نقل روایت شاه‌چراغ(ع) در تئاتر «صاحبدلان»/ تعزیه میراث معنوی ماست

اصغر آقاصادقی از هنرمندان حاضر در دوازدهمین دوره رویداد «صاحبدلان» معتقد است در مجلس شاه‌چراغ (ع) تأکید بیشتر روی صبر و شکیبایی خانواده امامان (ع) در مسیر حق‌طلبی و مبارزه ایشان با ظلم است. اصغر آقاصادقی از هنرمندان حاضر در دوازدهمین دوره تئاتر «صاحبدلان» که با مجلس شاه‌چراغ در این رویداد حضور دارد در این […]

اصغر آقاصادقی از هنرمندان حاضر در دوازدهمین دوره رویداد «صاحبدلان» معتقد است در مجلس شاه‌چراغ (ع) تأکید بیشتر روی صبر و شکیبایی خانواده امامان (ع) در مسیر حق‌طلبی و مبارزه ایشان با ظلم است.

اصغر آقاصادقی از هنرمندان حاضر در دوازدهمین دوره تئاتر «صاحبدلان» که با مجلس شاه‌چراغ در این رویداد حضور دارد در این باره به تئاتر آنلاین گفت: ابتدا قرار بود با تعزیه حضرت علی‌اکبر (ع) در این رویداد حضور یابیم اما از آنجا که دیگر گروه‌ها در این دوره به این برش از قیام کربلا پرداخته بودند، تصمیم گرفتیم به سراغ مجلس شاه‌چراغ (ع) برویم که از بستر روایت این جریان، گذری نیز بر واقعه عاشورا داشته باشیم. حال‌آنکه در این اثر، تأکید بیشتر روی صبر و شکیبایی خانواده امامان در مسیر حق‌طلبی و مبارزه ایشان با ظلم و جور است.

وی درباره مضمون مجلس شاه‌چراغ بیان کرد: در زمان امامت امام رضا (ع)، سه تن از برادران حضرت به نام‌های شاه‌چراغ، علاءالدین و ابراهیم در حالی برای ملاقات با امام راهی ایران می‌شوند که خواهرشان حضرت معصومه (س) حین خداحافظی در دل‌تنگی‌شان بی‌تابی می‌کردند و برادران ایشان، او را همچون حضرت زینب (س) در واقعه کربلا توصیه به صبر و شکیبایی می‌کنند. در میان راه و شهر شیراز برادران امام با موانعی بر سر راهشان مواجه می‌شوند و حین درگیری‌ها توسط قاصدی متوجه به شهادت رسیدن امام رضا (ع) می‌شوند و افسوس می‌خورند که به دیدار برادر نائل نیامدند.

صادقی درباره جایگاه هنر تعزیه در ایران بیان کرد: این هنر یکی از میراث‌های معنوی کشورمان ایران به شمار می‌رود که همواره تأثیر به سزایی در افزایش مهر و محبت در دل عاشقان اهل بیت داشته است و اگر امروز شاهد آنیم که بسیاری از نوجوانان و جوانان با فلسفه قیام عاشورا آشنا هستند، بخشی از آن به همت و عزم هنرمندان عرصه تعزیه در ایران بازمی‌گردد که به لطف خلق صحنه‌های هنرمندانه و موسیقی بی‌نظیرش، جلوه‌ای زیبا و باشکوه از قیام کربلا و رشادت‌های امام حسین (ع) و یاران باوفایشان بر جاگذاشته‌اند.

این هنرمند عرصه تعزیه با اشاره به اینکه تعزیه در ادبیات مذهبی ایران بر بنیاد فرهنگ عاشورا و وقایع تاریخی کربلا استوار است، اذعان کرد: البته که باید بر این مهم توجه داشته باشیم که باوجود تکیه‌های گوناگون در سراسر کشور، این هنر متعلق به تمام مردم ایران و یا شاید در سطحی وسیع‌تر تمام مردم جهان است. این هنر هرگز به حاشیه نرفته و طیف وسیعی از هنرمندان عرصه نمایش در طول تاریخ به حفظ سنت‌های نمایشی در این حوزه پرداخته‌اند.

وی در پایان با قدردانی از برگزارکنندگان تئاتر «صاحبدلان» خواستار برگزاری این رویداد در سایر مناسبت‌های مذهبی سال شد.

آثار شبیه‌خوانی دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین‌المللی رویداد تئاتر «صاحبدلان» از ۲۹ مرداد تا ۷ شهریور، پس از اذان مغرب در محوطه باز تئاتر شهر اجرا می‌شوند.