» آرشیو مطالب » «هفت شب و هفت روز» با مدافعان آب و اولین زن شهید دانش‌آموز
4330902
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«هفت شب و هفت روز» با مدافعان آب و اولین زن شهید دانش‌آموز

آبان 23, 1401 0

کارگردان نمایش «هفت شب و هفت روز» عنوان کرد که این اثر نمایشی داستان چهار مدافع آب و اولین زن شهید در سال ۱۳۵۷ است.

فروزان حسینی که نمایش «هفت شب و هفت روز» نوشته آرش رضایی را در بخش ایثار جشنواره تئاتر استان تهران روی صحنه می‌برد، در این باره به تئاتر آنلاین گفت: یکی از اهدافم در تولید این نمایش پرداختن به اتفاقات اخیر است که برای دانش آموزان رخ داده است. به دلیل عِرق ملی که داشتم فکر کردم پرداختن به اولین شهید زن موضوعی جالب برای تولید یک نمایش است و بعد که کار را شروع کردم، متوجه شدم که اولین شهید زن یک دانش‌آموز در تهران بوده که در سال ۱۳۵۷ وقتی می‌خواهد در جایی پناه بگیرد بر اثر شلیک گلوله به سینه، به شهادت رسیده است.

وی در تشریح مضمون «هفت شب و هفت روز» که با همکاری اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران در قالب دومین فصلواره فرهنگ و هنری «ایثار» اجرا می‌شود، بیان کرد: این اثر نمایشی داستان چهار سربازی است که از آب دفاع می‌کنند اگرچه در داستان به اولین شهید زن انقلاب یعنی محبوبه دانش آشتیانی که سال ۱۳۵۷ در میدان ژاله به شهادت رسیده، نیز پرداخته شده است.

حسینی اظهار کرد: برای پرداختن به این موضوع فضای سال ۱۳۵۷ را با امروز تطبیق دادم تا تفاوت‌های آن دوره با آنچه اکنون شاهد هستیم، مشخص شود.

«هفت شب و هفت روز» با مدافعان آب و اولین زن شهید دانش‌آموز

کارگردان نمایش «هفت شب و هفت روز» درباره فضاسازی و ویژگی‌های نمایش بیان کرد: در صحنه ۴ سرباز مرد حضور دارند که در مهر ماه ۱۳۵۹ و در دفاع از پل کرخه به شهادت رسیده‌اند. سربازان ۴۸ ساعت وقت برای ساخت پل شناور داشتند تا مانع از ورود دشمن شوند بنابراین در طراحی صحنه از ۴۸ سطل فلزی استفاده شده است. چهار سرباز به عناوین مختلف اتفاقات و حال و هوای آن دوره را روایت می‌کنند؛ یکی در حال صحبت با نامزدش است و دیگری با مادرش صحبت می‌کند تا در میانه نمایش قصه‌هایی از زبان مادر روایت شود. یکی دیگر از سربازان یک دانشجو است که در داستان می‌گوید هیچکس منتظر من نیست و چهارمین سرباز یک جوان جنوبی است که با گویش شیرین این خطه از کشور، یک سری از اتفاقات را بازگو می‌کند.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: اگرچه داستان از زبان چهار سرباز روایت می‌شود اما «هفت شب و هفت روز» دارای کاراکترهای دیگری چون یک مادر و یک نامزد نیز است.

حسینی در پایان با اشاره به دلایل استفاده از گویش‌های بومی در نمایش بیان کرد: در این اثر نمایشی برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب از گویش‌های لری و جنوبی استفاده کرده‌ام تا نشان دهم در آن دوره افراد از همه اقوام در کنار هم قرار می‌گرفتند. محسن بیات، رضا طاهری، صالح حیدری، مهدی روزبهانی، فروزان حسینی در این اثر نمایشی به ایفای نقش می‌پردازند.

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران، با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران و با همکاری اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران، حوزه هنری استان تهران و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به دبیری امیرحسین شفیعی از ۱ تا ۶ آذرماه برگزار می‌شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×