«هفت‌ خوان هملت» در تماشاخانه باران نقالی می‌ شود

کارگردان «هفت خوان هملت» درباره ویژگی های این اثر نمایشی که از شهر اصفهان در تماشاخانه باران به صحنه می رود، سخن گفت و عنوان کرد این نمایش به شکل یک پارودی اجرا می‌شود.

کارگردان «هفت خوان هملت» درباره ویژگی های این اثر نمایشی که از شهر اصفهان در تماشاخانه باران به صحنه می رود، سخن گفت و عنوان کرد این نمایش به شکل یک پارودی اجرا می‌شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، جواد سجادی کارگردان نمایش «هفت خوان هملت» که اجرای خود را از ۱۲ اردیبهشت ماه در تماشاخانه باران آغاز کرده به مهر گفت: «هفت خوان هملت» پیش از این در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی اصفهان به عنوان بهترین اثر ار نگاه هیات داوران شناخته شد و توانست برنده جایزه اول کارگردانی، جایزه اول بازیگری مشترک برای هر سه بازیگر، جایزه اول طراحی پوستر و بروشور را دریافت و نامزد دریافت بهترین موسقی نیز شود.

وی ادامه داد: این اثر نمایشی در یک پروسه کارگاهی و طی ۱۵ ماه تمرین شکل گرفته است. در طول این پروسه ما خوانش های متفاوتی از متن داشتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نمایشنامه «هملت» قابلیت زیادی برای تبدیل شدن به اثری طنز و پارودی دارد. بر اساس همین نگاه پارودیک نمایش «هفت خوان هملت» شکل گرفت. همچنین به این نتیجه رسیدیم که علاوه بر رویکرد تراژیکی که نمایشنامه «هملت» دارد می تواند دستمایه خوبی نیز برای تلفیق با نمایش های ایرانی قرار بگیرد.

این کارگردان یادآور شد: در اجرای این اثر نمایشی از شیوه نقالی به عنوان مهمترین تکنیک مورد نظر استفاده کردیم و در کنار آن از دیگر شیوه های نمایش ایرانی مانند خیمه شب بازی، سایه بازی و نمایش عروسکی بهره بردیم. البته تغییری در روند داستانی نمایش و دیالوگ ها به وجود نیامده است و کار تنها با تلفیق نمایش های ایرانی به صحنه می رود.

وی درباره استقبالی که از این اثر نمایشی شده است و دلیل اجرای کار در شهر تهران، گفت: استقبال از نمایش نسبت به اینکه ما گروه ناشناخته ای هستیم و آنطور که باید تبلیغات زیادی برای کار نکردیم مناسب بوده است که امیدوارم در ادامه اجراها بهتر شود. این نمایش قبلا در نجف آباد اجرای عمومی شده است چون پروسه اجرای نمایش در شهر اصفهان بسیار پیچیده است و قوانین خاصی دارد. زمانی که این نمایش در جشنواره استانی به صحنه رفت داوران جشنواره که شامل حمیدرضا آذرنگ، نادر برهانی مرند و ایوب آقاخانی بودند از کار خوششان آمد و آقای آذرنگ به ما پیشنهاد داد که نمایش را در تهران هم اجرا کنیم و خودش نیز کمک زیادی در این زمینه و معرفی تماشاخانه باران به ما کرد.

سجادی در پایان درباره تامین هزینه های گروه گفت: همه هزینه ها به عهده خودِ گروه است و مطمئنا ما نسبت به گروه های تهرانی سختی های بیشتری را متحمل می شویم چون پیدا کردن محل سکونت و خورد و خوراک و رفت و آمد گروه سختی های اجرا در پایتخت را دوچندان کرده است اما ما تلاشمان را کرده ایم تا کار به بهترین شکل ممکن اجرا شود و مخاطب راضی از سالن نمایش بیرون بیاید.

نمایش «هفت خوان هملت» از ۱۲ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ در تماشاخانه باران روی صحنه رفته و تا ۱۰ خرداد اجرا خواهد داشت. عرفان آیتی، ابوالفضل صفوی، مصطفی قیصری ها سه بازیگر این نمایش هستند و همچنین حمیدرضا آذرنگ به عنوان مشاور کارگردان گروه را همراهی می کند.