلیپ مینیانا با ترجمه بهرام جلالی‌پور و «هنر نقاشی» از مارتین کریمپ با برگردان سپهر اسدی.

«نگاه نو» پرونده دیگری است که در این شماره به چشم می‌خورد و این پرونده نیز ترجمه پنج مقاله تئاتری را در برمی‌گیرد که از مهمترین آنها می‌توان به ترجمه مطلب مفصلی از والنتینا الکساندرونا سازونوو در رابطه با تئاتر مایرهولد اشاره کرد که مستقیم از زبان روسی ترجمه شده و اطلاعاتی درباره این چهره مهم تئاتر معاصر در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. همچنین مسلم آیینی با مطلبی که حاصل ترجمه و نیز تألیف مقدمه‌ای نسبتا بلند بر آن است به «تئاتر سهیل‌پارسا و دراماتورژی بینافرهنگی» پرداخته است.

سعید فرهودی مترجم کتاب مشهور «تاریخ تئاتر سیاسی» و نیز مازیار اولیایی‌نیا استاد دانشگاه ویرجینیا که به نوعی نویسندگان ثابت «نمایش‌شناخت» در مجلدهای منتشره پیشین محسوب می‌شوند در شماره پانزدهم نیز مطالب سریالی خود را به ترتیب ذکر نام نویسندگان در ارتباط با «درام و درام‌نویسان سیاسی» و «تاریخ تئاتر معاصر آمریکا» در پرونده‌ای با عنوان «تاریخ تئاتر» پی گرفته‌اند.

شماره پانزدهم «نمایش‌شناخت» در ۱۸۴ صفحه و با شکل و شمایل همیشگی در کتابفروشی‌های معتبر سراسر کشور روی پیشخوان نشریات قرار گرفته است.