» آرشیو مطالب » نوستالژی دهه ۶۰ این‌بار روی صحنه تئاتر/مرگی که در زمستان رقم خورد
نوستالژی دهه ۶۰ این‌بار روی صحنه تئاتر/مرگی که در زمستان رقم خورد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

نوستالژی دهه ۶۰ این‌بار روی صحنه تئاتر/مرگی که در زمستان رقم خورد

اردیبهشت 12, 1402 1

حامد شیخی نویسنده و کارگردان نمایش «مرگ در پاییز» درباره اجرای این اثر نمایشی به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «مرگ در پاییز» از امروز ۱۱ اردیبهشت ماه اجرای خود را در عمارت نوفل لوشاتو آغاز می‌کند. این نمایش با نگاهی به ۲ نمایشنامه «مرگ در پاییز» اکبر رادی و «آسید کاظم» نوشته محمود استاد محمد نوشته شده که با اتفاقاتی که خود من در زندگی تجربه کرده‌ام درآمیخته است و فضای یک قهوه خانه بین راهی در دهه ۶۰ را به تصویر می‌کشد.

وی ادامه داد: اتفاقات نمایش در سال ۶۵ رخ می‌دهد از این رو در اجرا تلاش شده از نشانه‌ها و وقایع مربوط به آن سال که در کشور جریان داشته برای همذات پنداری بیشتر مخاطبان و زنده کردن حس نوستالژی آنها بهره گرفته شود تا شاهد فضاسازی واقع‌گرایانه‌ای نسبت به دهه ۶۰ در نمایش باشیم به عنوان نمونه در نمایش از سریال «سال‌های دور از خانه» یا همان «اوشین» و عملیات کربلای ۵ و مواردی از این قبیل که در آن سال رخ داد، صحبت می‌شود.

شیخی درباره داستان نمایش توضیح داد: نمایش «مرگ در زمستان» داستان ۲ راننده کامیون را در کافه‌ای بین راهی نشان می‌دهد که در انتظار عبور مشدی هستند، که قصد دارد برای دیدن پسرش که از پشت جبهه آمده به اهواز برود در این میان حقایقی بین شخصیت‌های داستان برملا می‌شود که سرنوشتشان را تغییر می‌دهد و در پایان شاهد اتفاق غیرمنتظره‌ای هستیم.

کارگردان نمایش «هفت پیکر» درباره شکل‌گیری نمایش یادآور شد: سال ۸۲ نمایشنامه «مرگ در پاییز» زنده یاد رادی را به‌صورت یک کار دانشجویی اجرا کردیم و من از همان زمان علاقه مند بودم که این نمایشنامه را روی صحنه ببرم در طول این زمان یک سری اتفاقات هم بر من گذشت که علاقه‌مند بودم آنها را نیز وارد داستان کنم که در نهایت به نمایشنامه «مرگ در زمستان» رسیدم.

این بازیگر و کارگردان درباره اجرا در عمارت نوفل لوشاتو بیان کرد: این نمایش قرار بود زمستان سال گذشته در تماشاخانه سپند به صحنه برود از این رو عنوان «مرگ در زمستان» عنوان مناسبی برای آن بود اما به دلیل اینکه شهرداری تماشاخانه سپند را پلمپ کرد اجرای ما در این سالن منتفی شد. متاسفم که این اتفاق رخ داده و جلوی فعالیت یک فضای فرهنگی در شرایط نامساعدی که تئاتر ایران دارد، گرفته شده است.

وی در پایان تاکید کرد: تماشاخانه سپند یکی از بهترین سالن‌های خصوصی تئاتر کشور است از این رو امیدوارم زودتر مشکلش برطرف و دوباره بازگشایی شود. بعد از این اتفاق ما تا همین چند وقت قبل منتظر برطرف شدن مشکل تماشاخانه سپند و بازگشایی آن بودیم که این اتفاق رخ نداد از این رو طی صحبت‌هایی که با داود نامور مدیر عمارت نوفل لوشاتو داشتم قرار بر این شد که نمایش در تماشاخانه نوفل لوشاتو به صحنه برود. متاسفانه فصل مناسب اجرا را از دست دادیم و مجبور به اجرا در ماه اردیبهشت شدیم اما امیدوارم کار مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

حامد شیخی، رضا نیلی، علی اسدیان، ساغر بهنام، ساناز خدایی بازیگران نمایش «مرگ در زمستان» هستند که از ۱۱ تا ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۷ در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می‌رود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×