نقش جشنواره «سردار آسمانی» در ارتقای فرهنگ مقاومت

شهرام کرمی داور بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» با اشاره به تنوع و نوآوری در پرداختن به موضوع سردار سلیمانی از نقش این رویداد در ارتقای فرهنگ مقاومت گفت. شهرام کرمی که داوری و بررسی آثار بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» را برعهده داشته در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره این بخش گفت: […]


شهرام کرمی داور بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» با اشاره به تنوع و نوآوری در پرداختن به موضوع سردار سلیمانی از نقش این رویداد در ارتقای فرهنگ مقاومت گفت.

شهرام کرمی که داوری و بررسی آثار بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» را برعهده داشته در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره این بخش گفت: مسابقه ادبیات نمایشی این جشنواره که جزو یکی از اولین برنامه‌های ملی حوزه هنرهای نمایشی با محوریت شخصیت سردار سلیمانی است با استقبال بسیار خوبی روبرو شده، به‌طوری که در دومین دوره ۸۵ اثر نمایشی را در بخش نمایشنامه‌نویسی مورد بررسی قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه تقریباً از همه گروه‌های هنری به این جشنواره اثر ارائه شده اظهار کرد: برخی نویسندگان که سال‌ها در حوزه درام‌نویسی فعالیت داشتند به این جشنواره متون جدید ارائه کردند و تعدادی دیگر از آثار هم به هنرمندان جوان و دانشجویان تئاتر اختصاص دارد. خوشبختانه آثار این بخش از تنوع بسیار خوبی برخوردار بود و هر یک از هنرمندان نگاه متفاوتی به موضوع جشنواره داشتند به‌طوری‌که نوآوری‌های موجود در آثار باعث نامزد شدن بسیاری از متون شد.

وی افزود: اگرچه هنوز ادای دین به مقام سردار سلیمانی نشده است، ولی برپایی دومین دوره جشنواره «سردار آسمانی» و تولید آثار هنری باارزش، آغاز مسیر توجه به مضمون قابل‌اهمیتی چون شخصیت سردار سلیمانی است.

کرمی درباره ضرورت معرفی سردار سلیمانی در قالب تئاتر و جشنواره تشریح کرد: در آستانه شهادت یکی از بزرگترین سرداران ایران هستیم که به‌عنوان یک واقعه ملی و پراهمیت، همیشه در خاطر مردم خواهد ماند و فقدان وی غم و اندوهی در دل همه هم‌میهنان به جا گذاشته است بنابراین خلق آثار هنری می‌تواند وجوه مختلف این شخصیت بزرگ و نحوه تأثیرگذاری وی را به مخاطب انتقال دهد و با خلق نمایش در ذهن آنها ماندگار شود.

وی درباره تأثیر جشنواره در افزایش تولید نمایشنامه در حوزه ادبیات مقاومت نیز گفت: بیش از سی سال از واقعه جنگ تحمیلی گذشته و نسل جدید در برابر این واقعه، حافظه قابل رجوعی ندارند. زیرا جوانان بیست‌ ساله درگیر جنگ تحمیلی نبوده‌اند و صرفاً به‌عنوان یک رویداد تاریخی با آن برخورد می‌کنند.

داور بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره «سردار آسمانی» تاکید کرد: هرچه ما از جنگ هشت‌ساله فاصله می‌گیریم طبیعی است که نگاه هنرمندان جوان به این موضوع نگاهی تاریخی می‌شود و این در حالی است که مفهوم مقاومت بسیار گسترش پیدا کرده است به این معنی که ما مضمون دفاع مقدس و مقاومت را تنها مختص به برهه جنگ تحمیلی نمی‌دانیم بلکه این موضوع تبدیل به یک فرهنگ شده و این فرهنگ در رویدادهای مختلف مثل جنگ تکفیری‌ها و رشادت‌های مدافعان حرم گسترش پیدا کرده است بر همین اساس نه تنها کارهای ما محدود نشده بلکه گستردگی خوبی پیدا کرده و هنر بعد از انقلابمان مبتنی بر مفهوم دفاع مقدس، مقاومت و ایثار است و کارهایمان در این ژانر رشد خوبی داشته است.

وی در پایان سخنانش درباره نقش جشنواره در حمایت از هنرمندانی که به‌تازگی وارد این حوزه شده‌اند، بیان کرد: قطعاً جشنواره یکی از عناصر مهمی است که به رشد و ارتقای فرهنگ مقاومت کمک می‌کند. وظیفه جشنواره‌های تئاتری ایجاد فرصت برای هنرمندان است تا در زمینه جریان‌های هنری متناسب با ارزش‌ها و فرهنگ جامعه فعالیت کنند.

دومین جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و به دبیری امیرحسین شفیعی در قالب سه بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی، بخش صحنه‌ای و بخش خیابانی از ۱۰ تا ۱۵ دی‌ماه در کرمان برگزار می‌شود.