«نمایش خاطرات خانه‌ای که…» ادای دینی به مردم کرمانشاه است

بازیگر کرمانشاهی «نمایش خاطرات خانه‌ای که…» معتقد است این نمایش با نشان دادن دفاع مردم کرمانشاه و ترک نکردن شهر در شرایط جنگ، ادای دینی به مقاومت این مردم شریف است. سیروس سپهری بازیگر «نمایش خاطرات خانه‌ای که..» در رابطه با ویژگی‌های این نمایش که امروز در جشنواره تئاتر «مقاومت» به صورت آفلاین به مخاطبان […]

بازیگر کرمانشاهی «نمایش خاطرات خانه‌ای که…» معتقد است این نمایش با نشان دادن دفاع مردم کرمانشاه و ترک نکردن شهر در شرایط جنگ، ادای دینی به مقاومت این مردم شریف است.

سیروس سپهری بازیگر «نمایش خاطرات خانه‌ای که..» در رابطه با ویژگی‌های این نمایش که امروز در جشنواره تئاتر «مقاومت» به صورت آفلاین به مخاطبان عرضه می‌شود، به خبرنگار مهر گفت: ۲ موضوع مهم در متن وجود داشت که باعث شد حضور در این اثر نمایشی را بپذیرم یکی این نکته که به دلیل کرمانشاهی بودن خودم فضای کار برای من قابل‌لمس بود و به شکلی با این نمایش هم ذات پنداری می‌کردم و دیگر اینکه این متن نگاه تازه‌ای به مقوله دفاع مقدس داشت.

وی در این باره توضیح داد: اکثر نمایش و نمایشنامه‌های دفاع مقدس به مقوله انگیزه بسیجیان و رزمندگان از حضور در هشت سال دفاع مقدس می‌پردازند و به نگاه مردمی که موشک‌باران را تحمل می‌کردند کمتر توجه شده است اما این موضوع و نوع پرداخت آن توسط کامران شهلایی نویسنده نمایشنامه باعث شد تا از بازی در این نمایش استقبال کنم.

بازیگر نمایش «خاطرات خانه‌ای که …» در مورد ویژگی‌های شخصیتی کاراکترهای این نمایش افزود: در نگاه به شخصیت‌های جنگی و آثار دفاع مقدسی، چه در سینما و چه در تئاتر معمولاً به شخصیت‌های رزمنده و بسیجی اشاره می‌شود که باانگیزه‌های فراوان وارد دفاع مقدس شده‌اند ولی در این نمایش کاراکترها شخصیت‌های بسیار معمولی هستند که یک زندگی عادی دارند و نه درگیر مسائل سیاسی و نه درگیر مسائل آن زمان بودند.

سپهری مطرح کرد: بزرگ‌ترین کار این مردم دفاعی بود که تا به‌حال کمتر به آن توجه شده و آن دفاع، ترک نکردن شهر و ماندن در یک شهر جنگ‌زده بود تا زندگی در آن شهر در جریان باشد، اقتصاد زنده بماند و شرکت نفت تعطیل نشود.

سپهری در رابطه بافرم اجرایی این نمایش بیان کرد: فرم اجرایی این نمایش فرم نویی بود که حداقل خود من تا به‌حال آن را تجربه نکرده بودم، شاید از ویدئو پروژکتور استفاده شده باشد ولی این نوع استفاده از آن و این طراحی و فضاسازی سوررئال از طرف کارگردان نمایش به نظر شیوه جذاب و جدیدی بود.

سپهری در پایان عنوان کرد: امیدوارم به آثار جریان ساز در تئاتر دفاع مقدس و تئاتر مقاومت بیشتر پرداخته شود زیرا در این زمینه کمتر شاهد آثار تاثیرگذار هستیم و به نظر حتی در برخی فیلم‌ها چنین مسائلی به سخره گرفته شده است.

برای دیدن فیلم تئاتر این نمایش می‌توانید از ساعت ۱۲ تا ۲۴ روز پنجشنبه ٢٧ آذرماه به سایت تیوال و بخش جشنواره تئاتر «مقاومت» مراجعه کنید.