» آرشیو مطالب » همراهی و همدلی همه هنرمندان باعث شکوفایی تئاتر می شود
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

همراهی و همدلی همه هنرمندان باعث شکوفایی تئاتر می شود

بهمن 6, 1398 0


نشست رسانه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور نادر برهانی مرند دبیر جشنواره و شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی آغاز شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، صبح امروز یکشنبه ۶ بهمن نشست رسانه ای سی و هشتمین دوره جشنواره تئاتر فجر با حضور نادر برهانی مرند دبیر جشنواره، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران بخش های مختلف این رویداد در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای نشست شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی صحبت های خود را با عرض تسلیت برای شهادت سردار سلیمانی و اتفاقات پیش آمده آغاز و از همراهی اهالی رسانه نیز در طول ماه های اخیر قدردانی کرد.

کرمی با اشاره به برگزاری اولین دوره جشنواره در سال ۶۱ یادآور شد: در طول این سال ها جشنواره توانسته به جایگاه قابل توجهی دست پیدا کند. این جشنواره خیلی زودتر آغاز شده و برگزاری ۳۴ جشنواره استانی زیرمجموعه این جشنواره است و ماحصل این جشنواره را می توانیم در طول برگزاری جشنواره، شاهد باشیم. اهمیت، هدف و تاثیر این رویداد برای همه ما واضح و مبرهن است و اداره کل هنرهای نمایشی نیز این رویداد را به عنوان بزرگترین رویداد تئاتری مد نظر دارد.

وی با اشاره به چالش های این دوره جشنواره بیان کرد: بخشی از این چالش ها، چالش های همیشگی بوده که سال ها با آن روبرو بودیم. اولین جالش فقدان اعتبار بود که امسال نسبت به سال گذشته با کسر بودجه روبرو و به دنبال کسب اسپانسر بودیم که متاسفانه همچنان در حسرت و دغدغه این هستیم‌ که یک نهاد، مرکز یا بنگاه اقتصادی به برگزاری جشنواره کمک کند اما امسال هم جشنواره هیچ حامی مالی ندارد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به فشرده برگزار کردن جشنواره بیان کرد: دومین چالش ما تحریم ملی اقتصادی بوده است که به همه امور مخصوصا امور فرهنگی هنری ضربه زده است. امسال با چالش های عمده ای روبرو شدیم اما تلاش کردیم با راهکارهایی بهترین ها را انتخاب کنیم.

کرمی ادامه داد: چالش سوم عدم‌تمایل برخی گروه های نمایشی در چند هفته اخیر بود. من به صراحت عرض کنم که یکی از موضوعات مهم و جدی‌که می تواند موحب شکوفایی تئاتر ما شود همدلی و همراهی همه هنرمندان است. برخی از هنرمندان ما تصمیم گرفتند که در جشنواره شرکت نکنند که تصمیم شان قابل احترام است اما این مساله را به چیز دیگری تفسیر نکنید چون درست است که برخی ترجیح دادند شرکت نکنند اما همدلی و همراهی شان با جامعه تئاتر است.

وی در پایان صحبت هایش از تلاش های نادر برهانی مرند برای برگزاری جشنواره تشکر کرد.

در ادامه نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من سعی خواهم کرد گریز کوتاهی به فراخوان جشنواره داشته باشم چون خوراکی است برای آسیب شناسی های آینده. من در نشست های مختلف آسیب شناسی که برگزار شد شرکت کردم که ترجیع بند آنها این بود که اول جشنواره، رویداد عریض و طویلی شده و وسعتش باعث شده از کیفیتش کاسته شود.

وی ادامه داد: نکته دوم درباره رقابت زده شدن جشنواره بود. سومین بحث نیز مساله بخش بین الملل جشنواره بود. تلاش من این بود که با کمک شورای سیاستگذاری و شهرام کرمی این مسایل را در نظر بگیریم تا شاهد جشنواره باکیفیت تری باشیم. اولین مساله کم کردن بخش های رقابتی بود که امسال فقط یک بخش رقابتی داریم. همچنین یک بخش غیررقابتی با ۲۷ گروه تدارک دیدیم و در نهایت قرار بود حتی قبل از انصراف ها بدون بخش ملل تنها میزبان ۵۷ اثر باشیم.

این گزارش تکمیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×