«هملت پشت‌کوهی» ارتباطی با «هملت» شکسپیر ندارد/ تم ۲ اثر یکی است

ابراهیم پشت‌کوهی که نمایش «هملت پشت‌کوهی» را به عنوان جدیدترین اثر خود روی صحنه خواهد برد تأکید کرد این اثر به لحاظ قصه و داستان ارتباطی با «هملت» ویلیام شکسپیر ندارد. ابراهیم پشت‌کوهی نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که قصد دارد از دی‌ماه سال جاری نمایش «هملت پشت‌کوهی» را به عنوان جدیدترین اثر خود و گروه […]

ابراهیم پشت‌کوهی که نمایش «هملت پشت‌کوهی» را به عنوان جدیدترین اثر خود روی صحنه خواهد برد تأکید کرد این اثر به لحاظ قصه و داستان ارتباطی با «هملت» ویلیام شکسپیر ندارد.

ابراهیم پشت‌کوهی نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که قصد دارد از دی‌ماه سال جاری نمایش «هملت پشت‌کوهی» را به عنوان جدیدترین اثر خود و گروه تئاتر «تی تووک» روی صحنه ببرد، درباره اینکه آیا این اثر اقتباسی از نمایشنامه «هملت» اثر ویلیام شکسپیر است یا نه، به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «هملت پشت‌کوهی» به لحاظ قصه و داستان ارتباطی با نمایشنامه «هملت» ویلیام شکسپیر ندارد و شاید تنها نقطه اشتراک این اثر با نمایشنامه شکسپیر به لحاظ تماتیک است و تم تردید «هملت» شکسپیر روی نمایشنامه ما هم سایه افکنده و تردید زندگی شخصیت اصلی «هملت پشت‌کوهی» را فراگرفته است.

وی یادآور شد: برخلاف ۲ اقتباسی که پیش‌تر از این در نمایش‌های «تنها سگ اولی می‌داند چرا پارس می‌کند مکبث» و «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها خانه می‌کند اتللو» از نمایشنامه‌های «مکبث» و «اتللو» داشتم، نمایشنامه «هملت پشت‌کوهی» اقتباس از اثر شکسپیر نیست و قصه‌ای کاملاً خانوادگی دارد و کل لوکیشن اتفاقات نمایشنامه اتاق خانه خانواده مدنظر است.

پشت‌کوهی درباره موضوع نمایش «هملت پشت‌کوهی» توضیح داد: ماجرای این نمایشنامه به اتفاقاتی رخ داده در یک خانواده ساکن بندرعباس در یکی از روزهای دی‌ماه سال ۶۸ که اولین گروه از اسرای جنگ تحمیلی به ایران بازگشتند، می‌پردازد.

سرپرست گروه تئاتر «تی تووک» که قصد دارد در ابتدا نمایش «هملت پشت‌کوهی» را در شهر بندرعباس روی صحنه ببرد، در پایان سخنان خود درباره چرایی آغاز اجرای عمومی این اثر از شهر بندرعباس تأکید کرد: حدود ۵ سال است که بعد از اجرای نمایش «آخرین انار دنیا» دیگر اجرایی در شهر بندرعباس نداشتم و تماشاگران بندر دوست داشتند اثری را در آنجا اجرا کنیم. به همین خاطر و با توجه به اینکه گروه بازیگران نمایش «هملت پشت‌کوهی» نیز از بچه‌های تئاتر بندرعباس هستند تصمیم گرفتم آغاز اجرای عمومی این اثر از شهر بندرعباس باشد و بعد در شهرهای دیگر اجرا شود.