به گزارش تئاتر آنلاین، عصر سه شنبه نشست صمیمی اهالی تئاتر استان گیلان با مدیر کل فرهنگ و هنر این استان برگزار و جمعی از پیشکسوتان، هنرمندان جوان عرصه تئاتر به بیان مسائل، مشکلات و چالش‌های خود گفتند.

غفلت در انتخاب متن تئاتر را به یک سرگرمی تبدیل می‌کند

انوش نصر ماسوله یکی از پیشکسوتان تئاتر، تلویزیون و سیما با اشاره به اینکه در هر تماشایی اگر در عبرت نباشد به سرگرمی تبدیل می‌شود، اظهار کرد: تئاتر یکی از مقوله هنری است که همانند تابلو آموزشگاه‌های عالی، دانشگاه‌ها و مدارس به مخاطبان خود اخلاق را یاد می‌دهد.

وی با بیان اینکه نمایش اساس و پایه تئاتر است، افزود: باید در انتخاب متن نمایش و اجرای آن در قالب تئاتر باید اخلاق رعایت شود در صورت غفلت در واقعه یک سرگرمی ارائه می‌دهیم.

پیشکسوت تئاتر گیلان با اشاره به اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استانی خانه هنرمندان است، تأکید کرد: هنرمندان مدیرکل نیاز ندارد باید همانند یک پدر مهربان برای اهالی فرهنگ و هنر گام برداشت.

وی با بیان اینکه در این مسیر همه باید حمایت و همراهی کنند، ادامه داد: اگر توانستید عنوان پدری را تا پایان مسئولیت خود ادامه دهید ماندگار می‌شوید.

نصر ماسوله تأکید کرد: انتظار داریم با نگاه مثبت همه اهالی فرهنگ و هنر به مدیریت شما در آینده نزدیک شاهد ارتقای جایگاه و اعتلای فرهنگ و هنر استان باشیم.

وعده های عملی نشده مرکزنشینان برای تئاتر استان ها

ضرورت ساماندهی حوزه تئاتر گیلان

رضا میر معنوی یکی دیگر از پیشکسوتان عرصه نمایش گیلان با بیان اینکه یکی از منتقدان سینما فرانسه «سینما عینیت بخشیدن در زمان تعریف کرده است، اظهار کرد: این تعریف برای تئاتر نیز مصداق دارد.

وی با بیان اینکه هنرمندان ایرانی در یک شرایط ایده الی هستند که باید به جامعه خود عین ببخشیدند، ادامه داد: رویکرد دولت جدید وحدت مدیریت است و وجود این وحدت تکلیف هنر با جامعه و زمان خود مشخص می‌کند.

میر معنوی با اشاره به اینکه مدیریت جدید اداره کل ارشاد گیلان همه مراحل مدیریتی را طی کرده و با همه هنرمندان آشنا است و این یک سرفصل جدید در حوزه هنر ایجاد می‌کند، افزود: باید سازماندهی مناسبی حوزه تئاتر باید شکل گیرد.

وی با بیان اینکه تئاتر ابزار ارتباط و ارتقای معرفت است اگر این ارتباط ایجاد نشود قطعاً در تعریف ابتدای خواهیم ماند، تصریح کرد: ذات هنر نقد است اگر این حوزه شناخته نشود چگونه نقد شود.

میر معنوی ادامه داد: اگر بتوانیم ساماندهی درستی در حوزه تئاتر انجام دهیم و تعاریف جامعی داشته باشیم می‌توانیم شاهد تولید آثار فاخر در عرصه نمایش استان باشیم.

وعده های عملی نشده مرکزنشینان برای تئاتر استان ها

نان دغدغه امروز اهالی تئاتر است

محمد صادق حسنی رئیس انجمن هنرهای نمایشی گیلان با اشاره به اینکه مشکل اساسی تئاتر دغدغه نان است، اظهار کرد: اگر کار خوب و اثر فاخر تولید نشده یا کم شده به واسطه افزایش هزینه‌های تولید یک تئاتر و نمایش است.

وی با بیان اینکه باید تلاش‌ها برای تأمین اعتبار افزایش یافته و از سازمان‌ها مختلف کمک بگیریم تا زمینه افزایش اعتبارات در تولید نمایش فراهم شود، تصریح کرد: در ثبت گروه‌ها همچنان با مشکل اساسی مواجه هستیم.

صادق حسنی در ادامه با اشاره به وعده‌های مرکز نشینان و تحقق نیافتن این وعده‌ها، گفت: حل این مشکل نیز باید در دستور کار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان باشد.

وی با بیان اینکه نمایش‌های خوبی طی سال‌های اخیر تولید شده اما در مقایسه با گذشته تنزل داشته ایم، افزود: این تنزل در تعداد تولید آثار به دلیل نبود اعتبارات است و باید شرایط مهیا شود.

صادق حسنی با تأکید بر اینکه باید ردیف بودجه‌ای برای تئاتر در سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم، ادامه داد: زیرساخت‌های تئاتر گیلان همانند سایر مناطق کشور مشکل دارد.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :