» آرشیو مطالب » «وقایع اتفاقیه…» روایتی اپیک دارد
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

«وقایع اتفاقیه…» روایتی اپیک دارد

خرداد 17, 1396 0

کارگردان نمایش «وقایع اتفاقیه مفقود الپدر» عنوان کرد این اثر نمایشی روایت مردمانی است که در زمان مبارزات مشروطه خواهان به فکر منافع خود بودند و از آب گل آلود ماهی می گرفتند.

به گزارش تئاتر آنلاین، مریم جلیلی کارگردان نمایش «وقایع اتفاقیه مفقودالپدر» درباره اجرای این اثر به مهر گفت: این نمایش که نوشته حسین آشوری است از ۱۶ آذرماه اجرای عمومی خود را در سالن استاد مشایخی پردیس تئاتر تهران آغاز کرده است. «وقایع اتفاقیه مفقودالپدر» شهریور و مهر پارسال در سالن ناصرخسرو اجرا شد که بعد از آن به ما پیشنهاد اجرا در پردیس تئاتر تهران داده شد که پذیرفتیم.

وی درباره مضمون این نمایش توضیح داد: این اثر نمایشی کاری روایی است که به زبان طنز در ۱۱ تابلو مبارزات مشروطه خواهی مردم تا کودتای ۲۸ مرداد را به تصویر می کشد. شخصیت اصلی نمایش زنی به نام نرگسی است. در کشاکش مبارزات مشروطه خواهان زمانی که مردم به خانه خان حمله می کنند زن صیغه ای خان فرزند کوچکش را به نرگسی که خدمتکار خانه است می سپارد و همین مساله و نگهداری از این کودک زندگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد تا جایی که این کودک به یک آزادی خواه و مبارز تبدیل می شود و …

این کارگردان تئاتر درباره انتخاب این متن بیان کرد: دلیل انتخاب این متن و اجرای آن دغدغه ای است که نسبت به مسایل اجتماعی و ملی دارم. «وقایع اتفاقیه مفقودالپدر» داستان مردمانی است که با تمام عیب هایشان و آگاهی که نسبت به خوب و بد و حق و باطل دارند، آن چیزی را انتخاب می کنند که به نفع شان باشد بر همین اساس وضعیتی کمیک در نمایش شکل می گیرد؛ شخصیت هایی که در وضعیتی تراژیک گرفتار شده اند می کوشند با ماهی گرفتن از آب گل آلود وضعیت خود را بهبود بخشند و در پس خنده بر تلخی تراژدی می افزایند و در نهایت چرخه باطل تکرار تاریخ مان را آشکار می کنند.

جلیلی در پایان صحبت هایش متذکر شد: در اجرای این اثر نمایشی به فرم و ژست توجه زیادی داشته ایم و از آنجا که متن با نگاهی اپیک نوشته و اجرا می شود در همین راستا نیز دیالوگ ها آهنگین و موزون هستند. این اثر نمایشی از ۱۶ خردادماه هر شب ساعت ۲۱:۳۰ در پردیس تئاتر تهران به صحنه می رود.

مهری زندی، سپیده دستینه، سپهر سلیمی، هیراد محمدی، داوود پژمان فر، الهام معارفی و محمد علی میرقربانی در این اثر نمایشی به ایفای نقش می پردازند.

عوامل دیگر این نمایش عبارتند از سحر صنیعی روابط عمومی، آنیتا پاسبانی دستیار کارگردان، طراح صحنه و لباس مریم جلیلی، موسیقی: علی نمازی، طراح گریم آنیتا پاسبانی، اجرای گریم آنیتا پاسبانی و محمد آشوری، طراح پوستر و بروشور رامین پهلوان حسینی، مدیر صحنه سارا خوب بخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×