0159نمایشگاه عکس‌های معصومه جوادی‌نسب از تاریخ تمدن جهان در لبنان «هلیوپلیس – شهر خورشید»، عصر دوشنبه ۱۴ اسفند، ساعت ۱۷ در موزه هنرهای معاصر فلسطین با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه با مشارکت فرهنگستان هنر، موزه هنرهای معاصر فلسطین و مدیریت منطقه ۲ شهرداری تهران از ۱۴ اسفند تا ۲۹ فروردین ۹۲ دائر خواهد بود.

نمایشگاه «هلیوپولیس – شهر خورشید» که مجموعه ۴۰ عکس از آثار «معصومه جوادی نسب» درباره تاریخی‌ترین نقطه جهان است، برای نخستین بار نگاهی تاریخی، فرهنگی و تمدنی به لبنان دارد و در آن نقطه‌ای از منازل حرکت کاروان کربلا به نام منزل «بعلبک» شناسایی شده است.

تاکنون این منطقه بیشتر مورد توجه عکاسان نشنال جغرافیا و توریست‌های حرفه‌ای اروپایی بوده که این عکاس ایرانی توانسته است روایت‌هایی از مهم‌ترین نقاط تاریخی شهرهای بعلبک و بیبلوس در لبنان را به تصویر بکشد.

مهندس مهدی فیروزان، مدیرعامل شهرکتاب‌های کشور در باره این نمایشگاه گفت: «نمایشگاه عکس‌های خانم معصومه جوادی نسب از شهر هلیوپولیس (بعلبک) لبنان عرضه کننده مفاهیم تمدنی انسانی و اسلامی است و ایشان به صورت خودجوش و با تلاش و همت خود این کار را به انجام رسانده است.»

توضیح: «بعلبک» تاریخی‌ترین نقطه جهان: شهری متعلق به دوران نوسنگی، هزاره قبل از میلاد / سرزمین اسرار آمیزی که رومیان سه معبد بزرگ جهان (ونوس، ژوپی‌تر و باخوس) را در آن ساختند / شهری که محل عبور کاروان اسرای کربلا قرار گرفت و حضرت «خوله» دختر امام حسین در انجا به شهادت رسید و مزار وی نیز در این شهر است. / شهری که ماجرای دیدار راهب مسیحی با سر امام حسین (ع) در آن اتفاق افتاد / شهری که به نام «هلیوپولیس» (شهر خورشید) نام گرفته است / بیبلوس «نخستین شهر مسکونی و بازرگانی جهان: شهری که از عصر نوسنگی پیوسته مسکونی بوده است / شهری با قدمت ۷ هزار سال پیش از میلاد که مهم‌ترین اتفاقات بشر در آن رقم خورده است / سرزمین قوم فینیقی‌ها که خط را ابداع کردند.

مراسم افتتاحیه در موزه هنرهای معاصر فلسطین واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، برادران مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره ۷۴، برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :