وعده وزیر محقق شد/ اداره تئاتر از نو ساخته می‌ شود

مدیر اداره تئاتر از تصمیم قطعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تخریب و نوسازی ساختمان اصلی اداره تئاتر خبر داد.

مدیر اداره تئاتر از تصمیم قطعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تخریب و نوسازی ساختمان اصلی اداره تئاتر خبر داد.

مریم معترف درباره روند بازسازی ساختمان اداره تئاتر به هنرآنلاین گفت: در ابتدا مقرر شده بود که ساختمان اصلی اداره تئاتر به دلیل فرسایش مورد تعمیر قرار گیرد اما پس از قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی جشن اردیبهشت تئاتر ایران درخصوص بازسازی اداره تئاتر، چندی پیش قادر آشنا مدیر اداره کل هنرهای نمایشی به عنوان مسئول مستقیم پیگیری طرح انتخاب شدند و به زودی ساختمان اصلی اداره تئاتر از نو ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: در گفتگویی درباره بازسازی ساختمان اداره تئاتر و توافقات انجام شده با شهردار قبلی منطقه و عدم همکاری مالک ساختمان جنبی برای فروش توضیحاتی را برای وزیر ارائه کردم.

معترف گفت: پس از تخلیه ساختمان اداره تئاتر و خانه نمایش ابتدا قرار شد ساختمان اداره تئاتر بازسازی شود و با صرف مدت زمانی محدود مجدد به ساختمان اصلی بازگردیم اما از آنجا که این عمل چندان اصولی به نظر نمی رسید با شهردار منطقه نیز در این رابطه رایزنی هایی انجام و پس از دستور پیگیری معاونت هنری ارشاد تصمیم نهایی مبنی بر تخریب ساختمان و بازسازی آن گرفته شد.

زمستان سال ۸۹ بحث بازسازی ساختمان اداره تئاتر مطرح شد. ابتدای سال ۹۰ این ساختمان تخلیه و قرار شد ظرف چند ماه بازسازی آغاز شود که البته تاکنون اقدام مؤثری انجام نشده است.

مدیر اداره تئاتر، آغاز مراحل بازسازی اداره تئاتر را منوط به انتخاب پیمانکار دانست.

اداره برنامه های تئاتر در سال ۱۳۳۶ با عنوان “اداره هنرهای دراماتیک” و با ریاست مهدی فروغ، در حد فاصل میدان بهارستان و چهارراه مخبرالدوله تاسیس شد و  “جمشید مشایخی”، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون به عنوان نخستین کارمند هنرمند این اداره به استخدام آن درآمد. اداره هنرهای دراماتیک در سال ۱۳۴۷ به خیابان پارس که محل قبلی این اداره محسوب می شود انتقال پیدا کرد.

البته در سال‌های اخیر، گروه‌های تئاتری همواره از فرسوده بودن بنای اداره تئاتر و نامناسب بودن امکانات آن گلایه می‌کردند و اینگونه بود که مدیریت تئاتر تصمیم گرفت با تعطیل کردن این بنا و انتقال آن به ساختمانی دیگر وضعیت آن را بهبود بخشد.