» آرشیو مطالب » نگاهی به نمایش «شقامک»
نمایش شقامک
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران - نگاه

نگاهی به نمایش «شقامک»

مهر 5, 1402 2

به گزارش تئاترآنلاین نمایش شقامک به نویسندگی و کارگردانی سلمان سامنی از 3 مهر ماه 1402 تا 1 آبان در سالن شماره 3 پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رود.

مهدی رضائی، لیلی صبری، رسول احمدی، کامران طاهری و المیرا صارمی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

شقامک9

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: چند جوان تحصیل کرده در حوزه‌ی علوم انسانی تصمیم گرفته اند مستقل باشند چرا که خیال می کنند، استقلال مالی مقدمه‌ی استقلال فکری است. در ادامه تلاش می کنند برای رسیدن به هدفشان شاغل شوند اما درگیر مشکلاتی میشوند.

از نکته های قابل تامل در این اثر نمایشی، استفاده از نمایشنامه کاملا ایرانی و مطابق با شرایط فعلی اجتماعی و اقتصادی جامعه کنونی ایران است که توسط سلمان سامنی به قلم درآمده است. کاراکترهای این نمایش برخاسته از دل جامعه‌ای است که هر روز برای تک به تک ما قابل مشاهده است. ویژگی‌های ملموس هر کاراکتر گویی در افرادی که در روزمره با هم در ارتباط هستیم به خوبی دیده میشود.

شقامک7

گروه بازیگری این نمایش نیز به روانی از پس نمایش ویژگی‌های کاراکترها برآمده و تماشاچی را برای لحظه های بسیاری در طول نمایش به بروز احساسات در قالب خنده و حتی گریه وامیدارد.

شقامک؟

عنوان نمایش شاید چیزی باشد که قبل از هر چیز تاثیرگذاری بیشتری برای مخاطب ایجاد کند. در مورد این اثر نمایشی در ابتدا این سوال مطرح میشود که معنای این کلمه چیست. تاثیر اینترنت و عادت جستجو برای هر عنوان ناشناخته‌ای در صفحالت وب مخاطب را به سمت پیدا کردن معنایی برای این عنوان در اینترنت سوق میدهد. اما آیا معنای قابل دسترسی در پس این عنوان وجود دارد و یا واژه‌ای تخیلی و زاییده ذهن نویسنده است.

شقامک6

شقامک به خوبی از پس نمایش معنایی که در پسش دارد برآمده و در انتها سوال بی جوابی برای تماشاگر باقی نمیگذارد.

عکس از شیما خان‌آبادی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×