» آرشیو مطالب » نمایشنامه «کار کار شیطانه» از داریو فو منتشر شد
2710291
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

نمایشنامه «کار کار شیطانه» از داریو فو منتشر شد

بهمن 18, 1396 0

نمایشنامه «کار کار شیطانه» اثر داریو فو در ایران ترجمه و منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشر کیان‌افراز نمایشنامه «کار کارِ شیطانه» اثر داریو فو را با ترجمه جمشید کاویانی منتشر کرد.

«کار کار شیطانه» نمایشی است مربوط به قرن سیزدهم و چهاردهم که در مکانی در شمال ایتالیا، در قلمرو حکمران دوک نشین اتفاق می‌افتد.

آمالاسونتا دختر جوان زیرکی که با نیرنگ و اسنفاده از خرافات و بی سوادی دهقانان فقیر، سر آنها کلاه می‌گذارد. دادگاه وابسته به دوک او را متهم به جادوگری می‌کند اما دختر به کمک شیطانی که از آن سوی دنیا به کمک او می‌آید موفق می‌شود سر قاضی هم کلاه بگذارد و همه شاکیان یدبخت را به زندان بفرستد. اما شیطان برای کمک به او شرطی قائل می‌شود و آن اینکه او بتواند وارد بدنش شود… دختر شیطانی شده وارد کاخ دوک می‌شود. دوکی که خود دچار خرافات است و زندگی‌اش با رمل اصطرلاب می‌گذرد.

نمایشی که فو در این اثر آن را خلق کرده است اثری است متکی بر میمیک، حرکات صحنه‌ای و ژست‌های منحصر به فرد داریو فو در نمایشنامه‌نویسی. فو در مقام نمایشنامه نویس برنده جایزه ادبی نوبل نیز هست و توانسته در طریق تجربیاتش و شیوه گویش خاص تئاتری خود ارتباط تناتنگی میان مخاطب و خود فراهم آورد.

این کتاب که با مقدمه اختصاصی فرزند فو برای ترجمه فارسی منتشر شده است، به گفته فرزند او در قالب طنز، به سیاست‌های غلط دولت آمریکا در دهه می‌تازد و نخستین نمایشنامه ضد میلیتاریستی این نمایشنامه نویس به شمار می‌رود.

این کتاب را نشر کیان افراز با قیمت ۲۲ هزار تومان منتشر شده است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×