«هنر ۹۹» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سال کرونازده

سرویس «هنر» تئاتر آنلاین در آستانه نوروز ۱۴۰۰ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره‌ها و رویدادهای شاخص سال ۹۹ ورق می‌زند. تئاتر آنلاین – سرویس هنر: «سال غریب ۹۸ رو به پایان است»؛ یکسال پیش در چنین روزهایی وقتی پیش درآمد سلسله گزارش‌های مرتبط با مرور تحولات سال ۹۸ […]


سرویس «هنر» تئاتر آنلاین در آستانه نوروز ۱۴۰۰ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره‌ها و رویدادهای شاخص سال ۹۹ ورق می‌زند.

تئاتر آنلاین – سرویس هنر: «سال غریب ۹۸ رو به پایان است»؛ یکسال پیش در چنین روزهایی وقتی پیش درآمد سلسله گزارش‌های مرتبط با مرور تحولات سال ۹۸ را با چنین جمله‌ای آغاز کردیم، کوچک‌ترین تصوری از تحولات و تجربه‌های عجیب و غریب‌تری که قرار بود طی سال ۹۹ پشت سر بگذاریم نداشتیم!

حالا اما سال ۹۹ هم در پایان راه است؛ سالی که اگر بخواهیم در یک کلمه آن را خلاصه کنیم باید آن را «سال تعلیق» بنامیم.

«کرونا» هرچند در گام اول همه چیز را تعطیل کرد اما آنچه مختصات یک بحران به تمام معنا را به آن داد، تعلیق و بلاتکلیفی مستمر و بی‌پایان بود. تعلیقی که پس از یک سال همچنان برقرار است و هنوز هم کسی نمی‌تواند حکم قطعی درباره پایان این کابوس صادر کند.

در چنین شرایطی بخشی از سنت‌های سابقاً مرسوم رسانه‌ای می‌تواند رنگ و جلایی ویژه‌تر هم به خود بگیرد؛ هر ساله در واپسین روزهای سال و در آستانه فرارسیدن عید نوروز، بازخوانی مهمترین تحولات و رویدادهای یک سال گذشته، در دستور کار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. دستور کاری که در کنار جذابیت‌های ژورنالیستی، ریشه در سنت «تجربه‌اندوزی» هم می‌تواند داشته باشد. بر اساس اصول و قواعدی که از نوروز ۹۷ در بخش «هنر» تئاتر آنلاین پایه‌ریزی شد، امسال هم قصد بازخوانی مهمترین تحولات یک سال گذشته را در همان قالب و چارچوب داریم.

اصول حاکم بر روایت یکساله خود از تحولات هنری را بار دیگر مرور می‌کنیم؛

تحولات عرصه‌های مختلف هنر از سینما، تئاتر و تلویزیون گرفته تا موسیقی و تجسمی در ایران طی یک سال گذشته، طبیعتاً متأثر از متغیرهای مختلفی بوده است که در نگاهی کلی می‌توان آن‌ها را در سه ضلع «هنرمند»، «مدیر» و «مخاطب» دسته‌بندی کرد؛ با این پیش‌فرض زمانی که آلبوم خاطرات هنری سال ۹۹ را ورق می‌زنیم، همچنان آثار به جا مانده از هر یک از این سه ضلع است که بیشتر به چشم می‌آید.

آثاری که هنرمندان خلق کردند، سیاست‌هایی که مدیران به اجرا درآوردند و استقبالی که مخاطبان رقم زدند در کنار یک تعامل سه‌جانبه، امروز تبدیل به خاطراتی شده‌اند که تا سال‌ها مختصات فرهنگ و هنر ایران در سال ۹۹ را با آن‌ها به یاد خواهیم آورد.

بر همین مبنا سرویس هنر تئاتر آنلاین در آستانه نوروز ۱۴۰۰ و در واپسین روزهای سال کرونازده ۹۹ در نظر دارد در قالب پرونده‌ای ویژه خاطرات هنری یک سال گذشته را ذیل دو عنوان «چهره‌های شاخص» و «رویدادهای شاخص» مورد بازخوانی قرار دهد.

تعدد خاطرات یکسال اما طبیعتاً محدود و متناسب با حجم مرسوم گزارش‌های رسانه‌ای نبود و به همین دلیل خبرنگاران حوزه‌های سینما، تئاتر، موسیقی، رادیو و تلویزیون و تجسمی تئاتر آنلاین، از میان چهره‌ها و رویدادهای متعدد، دست به انتخاب زده و به پنج چهره و رویداد «شاخص» هر حوزه پرداخته‌اند.

نکته مهم در فرآیند انتخاب این چهره‌ها و رویدادها، تمرکز بر وجوه «خبری» و نه الزاماً «کیفی» و «محتوایی» است. به این معنا که چهره‌ها و رویدادهایی که قرار است در قالب سلسله گزارش‌های «هنر ۹۹ در آینه مهر» معرفی و مورد بازخوانی قرار بگیرند، الزاماً «برترین» ها نیستند و ملاک انتخاب آن‌ها گستره تأثیرگذاری‌شان (اعم از مثبت و یا منفی) در حوزه فعالیت خود بوده است.

این پرونده ویژه برای بازخوانی دستاوردها و تجربه‌های «هنر ایران» در سالی که گذشت از آخرین روزهای اسفندماه آغاز و تا ایام نوروز ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت؛ از فردا یکشنبه ۲۴ اسفندماه می‌توانید در این بازخوانی، با سرویس هنر تئاتر آنلاین همراه شوید.