نمایشگاه عکس‌ هایی از تاریخی‌ ترین نقطه جهان

نمایشگاه عکس‌های معصومه جوادی‌ نسب از تاریخ تمدن جهان در لبنان «هلیوپلیس – شهر خورشید»، عصر دوشنبه ۱۴ اسفند، ساعت ۱۷ در موزه هنرهای معاصر فلسطین با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری افتتاح می‌شود.

نمایشگاه عکس‌های معصومه جوادی‌نسب از تاریخ تمدن جهان در لبنان «هلیوپلیس – شهر خورشید»، عصر دوشنبه ۱۴ اسفند، ساعت ۱۷ در موزه هنرهای معاصر فلسطین با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه با مشارکت فرهنگستان هنر، موزه هنرهای معاصر فلسطین و مدیریت منطقه ۲ شهرداری تهران از ۱۴ اسفند تا ۲۹ فروردین ۹۲ دائر خواهد بود.

نمایشگاه «هلیوپولیس – شهر خورشید» که مجموعه ۴۰ عکس از آثار «معصومه جوادی نسب» درباره تاریخی‌ترین نقطه جهان است، برای نخستین بار نگاهی تاریخی، فرهنگی و تمدنی به لبنان دارد و در آن نقطه‌ای از منازل حرکت کاروان کربلا به نام منزل «بعلبک» شناسایی شده است.

تاکنون این منطقه بیشتر مورد توجه عکاسان نشنال جغرافیا و توریست‌های حرفه‌ای اروپایی بوده که این عکاس ایرانی توانسته است روایت‌هایی از مهم‌ترین نقاط تاریخی شهرهای بعلبک و بیبلوس در لبنان را به تصویر بکشد.

مهندس مهدی فیروزان، مدیرعامل شهرکتاب‌های کشور در باره این نمایشگاه گفت: «نمایشگاه عکس‌های خانم معصومه جوادی نسب از شهر هلیوپولیس (بعلبک) لبنان عرضه کننده مفاهیم تمدنی انسانی و اسلامی است و ایشان به صورت خودجوش و با تلاش و همت خود این کار را به انجام رسانده است.»

توضیح: «بعلبک» تاریخی‌ترین نقطه جهان: شهری متعلق به دوران نوسنگی، هزاره قبل از میلاد / سرزمین اسرار آمیزی که رومیان سه معبد بزرگ جهان (ونوس، ژوپی‌تر و باخوس) را در آن ساختند / شهری که محل عبور کاروان اسرای کربلا قرار گرفت و حضرت «خوله» دختر امام حسین در انجا به شهادت رسید و مزار وی نیز در این شهر است. / شهری که ماجرای دیدار راهب مسیحی با سر امام حسین (ع) در آن اتفاق افتاد / شهری که به نام «هلیوپولیس» (شهر خورشید) نام گرفته است / بیبلوس «نخستین شهر مسکونی و بازرگانی جهان: شهری که از عصر نوسنگی پیوسته مسکونی بوده است / شهری با قدمت ۷ هزار سال پیش از میلاد که مهم‌ترین اتفاقات بشر در آن رقم خورده است / سرزمین قوم فینیقی‌ها که خط را ابداع کردند.

مراسم افتتاحیه در موزه هنرهای معاصر فلسطین واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، برادران مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره ۷۴، برگزار خواهد شد.