» آرشیو مطالب » ورودگشت ارشاد به منازل مردم
آرشیو مطالب - برگزیده

ورودگشت ارشاد به منازل مردم

شهریور 19, 1391 0

گشت ارشاد در حالی وارد شبکه نمایش خانگی شد که بسیاری آن را هنجارشکن و برای جامعه مضر خواندند. این فیلم با توجه به واکنش‌هایی که در سطح جامعه ایجاد کرد، بدون دقت لازم در انجام حذف صحنه‌ها وارد خانه‌های مردم شد.

فیلم سینمایی «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی با واکنش‌هایی در هنگام اکران نوروز خود همراه شد. فیلم از سینماها پایین کشیده شد و در شهرستان‌ها اکران نشد. این فیلم که درباره مضمون آن حرف‌های بسیاری بود و عده‌ای از کارشناسان نمایش این فیلم را مناسب خانواده‌ها ندانستند و آن ‌را توهین به ارزش‌های دینی قلمداد کردند، در بی‌خبری و بدون اعلام قبلی در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

فیلم در زمان اکران با اصلاحاتی مواجه بود اما متاسفانه کارگردان بخشی از آن اصلاحات را انجام داد و بخشی از اصلاحات صورت نگرفت و فیلم همان طور موفق به دریافت مجوز نمایش از اداره کل نظارت و ارزشیابی شد. ‌سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه ممکن است فیلمی بدون آن‌که تمام اصلاحات اداره کل نظارت و ارزشیابی را انجام دهد روانه اکران می‌شود؟

13910618000196 PhotoL
 این امر را «مهدی عظیمی میرآبادی» قائم مقام اداره کل نظارت و ارزشیابی نیز تایید کرد و در گفت‌و‌گو با فارس گفت: «خبر توزیع بدون سانسور فیلم سینمایی «گشت ارشاد» در شبکه نمایش خانگی کذب محض است. اصلاحاتی برای فیلم در زمان اکران در نظر گرفته شده بود که بخشی از آن انجام شد و بخشی از آن در زمان اکران انجام نشده بود.

 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر ضمن این که اصلاحاتی که شورای پروانه نمایش به فیلم داده است به صورت کامل انجام شد، اصلاحات دیگری هم‌ شورای پروانه نمایش خانگی به آن داده است که آن‌ها را هم انجام داده است و در واقع فیلم دو بار اصلاح شده است.

عظیمی در ادامه گفت: با انجام تمام اصلاحات و با مجوز اداره کل نظارت و ارزشیابی فیلم روانه شبکه خانگی نمایش شده است.»

اما یک روز بعد قائم مقام اداره کل نظارت و ارزشیابی به تخلفات در توزیع فیلم در شبکه نمایش خانگی اشاره کرد و گفت: «پس از بازبینی نسخه منتشرشده فیلم سینمایی «گشت ارشاد» انجام تخلفات در ضمائم اثر مشاهده شد که بررسی‌های تکمیلی توسط کارشناسان جهت جمع‌بندی نهایی ادامه دارد. بدیهی است گزارش نهایی به مراجع مربوطه تحویل داده خواهد شد و با متخلفان براساس ضوابط و آیین‌نامه‌های موجود برخورد لازم صورت خواهد گرفت.»

حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه فیلمی که با واکنش‌های زیادی در سطح جامعه در زمان اکران مواجه شد، بدون دقت و توجه اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد شبکه نمایش خانگی و خانه‌های مردم می‌شود.

این درحالی است که کارگردان، اصلاحات فیلم را انجام شده قلمداد می‌کند و در گفت‌و‌گو با یکی از روزنامه‌ها به صراحت می‌گوید: این گونه نیست که «گشت ارشاد» بدون سانسور وارد شبکه نمایش خانگی شده باشد. در واقع صحنه‌های حذف شده‌ای که در دی وی دی فیلم گنجانده شده، پلان‌هایی نیست که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سانسور شده باشد. این‌ها صحنه‌هایی است که قبل از تدوین و اصلاً قبل از جشنواره فیلم فجر به دلیل ریتم و زمان طولانی یا ضعف فنی به صلاحدید کارگردان و تدوینگر از فیلم بیرون گذاشته شده، اما الان طوری تصور می‌شود که این‌ها صحنه‌های سانسوری فیلم است؛ درحالی که این قسمت‌ها در جشنواره و اکران عمومی هم نبود.

سوال دیگر این که حال چگونه ممکن است صحنه‌هایی که نه در اکران عمومی بوده و نه در جشنواره فیلم فجر در نسخه نمایش خانگی وجود داشته باشد؟! پس نقش اداره نظارت و ارزشیابی در این میان چیست؟

سهیلی در ادامه گفت‌و‌گو در مورد تخلف در ورود این فیلم به شبکه نمایش خانگی گفت: من این گفته را رد می‌کنم و اعلام می‌کنم که هیچ تخلفی صورت نگرفته است. من این خواسته را دارم که دقیقا بررسی‌های تکمیلی را انجام بدهند و در صورت تبرئه شدن فیلم با کسانی که این تهمت را وارد کردند، برخورد شود. من فکر می‌کنم اگر هم اشکالی ایجاد شده باشد، به مشکلات درون سازمانی وزارت ارشاد و اختلافات بین مسئولان قدیم و جدید ارشاد مربوط می‌شود و گویا فیلم ما قربانی جنگ قدرت شده است.

با همه این اوصاف و با انجام تخلفات صورت گرفته و اعلام حذف صحنه‌هایی به فیلمساز، فیلم وارد شبکه نمایش خانگی شد؛ در حالی که بسیاری این فیلم را هنجارشکن و مضر برای جامعه خواندند اما همین فیلم حالا در شبکه نمایش خانگی در گستره وسیع‌تری توزیع شده و اثرات مخربش بیش از پیش نمایان خواهد شد.

با پیگیری‌های خبرنگار فارس، قائم مقام اداره کل نظارت و ارزشیابی در این باره پاسخگو نبود و تنها گفت: ما در حال بررسی و جمع‌بندی نهایی هستیم و در اسرع وقت نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×