همکاری موسسه هنرمندان پیشکسوت و موسسه فرهنگی «اکو»

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و رییس موسسه فرهنگی «اکو» در دیدار با یکدیگر از تمایل دو مجموعه برای گسترش تعاملات و فعالیت های مشترک سخن گفتند. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشسوت در دیدار با سرور بختی، رییس موسسه فرهنگی اکو با توضیحاتی […]


مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و رییس موسسه فرهنگی «اکو» در دیدار با یکدیگر از تمایل دو مجموعه برای گسترش تعاملات و فعالیت های مشترک سخن گفتند.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشسوت در دیدار با سرور بختی، رییس موسسه فرهنگی اکو با توضیحاتی درباره اعضای این موسسه اظهار کرد: اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت، هنرمندان رشته‌های مختلف در حوزه‌های ادبیات، نمایش و سینما، موسیقی، هنرهای زیبا و هنرهای سنتی و غیره هستند که بالای ۶۰ سال سن دارند و گواهینامه درجه یک هنری را از شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور دریافت کرده‌اند.

زبان هنر سیاستمداران را هم نزد خود می‌کشاند

وی افزود: موسسه هنرمندان پیشکسوت نزدیک به هزار نفر عضو دارد، از مرحوم عزت‌الله انتظامی و علی نصریان گرفته تا مرحوم محمدرضا شجریان و شهرام ناظری که می‌توان گفت همه اعضا در واقع گل‌های سرسبد فرهنگ و هنر ایران بزرگ جزو این موسسه هستند. این موسسه خدمات متفاوتی را به این هنرمندان ارائه می‌دهد تا این عزیزان همچون گذشته خلاقیت داشته، خلق اثر کنند و در جامعه فرهنگی هنری کشور موثر باشند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان عنوان کرد: زبان هنر، زبان بین المللی است و سیاستمداران را هم نزد خود می‌کشاند. با زبان هنر می‌توان درباره صلح حرف زد. با توجه به سابقه موسسه فرهنگی اکو که متشکل از چندین کشور بوده و نقش فرهنگی آن بسیار پررنگ است می‌توانیم کارهای مشترکی را طراحی و تعریف کنیم که از ظرفیت هنرمندان ایران و سایر کشورها بهره ببریم. فعالیت‌هایی چون برگزاری نشست‌، برگزاری کارگاه‌های مختلف به صورت مشترک و برپایی نمایشگاه در حوزه هنرهای تجسمی را می‌توان انجام داد.

وی با اشاره به اینکه در ایام شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا شاید بتوان از ظرفیت‌های فضای مجازی نیز بیشتر استفاده کرد اظهار کرد: می‌توان برنامه‌هایی را طراحی کرد تا دوستان هنرمند کشورهای مختلف با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند و انتقال تجربه صورت گیرد. از این رو که نمی‌توان فعالیت‌های فرهنگی و هنری را تعطیل کرد. مردم با وجود بیماری کرونا و ماندن در قرنطینه احساس نیاز بیشتری می‌کنند، پس بهتر است خوراک فرهنگی و هنری بیشتری ارائه کرد که با ذات آن‌ها نیز همسازی دارد.

حسینی‌پور با اشاره به نحوه همکاری‌های مشترک موسسه هنرمندان پیشکسوت با موسسه «اکو» توضیح داد: برگزاری بزرگداشت برای مفاخر کشورهای مختلف که مردم روی آن‌ها اجماع داشته باشند یکی از موارد همکاری این دو موسسه است. به هر ترتیب در ایران ظرفیت فرهنگی و هنری بسیار گسترده‌ای وجود دارد و انتظار نیز می‌رود که همیشه در این حوزه خلاقیت موجود باشد. هر اندازه دولت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر هزینه کنند در حقیقت نوعی سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده است؛ ما هرچه داریم از نسل‌های گذشته داریم و موظف هستیم آن را حفظ کرده و به نسل‌های بعدی انتقال دهیم.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن بیان اینکه فرهنگ مرز نمی‌شناسد و مرکز ثقل همه کشورها است گفت: فرهنگ، مردم همه کشورها را به یکدیگر وصل می‌کند؛ شاید در حوزه سیاست اختلاف نظرهایی با یکدیگر داشته باشند ولی در حوزه فرهنگ در کشورهای مختلف اشتراکات بسیاری وجود دارد. از این رو که با ذات و روح انسان‌ها سروکار دارد قطعاً همه انسان‌ها روی آن اجماع نظر دارند. البته ممکن است اشکال فرهنگ متفاوت باشد اما هدف متعالی دارد و با این هدف متعالی می‌توان کارهای بزرگی را انجام داد و انسان‌هایی را پرورش داد؛ چون در جهان جدید انسان دچار بی هویتی می‌شود اگر خوراک خوب فرهنگی به آن‌ها ارائه ندهیم قطعاً نسل‌های آینده ما را نخواهند بخشید. با هم‌افزایی با یکدیگر می‌توانیم هم برای کشورهای عضو اکو و هم کشوهایی که عضو اکو نیستند خوراک فرهنگی تهیه کنیم تا به الگویی برای همه موسسات تبدیل شود.

وی در پایان گفت: موسسه هنرمندان پیشکسوت همانند معدن طلاست؛ اینکه ما چقدر بتوانیم از آن استخراج کنیم و در اختیار جامعه قرار دهیم به هنر مدیران بستگی دارد. امیدوارم با همکاری یکدیگر بتوانیم استخراج خوبی از این معدن داشته باشیم تا منافع همه ملت‌ها تامین شود.

تعریف همکاری‌های مشترک فرهنگی در روزهای کرونایی

سرور بختی مدیر موسسه «اکو» نیز در سخنان خود با اشاره به اهداف تعیین شده در اساسنامه این مجموعه فرهنگی گفت: هدف ما این است که ارتباط گسترده‌ای را میان فرهنگیان کشورهای مختلف که مشترکات فرهنگی بین آن‌ها وجود دارد برقرار کنیم. ما باید از این مشترکات فرهنگی که میراث گرانبهایی است درست استفاده کنیم تا به همراهی مردم به صلح بیشتری دست یابیم. موسسه فرهنگی اکو در این مسیر با موسسه‌های فرهنگی کشورهای مختلف همچون موسسه هنرمندان پیشکسوت که از موسسه‌های مرجع و شناخته شده ایران بزرگ است همکاری خواهد کرد. این وظیفه ماست و ما از چنین همکاری‌هایی استقبال کرده و تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های یکدیگر برای رسیدن به اهداف خود بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا نمی‌تواند برنامه‌های فرهنگی را به سمت تعطیلی ببرد بیان کرد: ما نیز برای اینکه در این ایام از فعالیت باز نمانیم تمام نشست‌ها، میزگردها، معرفی کتاب، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های خود را به صورت مجازی برگزار کردیم و امیدواریم با همکاری موسسه هنرمندان پیشکسوت سلسله برنامه‌هایی این چنینی را در سطح بزرگ‌تری برگزار کنیم. به عنوان نمونه گالری موسسه اکو به صورت مجازی آمادگی برگزاری نمایشگاه‌هایی را با حضور هنرمندان ایران و تاجیکی دارد.

رییس موسسه فرهنگی اکو همچنین عنوان کرد: ما برای همکاری با موسسه هنرمندان پیشکسوت و برگزاری مراسم مختلف آماده هستیم. در همین راستا می‌توانیم از برنامه‌های شما حمایت اطلاعاتی نیز داشته باشیم و برنامه‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت را به کشورهای مختلف اطلاع رسانی کنیم.