1در دیداری که مدیر تئاتر ملی صربستان با محمود شالویی رایزن فرهنگی ایران در بلگراد داشت بر لزوم همکاری مشترک ایران و صربستان در تولید نمایش تاکید شد.

 به گزارش MrArt.ir، دیان ساویچ مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان در دیدار با محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت ایران در بلگراد ضمن اعلام آمادگی برای همکاری همه جانبه گفت: مجموعه های نمایشی وابسته به تئاتر ملی صربستان بیشتر از 750 هنرمند مجرب را در رشته های مختلف در حلقه عضویت خود دارد و همه ساله کارهای هنری متنوعی ارائه می كند که البته قالب  آن ها در زمینه درام است.

ساویچ افزود: اخیرا فعالیت نمایش عروسکی و تئاتر ترکیبی با تلفیق دو مقوله نمایشی و موسیقی در صربستان رشد قابل توجهی یافته و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی نمونه های خاصی از آن اجرا شده است.

مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان در ادامه گفت: برای ما فرصت گران بهایی است که همکاری نزدیکی را با مجموعه های هنر نمایشی در جمهوری اسلامی ایران از سر بگیریم و تعامل چشمگیری داشته باشیم.

دیان ساویچ با اشاره به جایگاه والای فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما در جریان بسیاری از فعالیت های هنری در ایران هستیم و  با جدیت هم این امر را دنبال می کنیم و مشتاقیم با جشنواره ها و رویدادهای هنری ایران چه در بخش دولتی و چه در بخش های خصوصی همکاری و مشارکت داشته باشیم.

مدیر مسئول تئاتر صربستان ادامه داد: ما علاقمندیم تا برای هنر ایران هم میزبان و هم میهمان خوبی باشیم. همه ساله در پایتخت و دیگر شهرهای صربستان جشنواره‌های متعددی برپا می شود که فرصت مناسب و مساعدی برای حضور گروه های تئاتری ایران فراهم خواهد شد.

وی یادآور شد: در رابطه دوسویه این امکان هم ایجاد می شود تا با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بلگراد، گروه های تئاتری صرب انتخاب و به جشنواره های ایرانی فرستاده شوند.

دیان ساویچ که علاوه بر مسئولیت تئاتر ملی، رهبر ارکستر موسیقی در منطقه بالکان است گفت: افزون بر مشارکت و همکاری در برنامه های نمایشی، زمینه مثبت و مساعدی برای جلب همکاری در عرصه موسیقی نیز وجود دارد.

محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت ایران هم در این دیدار ضمن قدردانی از استقبال مقام مسئول هنرهای نمایشی صربستان گفت: علاقه دو طرف به توسعه فعالیت های مشترک، بستر مناسبی را فراهم خواهد ساخت و  از یک سو به تبادل تجربه و غنای جشنواره های هنری و از سوی دیگر به آگاهی و  آشنایی هرچه بهتر و بیشتر با روند رویدادهای فرهنگی و هنری منجر می شود.

شالویی با اشاره به برپایی رخدادهای متعدد هنری به ویژه برگزاری منظم جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: تئاتر در ایران رشد و شکوفایی قابل توجهی یافته و نه تنها در پایتخت بلکه در سراسر کشور هم  رو به گسترش است. هم اکنون در ایران مراکز حرفه ای آموزش تئاتر و دانشکده های معتبر  و متعدد هنری در سطح وسیعی به تربیت دانشجویان و علاقه مندان همت گماشته اند که از این منظر، امکان همکاری‌های آموزشی و پژوهشی نیز دور از دسترس نیست.

شالویی متذکر شد: آثار تئاتری ایران به خاطر بهره‌مندی از متون نمایشی غنی و پر محتوا و حضور کارگردانانی برجسته  و صاحب سبک و همچنین بازیگری هنرمندان خوش ذوق و  حرفه ای، جایگاهی رفیع یافته و قلمرو مقبولیت آن به مجامع هنری تراز اول جهانی امتداد پیدا کرده است.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :