نمایشی از همزیستی انسان با ببر

فراز شیرانی کارگردان نمایش «افسانه ببر» عنوان کرد در این اثر نمایشی بر این نکته تاکید می شود که مادر طبیعت نجات دهنده بشر است اما در مقابل، بشر در جهت نابودی طبیعت تلاش می کند.

به گزارش تئاتر آنلاین، فراز شیرانی کارگردان نمایش «افسانه ببر» که در عمارت ارغوان روی صحنه است درباره استقبال از نمایش و بازخوردهای مخاطبان به به گفت: تلاش کردیم با اطلاع رسانی به رسانه‌های رسمی و خبرگزاری‌ها و همچنین تبلیغات میدانی برای نمایش تبلیغ کنیم چون این روزها امکان تبلیغات در فضای مجازی فراهم نیست اما از آنجا که فرصت کمی برای تبلیغ در اختیار داشتیم استقبال از نمایش راضی کننده نیست اما از بازخوردها راضی هستیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه تماشاگران و هنرمندانی که «افسانه ببر» را دیده‌اند از اجرا راضی بودند. از آنجا که اجراهای زیادی از این نمایشنامه در ایران به صحنه رفته است ما تلاش کردیم رویکرد متفاوتی در اجرا داشته باشیم و خلاقیت‌هایی در فضاسازی و بالا بردن ریتم کار در نظر گرفتیم تا مخاطبان با کار همراه شوند و در طول یک ساعتی که در سالن هستند از دیدن اجرا لذت ببرند و خسته نشوند.

شیرانی درباره رویکردی که به متن داریو فو داشته است، بیان کرد: نمایشنامه ۲ قسمت است و ما داستان را یک بار از زبان نقال می‌شنویم و در بخش بعدی دوباره همان قصه از زبان سرباز روایت می‌شود اما ما در اجرا داستانی را که نقال تعریف می‌کند، کوتاه‌تر کردیم و در ادامه نیز تلاش کردیم قسمت‌های اضافی متن و توضیحاتی را که در روند داستان موثر نیست حذف کنیم و با تلفیق برخی روایت‌ها، به اجرایی خوش ریتم برسیم.

این کارگردان تئاتر در پایان درباره داستان و ویژگی‌های نمایش توضیح داد: سربازی در جنگ‌های چریکی چین در جنگل تیر می‌خورد و توسط رفقایش رها می‌شود او که در جست و جوی بقاست به غاری پناه می‌برد و در غار با ماده ببری ملاقات می‌کند. هم‌زیستی سرباز با ببر به دوستی بین این ۲ می‌انجامد و در نهایت حضور ببر باعث حفاظت روستای سرباز جوان در برابر حملات و غارت دشمنان می‌شود. لُب کلام و نقطه نظر اصلی «افسانه ببر» این است که همیشه مادر طبیعت نجات دهنده بشر است و در اینجا ببر، سرباز را نجات می‌دهد اما این بشر است که در نهایت با رفتارهایش، طبیعت را آزار می‌دهد و سعی در از بین بردنش دارد.

نمایش «افسانه ببر» به نویسندگی داریو فو و کارگردانی فراز شیرانی تا ۲۹ بهمن ساعت ۲۰:۴۵ در سالن شماره ۲ عمارت ارغوان روی صحنه است.

احسان سامی تنها بازیگر این نمایش است.

منبع