هاینر مولر با “هراکلس 5” به ایران می‌آید

نمایش “هراکلس 5” نوشته هاینر مولر بهمن‌ماه سال جاری به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

نمایش “هراکلس 5” نوشته هاینر مولر بهمن‌ماه سال جاری به کارگردانی ناصر حسینی‌مهر در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

به گزارش MrArt، حسینی‌مهر که پیش از این قرار بود نمایش “سرخ” را در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرد درباره اجرای نمایش “هراکلس 5” به خبرنگار مهر گفت: نمایش “سرخ” پروژه‌ای بسیار سنگین و ترکیبی از فیلم، تئاتر، نقاشی و موسیقی زنده بود. فراهم کردن بودجه مورد نیاز و گروه فیلمساز امکانپذیر نبود ضمن اینکه انتخاب دو بازیگر مورد نیاز برای این نمایش که باید به نقاشی مدرن نیز آشنا باشند میسر نشد به همین دلیل اجرای نمایش “سرخ” به سال آینده موکول شد.

وی ادامه داد: به طور طبیعی گرایش و کشش من در کارگردانی به سوی نمایشنامه‌نویسان آلمانی‌زبان به‌ویژه هاینر مولر است. بر اساس تفاهم مشترک با تماشاخانه ایرانشهر قرار شد بهمن‌ماه سال جاری و بعد از پایان سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نمایش “هراکلس 5” را در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرم.

کارگردان نمایش “هملت ماشین” درباره موضوع و تعداد نقش‌های نمایش “هراکلس 5” یادآور شد: نمایش “هملت ماشین” دارای یک بازیگر بود که من آن را با 9 بازیگر اجرا کردم. آثار هاینر مولر به گونه‌ای است که می‌توان تغییراتی در تعداد بازیگران آن ایجاد کرد ولی نمایش “هراکلس 5” دارای 5 بازیگر است که احتمالا با همین تعداد آن را اجرا می‌کنم.

حسینی‌مهر درباره موضوع نمایشنامه “هراکلس 5” توضیح داد: این نمایشنامه اقتباسی از “هراکلس” اثری از اوریپید است. مولر این نمایشنامه را در سال 1966 نوشته است. به طور عمده آثار مولر از دل اسطوره‌های یونان باستان به وجود آمده است. این نمایشنامه‌نویس در آلمان شرقی زندگی می‌کرد و اکثر آثارش در آلمان دموکراتیک ممنوعه به شمار می‌رفت زیرا تاریخ آلمان را به نقد می‌کشید.

این کارگردان و مدرس تئاتر درباره گروه بازیگری نمایش “هراکلس 5” گفت: این نمایش به خاطر یک ساختار پرتحرک نیازمند نیروهای جوان است که تمرینات سخت و سنگینی را سپری کنند. برای انتخاب بازیگران جوان این نمایش فراخوان خواهم داد تا نیروهای جوان مورد نیاز را انتخاب کنم.

این هنرمند عرصه تئاتر اظهار امیدواری کرد شرایطی فراهم شود تا بدون دغدغه بتواند به همراه گروه خود تمرینات سخت و سنگین نمایش “هراکلس 5” را انجام دهد زیرا آثار هاینر مولر نیازمند تمرکز بیش از حد روی تمرینات است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.