» آرشیو مطالب » نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی امروز ایران است
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی امروز ایران است

آذر 9, 1398 0


اهواز – مدیرکل حوزه هنری خوزستان گفت: نمایش «یوز ایرانی» زبان حال معضلات اجتماعی جامعه امروز ایران است.

ه گزارش تئاتر آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین طباطبایی شامگاه جمعه در آیین رونمایی از پوستر ‌ فصل چهارم یوزایرانی تحت عنوان یوز ایرانی و لولو خان و نشست خبری این نمایش اظهار کرد: وقتی مفاهیم تربیتی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی را در قالب نمایش برای کودکان و نوجوانان عرضه می کنیم بر افراد بزرگسال هم تاثیر خود را می گذارد.

وی افزود: وقتی پلیس راهور دید که در حوزه سیاست گذاری با وجود همه سخت گیری ها هنوز هم رانندگان متخلف وجود دارند و به رفتار خود ادامه می دهند از ظرفیت کودکان برای تأثیرگذاری بر کاهش رفتارهای ترافیکی نابهنجار و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و کاهش تصادفات و حوادث جاده ای استفاده کرد.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان تصریح کرد: در ادبیات کهن ایرانی نیز این مفاهیم در کلیله و دمنه در قالب مکالمات و زندگی حیوانات برای ما به یادگار مانده است.

طباطبایی گفت: در کتاب موش و گربه عبید زاکانی هم همین مفاهیم اخلاقی و تربیتی و آموزشی و اجتماعی بیان شده است .

وی ادامه داد: وجود این کتاب ها نشان می دهد که این نگاه ریشه در گذشته دارد و در قرآن هم این مفاهیم بیان شده است.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان بیان کرد: نمایش یوز ایرانی هم با همین محتوا ساخته شده است و مفاهیمی را که امروز به عنوان معضلات اجتماعی در فضای مجازی مطرح می شوند از زبان حیوانات و در قالب نمایش عروسکی بیان می شود.

طباطبایی اضافه کرد: همچنین اهمیت توجه به طبیعت و محیط زیست از دیگر جنبه های این نمایش است که همانطور که می دانیم یوزپلنگ آسیایی که در ایران است حیوانی در معرض خطر جدی انقراض و نیازمند حمایت ما است.

وی گفت: بسیاری از عناصر زیست محیطی کشور ما چه در گیاهان، چه در درختان و چه در حیوانات و طبیعت و هوایی که در اختیار ما است دچار آسیب هستند.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان تصریح کرد: ما از این عناصر آموزشی استفاده می کنیم تا بگوییم که مراقب طبیعت و محیط زیست باشید.

طباطبایی گفت: علاوه بر این از طریق پرداختن به این مفاهیم در قالب نمایش می توانیم صلابت ، فرهنگ دوستی و توجه به همنوع را ترویج کنیم.

وی افزود: در یک جامعه همه باید هوای همدیگر را داشته باشند و در یک جامعه فرهنگ محور و هنرمحور همه افراد باید در همه ابعاد پشتیبان همدیگر باشند تا موفق شوند وگرنه یک دست صدا ندارد.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان بیان کرد: نمایش « یوز ایرانی» امتحان خود را پس داده و در سه قسمت قبلی توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است.

طباطبایی ادامه داد: متاسفانه طی سال های گذشته فاصله ای بین حوزه هنری و هنرمندان خارج از فضای حوزه هنری به وجود آمده است و برخی هنرمندان احساس کردند که حوزه هنری فضایی دارد که هرکس نمی تواند وارد آن شود.

وی گفت: از همان روز نخست انتصاب به عنوان مدیرکل حوزه هنری اعلام کردم که در حوزه هنری به روی همه هنرمندان باز است که در حوزه موسیقی این کار را کردیم و اتفاقات خوبی در این حوزه در خوزستان افتاد.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان اضافه کرد: در حوزه های دیگر هم همین کار را کردیم اما در حوزه نمایش عروسکی تاکنون این مراجعه را نداشتیم و این اتفاق نیافتاده بود.

طباطبایی تصریح کرد:البته حوزه هنری هرکسی را حمایت نمی کند بلکه از کسانی حمایت می کنیم که حرفی برای گفتن در عرصه فرهنگ و هنر داشته باشد.

وی گفت: البته این حرف به معنای این نیست که از اساس با این حوزه مشکل داریم بلکه نوع حمایت ما حمایت پیشتازانه است.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان افزود: بین ما و انجمن نمایش اهواز تفاهم نامه ای برای همپوشانی در حوزه نمایش امضا و مبادله شده که حوزه هنری و انجمن نمایش اهواز به یکدیگر خدمات رسانی داشته باشند.

طباطبایی بیان کرد: ما این تفاهم نامه را امضا کردیم تا این نگاه منفی نسبت به حوزه هنری از بین برود اما به رغم این هنوز هم این نگاه برای برخی هنرمندان وجود دارد که حوزه هنری از هر کاری حمایت نمی کند و تنها افراد خاصی حمایت می شوند.

وی تصریح کرد: با صداقت می گویم که در حوزه هنری در هیچ کدام از قسمت های آن چیزی تحت عنوان مافیا و باندبازی نداریم و نیست. اگر هم بفهمم چنین چیزی در حوزه هنری وجود دارد به شدت با آن برخورد خواهم کرد.

مدیرکل حوزه هنری خوزستان ادامه داد: استان در حوزه انیمیشن و پویانمایی ظرفیت های فراوان و عظیمی و حرف های زیادی برای گفتن دارد و ۱۱۰ انیماتور و گرافیست داریم که می توانند در حوزه انیمیشن با قدرت کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×