نسیم ادبی در ضیافت افطار حسن روحانی چه گفت؟

نسیم ادبی که به نمایندگی از جامعه هنرمندان تئاتر در ضیافت افطار حسن روحانی رئیس جمهور ایران اسلامی به ایراد سخن پرداخت و با قدردانی از سیاست دولت در زمینه های روابط بین الملل و اقتصاد به بیان دغدغه های هنرمندان تئاتر پرداخت.

نسیم ادبی که به نمایندگی از جامعه هنرمندان تئاتر در ضیافت افطار حسن روحانی رئیس جمهور ایران اسلامی به ایراد سخن پرداخت و با قدردانی از سیاست دولت در زمینه های روابط بین الملل و اقتصاد به بیان دغدغه های هنرمندان تئاتر پرداخت.

به گزارش تئاتر آنلاین، نسیم ادبی بازیگر تئاتر در این ضیافت گفت: ما خانواده صمیمی تاتر سیاستهای دولت شما و زحماتتان در زمینه روابط بین الملل را ستایش می کنیم . اما ای کاش حوزه فرهنگ و هنر هم به اندازه امور بین الملل و اقتصاد در اولویت دولت بود.

وی حمایت از توسعه تالار های نمایشی در کشور را از جمله اتفاقات و اقدامات خوب در دولت تدبیر و امید برشمرده و افزود: برخی تالارها توسط بخش خصوصی و هنرمندان تاسیس شد که امکان حضور و ظهور آثارنمایشی متنوع توسط هنرمندان فراهم کرده ولی مشگل حمایت نکردن دولت از تولیدات آثار نمایشی در بخش خصوصی وجود دارد .

وی گفت: هنرمندان بعد از تولید آثارشان نه تنها از حمایت دولت برخوردار نیستند که باید نگران هزینه های سالن های نمایش هم باشند. در همه جای دنیا هنر نمایش نیازمند حمایت از طرف دولت است . هم حمایت دولت و هم حمایت مردمی . دیدن تاتر در کشورهای صاحب فرهنگ جزو کالای لازم در سبد فرهنگی خانواده است .

وی ادامه داد: خوشبختانه حضور وزیران و مدیران عالی دولت تدبیر و امید در تماشاخانه ها امیدی است برای اتفاقات بسیار خوب در آینده. اما در این روزگار با توجه به تعداد سالن های نمایشی، جذب تماشاگر کاری است دشوار.

ادبی تبلیغات را لازمه اطلاع رسانی و جذب تماشاگر عنوان کرده و پرداخت هزینه های اجاره یک بیلبورد را برای هنرمندان این عرصه دشوار دانسته و افزود: نیاز داریم که شهرداری بیلبورد هایی را در اختیار سالنهای نمایشی قرار بدهد . همیشه ثابت شده تبلیغات سطح شهر و تبلیغات رسانه ای باعث موفقیت یک اثر نمایشی شده است.

این بازیگر تئاتر با اشاره به محل بحث قرار گرفتن پخش تیزر فیلم های سینمایی و یا تئاتری از برخی شبکه ها به تاثیر تبلیغات بر جذب مخاطب اشاره کرده و گفت: سهم تئاتر و هنرمندان از رسانه های ملی که روز به روز رقبای جدید پیدا می کنند چیزی است که این روزها مطرح شده است. ما خواهان حمایت تبلیغاتی تلویزیون ملی خودمان هستیم . باور کنید این فرهنگ سازی برای آن بچه ای که مقابل تلویزیون نشسته اتفاق خواهد افتاد.

وی با ابراز امیدواری از این که درس تئاتر و بازیگری جزو دروس قابل تدریس در مدارس کشور بشود گفت: با این کار اگر بازیگر تربیت نشود حداقل یک تماشاگر خوب تربیت خواهدشد.

این هنرمند تئاتر بیان کرد: برای تولید آثار ماندگار، برای روشن نگه داشتن چراغ تئاتر و برای سرپا نگهداشتن هنرمندان، نیازمند رسیدگی و حمایت جامع و کامل از سوی دولت شما هستیم و صد البته خواسته تکراری و به درستی شنیده نشده ، افزایش بوجه کلی تئاتر، خواسته ماست. می دانیم که مشکلات زیادی در بخش سیاست خارجی و اقتصادی وجود دارد که انشاالله در حال مرتفع شدن است اما این دلیل کم توجهی به حوزه فرهنگ و هنر نیست.

ادبی در بخش دیگر صحبت هایش به عنوان یک زن بازیگر به حمایت از جامعه بازیگران زن پرداخته و گفت: می خواهد بعنوان یک زن بازیگر از جامعه بازیگران زن حمایت کنم. بازیگرانی که شرافتمندانه کار می کنند و با صبر و تحمل شان محکم ایستاده اند و حضورشان را در تاریخ ثبت می کنند آن هم در شرایط نا به سامانی که بعضی از اشخاص در شبکه های مجازی به خود اجازه شایعه سازی و هر توهین و تحقیری را می دهند. وقتی به حضور بازیگر زن و اکران فیلمش توهین شود به کل جامعه هنری توهین شده است. ما احترام می خواهیم. حرمت ما بعنوان هنرمند باید حفط شود. مارا بی پناه مگذارید آقای روحانی.

 وی با بیان این جمله که مردم مشگل ندارند این فرهنگ رفتاری جامعه هست که باید تغییر کند ادامه داد: هیچ چیز نمی تواند جلوی هنرمندان را برای تاثیر گذاری کارشان بگیرد و تاثیری که هنرمندان تا کنون در جامعه مردمی داشته اند بسیار زیاد بوده است.

IMG17472895.jpg (1000×534)

وی افزود: در آینده قیل و قال های سیاسی به صفحات کتاب تاریخ مبدل می شوند اما تاثیر هنرمندان و آثارشان در تاریخ به یادگار خواهد ماند. آقای روحانی باور کنید که هنرمندان ، دلسوز ، عاشق و وطن دوست هستند. نوسانات اقتصادی ، اجتماعی ، و سیاسی بلافاصله و در این خط برخورد ، ما و زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس ما را تنها نگذارید. خیلی از دولتمردان در زمان حضورشان ، کمترین توجه را به هنرمندان داشته اند ، که این مسئله البته آسیبی به وجهی هنرمندان نمی زند. اما همیشه تاریخ ثابت کرده جوامعی که صاحب فرهنگ غنی و نگهدارنده حرمت واقعی هنر و هنرمند هستند ، ماندگار و نامشان در یاد ها ثبت شده است .

این هنرمند با اشاره به این که رئیس جمهور دولت یازدهم منتخب مردم و هنرمندان است ابراز امیدواری کرد که دولتمردان و رئیس جمهور هویت گمشده هنر و هنرمند را به اعتبار هم قد و لایقش بر گردانند .

وی در پایان به رئیس جمهور به خاطر برجام و تلاش برای بهبود اوضاع اقتصادی خسته نباشید گفته و اقزود: به خاطر خیلی چیزها از شما متشکریم و امیدواریم امسال ، سال بعد ، چهار سال بعد و سال های بعد از چهار سال بعد شما را بعنوان مدافع هنر به ویژه تئاتر در کنارمان در تالارهای نمایش ببینیم. من همینجا می خوام از شما قول بگیرم که تشریف بیاورید تئاتر ، بعد از اجرا یک چای بخوریم و در مورد نمایش حرف بزنیم.

ایران تئاتر