نام و یاد ۳۴ هنرمند تئا‌تر که سال گذشته از میان ما رفتند

سال گذشته، ۳۴ هنرمند که در عرصه‌های مختلف هنرهای نمایشی کشور فعالیت می‌کردند، از میان ما رفتند.

سال گذشته، ۳۴ هنرمند که در عرصه‌های مختلف هنرهای نمایشی کشور فعالیت می‌کردند، از میان ما رفتند.

۹ نفر از این هنرمندان در بهار سال ۹۳ از جهان فانی پر کشیدند، ۷ هنرمند در تابستان به جهان باقی کوچ کردند، خزان عمر ۹ عضو خانواده تئا‌تر کشور در پاییز سر رسید و ۹ هنرمند هم در زمستان سال گذشته درگذشتند. اگرچه برخی از این ۳۴ هنرمند، در سال‌های اخیر بیشتر در عرصه‌های دیگر چون سینما و تلویزیون فعالیت می‌کردند، اما هیچ‌گاه از ریشه و خاستگاه اصلی خود که تئا‌تر بود، نگسستند و شاخه‌های هنری چون بازیگری، نویسندگی، کارگردانی و… را بارور ساختند.

بهاری که خزان شد

فروردین سال گذشته هنوز هفته نخست خود را پشت سر نگذاشته بود، که نخستین هنرمند تئا‌تر کشور در سال ۹۳ از میان ما رفت؛ بهاری که با درگذشت ۹ هنرمند تئا‌تر، در واقع به یک خزان زودرس تبدیل شد.

نادر قانع: این هنرمند پیشکسوت، متولد ۱۳۱۶ تهران بود. قانع اولین نقش اصلی خود را در نمایش «شاهزاده هامبورگ» بازی کرد و پس از تجربه اندوزی در عرصه بازیگری تئا‌تر و فیلمنامه‌نویسی، در تعدادی از فیلم‌های سینمایی ظاهر شد. او در سال ۱۳۴۷ اولین فیلم بلند سینمایی‌اش را با نام «تونل» ساخت. دیگر فیلم‌های او نیز در مقام کارگردان سینما عبارتند از «فریاد انسان‌ها»، «احمد چکمه‌ای»، «مردی در آتش»، «تشنه باران» و «فرار از بند».
نادر قانع، ششم فروردین ماه ۱۳۹۳ از دنیا رفت و ۸ فروردین به خاک سپرده شد.

حمید مهرآرا: این هنرمند متولد سال ۱۳۲۲، فعالیت هنری‌اش را از صحنه تئا‌تر آغاز کرد که در طول چهار دهه در نمایش‌های تلویزیونی و زنده بسیاری از جمله «پیروزی در شیکاگو»، «زنگ بیداری»، «شعبده‌باز» و… بازی کرد.
حمید مهرآرا به خاطر نقش آفرینی در سریال‌هایی چون «امیر کبیر»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «آرایشگاه زیبا»، «روزگار جوانی» و… به چهره‌ای محبوب و آشنا برای مردم تبدیل شد.
مهرآرا صبح روز جمعه هشتم فروردین ۱۳۹۳ پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری دیابت در سن ۷۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

ناصر گیتی‌جاه: این هنرمند پیشکسوت متولد سال ۱۳۱۴ خورشیدی، دارای مدرک آموزش بازیگری‌ زیر نظر رفیع حالتی‌، مهدی نامدار‌ و اسماعیل مهرتاش بود. گیتی‌جاه سال ۱۳۳۷ با فعالیت در جامعه باربد و تلویزیون خصوصی و اجرای نمایش زنده، کار هنری‌اش را آغاز کرد. او با فیلم «پست‌چی» به کارگردانی رفیع حالتی در سال ۱۳۴۰ وارد سینما شد و از جمله فیلم‌های این بازیگر می‌توان به «پنجمین سوار سرنوشت»، «راه دوم»، «خط پایان»، «تنوره دیو»، «یوزپلنگ»، «مدرک‌ جرم»، «مکافات»، «خواستگاری»، «پنجاه و سه نفر»، «قافله» و «خوابم می‌اد» اشاره کرد.

«سه یار دبستانی»، «گدایان خوشبخت»، «خسرو و شیرین»، «ملوانان»، «حاکم یک روزه»، «بیژن و منیژه» و «رستم و سهراب» نیز از جمله نمایش‌های گیتی جاه هستند. از سریال‌هایی که این بازیگر در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است، می‌توان به «خانه به دوش»، «خاله سارا»، «مش خیرالله و صندوقچه اسرار»، «نیمه پنهان ماه»، «همسایه‌ها»، «خداحافظ بچه» و «پهلوانان نمی‌میرند» اشاره کرد.

این بازیگر پیشکسوت، ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

درگذشتگان بهار 93

از بالا و راست: حمید مهرآرا، ماه‌گل مهر، ناصر گیتی‌جاه، امیر حیدری، سید‌علی صالح‌کوتاه،
جواد ثریا و محمد رحمانی‌فرد

ماه‌گل مهر: این بازیگر جوان، متولد مهرماه ۱۳۵۷ و فارغ التحصیل کار‌شناسی تئا‌تر از دانشکده هنر و معماری بود. آخرین حضور او بر صحنه تئا‌تر در نقش سونیا در نمایش «دایی وانیا» نوشته آنتوان چخوف و کار اکبر زنجانپور در سال ۹۲ بود که در تالار اصلی تئا‌تر شهر اجرا شد.

در کارنامه هنری او همکاری با کارگردان‌هایی مانند بهرام بیضایی، اکبر زنجانپور، قطب‌الدین صادقی،محسن حسینی، نوشین تبریزی و روزبه حسینی دیده می‌شود.

از جمله فعالیت‌های او می‌توان به بازی در نمایش‌های «مجلس شبیه در ذکر مصائب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین»، «مده‌آ»، «اورفه»، «شهرزاد و هفت قصه‌اش»، «سه مرثیه هذیان»، «دشمن مردم»، «خانه پدری» و «طعم آلوی جنگلی» اشاره کرد.

ماه‌گل مهر مدت‌ها با بیماری سرطان مبارزه کرد و نهایتاً شامگاه چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ در تهران درگذشت. پیکر این هنرمند جوان در روستای تاکُر در بخش بلده شهرستان نور به خاک سپرده شد.

امیر حیدری: این بازیگر تئا‌تر خوزستانی، پس از تحمل چهار سال بیماری، شامگاه ۱۲ اردیبهشت ماه سال گذشته درگذشت.

امیر حیدری که متولد سال ۱۳۵۴ در اهواز بود، در بیمارستان نفت آن شهر بر اثر ابتلا به تومور مغزی از دنیا رفت. پیکر این هنرمند صبح ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در قطعه هنرمندان آرامستان بهشت آباد اهواز تشییع و به خاک سپرده شد.

حیدری در مدت دو دهه فعالیت هنری‌اش، در نمایش‌هایی چون «حسنک کجایی»، «فرار»، «پیچک»، «این کدام پنج‌شنبه است؟»، «عروس آتش» و… ایفای نقش کرده و موفق به دریافت جایزه سوم بازیگری از جشنواره تئا‌تر فجر شده بود.

جواد ثریا: این بازیگر جوان، متولد خوی و فارغ‌التحصیل رشته بازیگری از دانشکده‌ هنرهای زیبا بود. او در سال‌های فعالیتش در نمایش‌هایی چون «ساعت پنج شده بابا»، «پدر»، «فاتح مشرق مهر»، «شکسپیر خون ۲۰۰۱» و… به ایفای نقش پرداخت و مدتی هم به عنوان دستیار کلاس‌های بازیگری دکتر محمود عزیزی، در کنار این استاد دانشگاه تهران بود.

جواد ثریا در چندین دوره جشنواره تئا‌تر فجر و جشن کانون ملی منتقدان تئا‌تر جوایزی را گرفته بود. این بازیگر تئا‌تر، روز ۱۹ اردیبهشت ماه سال گذشته درگذشت.

سید‌علی صالح‌کوتاه: این هنرمند، فعالیت‌های هنری‌اش به ویژه در عرصه بازیگری را از دهه ۶۰ خورشیدی آغاز کرده بود و از هنرمندان به نام استان لرستان و به ویژه شهرستان الیگودرز به شمار می‌رفت.

سید‌علی صالح‌کوتاه عصر روز یک‌شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ درگذشت.

محمد رحمانی‌فرد: این هنرمند جوان اهل رباط کریم که در نمایش‌هایی چون «سرزمین عشق»، «ولایت عشق»، «یاس کبود»، «آتش خود‌برافروخته وهب»، «سیاه» و… به کارگردانی و ایفای نقش پرداخته بود، شامگاه ۲۳ خرداد سال گذشته به علت سکته قلبی درگذشت.

پیکر محمد رحمانی‌فرد در امام‌زاده محمد‌تقی شهرستان رباط کریم به خاک سپرده شد.

غلامعلی منصور سوهانی: این پیشکسوت تئا‌تر غرب استان مازندران و چهره‌ شناخته شده ورزش تنکابن، ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ به دیار حق شتافت.

این هنرمند برجسته‌ تنکابنی ملقب به شاه غلام (شخصیتی نمایشی که برای سال‌ها در این نقش بازی کرد)، پس از تحمل چند سال بیماری در سن ۷۲سالگی درگذشت.

زنده یاد غلامعلی منصور سوهانی، در سومین جشن اردیبهشت تئا‌تر مازندران که اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ در شهرستان نـور برگزار شد، به عنوان هنرمند پیشکسوت تئا‌تر استان مورد تجلیل قرار گرفت.

پیکر این هنرمند پیشکسوت، صبح روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۹۳ از مقابل سالن هیئت کشتی تنکابن تشییع و در در آرامگاه وادی این شهر به خاک سپرده شد.

وداع با هفت هنرمند تئا‌تر در تابستان ۹۳

در سه ماهه تابستان سال گذشته، هفت نفر از اهالی هنرهای نمایشی بدرود حیات گفتند. اول تیر ماه، روز وداع عباس وفایی بود.

عباس وفایی: این هنرمند با سابقه تئا‌تر، رادیو، سینما و تلویزیون، در سال ۱۳۳۶ در شهرستان ساری به دنیا آمد. او از سال ۱۳۵۰ فعالیت خود را در تئا‌تر آغاز کرد و در سال ۱۳۷۳ به جمع هنرمندان رادیو پیوست و در نمایش‌های رادیویی متنوعی به عنوان بازیگر حضور داشت.

وفایی همچنین در آثار تلویزیونی و سینمایی گوناگونی به ایفای نقش پرداخته و آخرین بازی او در سریال «مختار» به کارگردانی داوود میرباقری بوده است.

این هنرمند با سابقه، اول تیرماه ۱۳۹۳ دار فانی را وداع گفت.

عباس محسنی: چراغ صحنه زندگی این پیشکسوت تئا‌تر کاشان، روز جمعه دهم مرداد ۹۳ خاموش شد.
عباس محسنی، فرهنگی بازنشسته و پیشکسوت تئا‌تر کاشان، پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری دارفانی را وداع گفت.

این هنرمند روز پنجم شهریورماه سال ۱۳۳۶ در کاشان متولد شد و پس از پایان تحصیلات متوسطه به استخدام آموزش و پرورش درآمد. او در دهه ۵۰ خورشیدی پا به عرصه تئا‌تر گذاشت و به مدت ۴۰ سال با کارگردانی ده‌ها نمایش و نقش‌آفرینی در فیلم‌های مختلف، به چهره شناخته شده هنر کاشان تبدیل شد.

file image 293

از بالا و راست: عباس وفایی، عباس محسنی، فرهاد مجدآبادی، حسن رضیانی،
محمدرضا خورشیدی و سارا بنی‌صدر

فرهاد مجدآبادی: این هنرمند پیشکسوت تئا‌تر و سینما که متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۲۵ بود، در رشته کارگردانی سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شده بود. گرچه تحصیلات مجدآبادی در حوزه سینما بود، اما بیشتر فعالیتش در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در چند سال پایانی دهه ۵۰، در حوزه تئا‌تر متمرکز شده بود. این هنرمند پیش از مهاجرت به آلمان، نمایش‌های «خسیس» و «مخمصه» را در ایران اجرا کرد.

او در خارج از کشور هم گروه تئا‌تر کوچ را در شهر فرانکفورت آلمان به راه انداخت و آثار بسیاری را در جشنواره‌های کلن، هایدلبرگ و فرانکفورت و در شهرهای مختلف اروپایی به اجرا درآورد.

فرهاد مجدآبادی که حدود ۲۷ سال پیش از ایران به آلمان مهاجرت کرد و در شهر فرانکفورت اقامت گزید، صبح روز ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۳ در بیمارستانی در آن شهر درگذشت.

سید‌حسن رضیانی: این هنرمند متولد ۱۳۱۰ در مشهد، از بازیگران پیشکسوت تئا‌تر و سینمای ایران بود. از سن ۱۰ سالگی به ایفای نقش در تئا‌تر پرداخت و در سال‌های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۴ با برنامه‌های طنز رادیو همکاری کرد.

پس از مهاجرت از مشهد به تهران، در رشته تئا‌تر از هنرستان عالی فارغ‌التحصیل شد و چندین سال بعد در مدرسه عالی دختران به تدریس فن بیان و تئا‌تر پرداخت.

رضیانی اگر چه سال‌ها روی صحنه تئا‌تر بازی کرد، اما بیشترِ شهرت او به دلیل ایفای نقش عین‌الله باقرزاده در مجموعه فیلم‌های «صمد» به کارگردانی پرویز صیاد بود. او نخستین کار سینمایی خود را در سال ۱۳۳۸ با نقش آفرینی در فیلم «فرشته وحشی» شروع کرد.

رضیانی بیش از ۵۰ فیلم سینمایی در کارنامه خود دارد که از جمله کارهای بعد از انقلاب او می‌توان به فیلم‌های «خارج از محدوده»، ‌ «مدرک جرم»، «زائر غریب»، «سرحد» و… اشاره کرد. این بازیگر در سال‌های اخیر نیز در سریال‌هایی چون «عمارت فرنگی» و «پدرخوانده» به ایفای نقش پرداخته بود.

حسن رضیانی طی دو سال آخر عمر خود از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و سرانجام صبح روز پنجشنبه، ششم شهریور ۱۳۹۳، پس از ۷۰ روز بستری، به علت ایست قلبی در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

محمدرضا خورشیدی: این هنرمند متولد سال ۱۳۴۹ و فرزند غلامرضا خورشیدی از پیشگامان تئا‌تر ملایر بود. او در اواسط دهه ۶۰ شمسی، کار تئا‌تر را در کنار پدرش آغاز و در ادامه فعالیت‌هایش، نمایش‌هایی چون «رسم بر این است»، «حکیم باشی»، «ارتفاع» و…. را کارگردانی کرد.

خورشیدی بعد از چند سال دوری از تئا‌تر، ابتدای سال ۹۳ تولید نمایشی را آغاز کرده بود که قصد داشت سال گذشته اجرا کند که با مرگش نیمه کاره ماند. او صبح روز پنجشنبه ششم شهریور به علت سکته قلبی از دنیا رفت.

سارا بنی‌صدر: این هنرمند فعال و پرکار تئا‌تر عروسکی و کودک و نوجوان از سال ۱۳۷۳ به طور حرفه‌ای کار هنری را آغاز کرد. بنی‌صدر در این سال‌ها توانست جوایز مختلفی را برای کارگردانی، عروسک‌گردانی و ساخت عروسک و… نصیب خود نماید.

او در نمایش‌هایی نظیر «رویای شال زرین»، «سلیمان و سمردون»، «شمشیر و باد و شلاق» و «آدم بلا دیو ناقلا» به عروسک‌گردانی پرداخته بود.

سارا بنی‌صدر پس از دو سال تحمل بیماری سرطان، روز جمعه هفتم شهریور ۱۳۹۳ در سن ۴۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

حسین منظوری: این بازیگر قدیمی که مالکیت تئا‌تر پارس و سینما جی را هم برعهده داشت، ۱۲ شهریور ماه سال گذشته درگذشت و پیکرش درقطعه هنرمندان به خاک سپرده ‌شد.

حسین منظوری از شاگردان جامعه باربد بود و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در فیلم‌هایی چون «جعفر و گلنار» و «ارادتمند شما عزرائیل» به ایفای نقش پرداخته بود. او از پیشگامان تله تئا‌تر در ایران نیز محسوب می‌شود.

برگ‌ریزان پاییز

پاییز سال گذشته، شاهد برگ‌ریزان درخت تناور تئا‌تر ایران بود و ۹ هنرمند این عرصه به دیار باقی شتافتند.

محسن جعفری: این هنرمند اهل بندر لنگه هرمزگان، متولد ۱۳۵۹ بود که از سال ۷۸ فعالیت در عرصه تئا‌تر را آغاز کرد. او که در رشته کارگردانی تئا‌تر تحصیل کرده بود، سال‌ها به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در عرصه هنرهای نمایشی فعالیت داشت.

این هنرمند تئا‌تر هرمزگان بر اثر حادثه رانندگی مصدوم و پس از تحمل روزهای پر درد در بیمارستان، ۲۸ مهر ماه ۹۳ دار‌فانی را وداع و در بندر لنگه تشییع و به خاک سپرده شد.

file image 294

از راست و بالا: رضا رضاپور، محمد جوینده، کیمیا یادگاری‌نژاد، مهدی کاشانیان، مجید بهرامی،
مرتضی احمدی، علی سبحانی و انوشیروان ارجمند

رضا رضاپور: این هنرمند پیشکسوت مشهدی، صبح ۲۹ مهر ماه ۹۳ به دلیل عارضه ایست قلبی درگذشت.

رضا رضاپور در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در محله نوغان مشهد متولد شد و فعالیت هنری خود را از ۱۶ سالگی با بازی در تئاترگلشن مشهد آغاز کرد. وی علاوه بر تئا‌تر در عرصه رادیو، تلویزیون و سینما نیز هنرنمایی می‌کرد و از آثار تصویری او می‌توان به «گل مراد»، «آرزوهای سلطان قلی»، «سایه‌ای برای همه»، «در آرزوی ازدواج»، «گریز از شهر»، «کیمیا» و «عالیه» اشاره کرد.

همچنین کارگردانی، نویسندگی و بازیگری در نمایش‌های رادیویی، بخشی از کارنامه هنری او به شمار می‌آید. دریافت لوح تقدیر در زمینه‌های مختلف هنری از جمله بهترین نویسنده، بازیگر، تهیه کننده و مجری در سطح کشور و هم چنین بهترین بازیگری و بهترین کارگردانی در جشنواره رضوی از افتخارات هنری او بود. اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ نیز در جشن اردیبهشت تئا‌تر خراسان رضوی، از رضاپور به عنوان سپید موی هنرهای نمایشی مشهد تجلیل شد.

از نمایش‌هـای این هنرمند می‌توان به «پاانداز»، «چوب‌به‌دست‌های ورزیل»، «از پانیفتاده‌هـا»، «از دریچه‌هـا»، «شبی که صبح نشد»، «تردید قانون»، «مستأجر» و… اشاره کرد.

این هنرمند باسابقه که از آذرماه سال ۱۳۹۲ به دلیل سکته‌های متوالی مغزی قدرت تکلم خود را از دست داده بود، در ۲۹ مهر سال گذشته به دلیل ایست قلبی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد دار فانی را وداع گفت.

محمد جوینده: این هنرمند قدیمی تئا‌تر سنتی خراسان، دوم آبان ۱۳۹۳ درگذشت و روز بعد در قطعه هنرمندان بهشت رضا مشهد به خاک سپرده شد.

جوینده متولد ۱۳۰۸ در مشهد بود که از اواخر دهه ۲۰ خورشیدی، فعالیت هنری خود را با اجرای نمایش‌هـای شادی‌آور آغاز کرد و در تماشاخانه کوهسنگی و گروه نقاش‌هـا به فعالیت پرداخت. در سال‌های بعد از انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی به شهرهـای جنوبی کشور سفر کرد و تا اواسط دهه ۷۰ نمایش‌هـای زیادی را به صحنه برد و پس از بازگشت به زادگاهش به علت کهولت سن از صحنه تئا‌تر کناره گیری کرد.

او از آخرین بازماندگان گروه نقاش‌هـا محسوب می‌شد و در طول سال‌های طولانی فعالیتش با هنرمندانی چون حمید نعیمی، حسین نعیمی، نوروز شهریاری، ماشالله اسدی‌نژاد، رضا رضاپور، اصغر لشگری و … همکاری داشت.

جوینده سال‌های آخر عمرش را در بیماری آلزایمر گذراند و سرانجام در دوم آبان ۱۳۹۳ دیده از جهان فرو بست.

کیمیا یادگاری‌نژاد: این بازیگر جوان (متولد سال ۱۳۷۴) دانشجوی سال آخر رشته بازیگری واحد رسانه و از اعضای فعال کانون نمایش فرهنگسرای تهران بود. او در نمایش‌هایی چون «هیچی»، «میوه‌های نارس»، «از محبت» و «شهادت حضرت رقیه (س)» نقش آفرینی کرده بود. همچنین در سومین جشنواره تئا‌تر شهر برای بازی روان و تاثیرگذارش در نمایش «میوه‌های نارس»، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگری شد.

کیمیا یادگاری‌نژاد مصادف با سومین روز شهادت سیّد و سالار شهیدان و یک روز پس از اجرای نمایش «شهادت حضرت رقیه (س)»، بامداد پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳ بر اثر گاز گرفتگی جان ‌به ‌جان آفرین تسلیم کرد.

مجید بهرامی: در طول چند سال گذشته، نام مجید بهرامی همواره با بیماری سرطان همراه بود؛ هر چند رنج و درد این بیماری باعث نشد او هیچ‌گاه دست از کارهای هنری بشوید.

این بازیگر تئا‌تر و سینما در فیلم‌هایی چون «بدرود بغداد»، «گیلانه»، «دانه‌های ریز برف» و نمایش‌هایی از جمله «سیاه‌ها»، «خانه‌ای در گذشته ما»، «عشق آباد» و «عجایب المخلوقات» ایفای نقش کرد و در هنر عکاسی نیز دستی داشت.

بهرامی که متولد سال ۱۳۵۶ بود، سرانجام روز ۲۴ آبان ۱۳۹۳ پس از چند سال مبارزه با بیماری سرطان، درگذشت.

مهدی کاشانیان: این هنرمند پیشکسوت، بازیگری را از دهه ۳۰ خورشیدی در تئا‌تر جامعه باربد آغاز کرد و سپس وارد رادیو شد و بیشتر به کارهای طنز پرداخت. کاشانیان با حضور در برنامه رادیویی «صبح جمعه با شما» و اجرای نقش «باریکلا به من، آفرین به تو» برای سال‌های سال مردم را می‌خنداند.

او بازی در فیلم‌های سینمایی «ترن»، «دندان مار» و… را هم در کارنامه خود داشت. آخرین فعالیت هنری این هنرمند، بازی در سریال «شهریار» در نقش شهرفرنگی بود.

این هنرمند تئا‌تر، رادیو و سینما که مدتی به دلیل بیماری عفونت ریه در بیمارستان فیروزگر تهران به سر می‌برد و در سال‌های آخر دچار بیماری آلزایمر شده بود، روز شنبه ۲۴ آبان ۹۳ به دلیل سکته قلبی درگذشت و در میان بدرقه‌ اهالی رادیو و علاقمندانش، در قطعه‌ هنرمندان بهشت زهرای تهران آرام گرفت.

علی سبحانی: این فعال رسانه‌ای، متولد سال ۱۳۵۵ و از نویسندگان و منتقدان عرصه تئا‌تر بود که در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها قلم می‌زد و در رادیو و تلویزیون نیز فعالیت می‌کرد.

از جمله آثار سبحانی می‌توان به کارگردانی فیلم تلویزیونی «دمام» و بازی در تله تئا‌تر «آواز پر جبرییل» اشاره کرد. او همچنین در چندین فیلم و سریال برای شبکه‌های استانی سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوبلور زبان آذری فعالیت کرد. از دیگر فعالیت‌های مرحوم سبحانی می‌شود به مدیریت اجرایی ماهنامه کیش‌ایر و مدیریت روابط عمومی ارکس‌تر سمفونیک آکادمیک تهران اشاره کرد.

این روزنامه‌نگار، منتقد و نویسنده عرصه تئا‌تر، شامگاه شنبه اول آذر ۱۳۹۳ در سن ۳۸ سالگی بر اثر سکته قلبی چشم از جهان فروبست.

انوشیروان ارجمند: این هنرمند شناخته شده و پیشکسوت، متولد ۲۷ مهر ۱۳۲۰ در زاهدان و برادر بزرگ‌تر داریوش ارجمند و همچنین پدر برزو ارجمند و بهار ارجمند بود.

انوشیروان ارجمند از اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی به عنوان بازیگر و کارگردان تئا‌تر در مشهد فعالیت خود را آغاز کرد و در اجرای نمایش‌های بسیاری به عنوان کارگردان و بازیگر نقش داشت.

بازی در سریال‌های «امام علی»، «روزی روزگاری»، «مختارنامه» و فیلم‌های سینمایی «دوئل»، «کیفر»، «تردید» و… از جمله کارهای ماندگار اوست.

انوشیروان ارجمند مدتی به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان پارسیان تهران بستری بود و ظهر روز ۲۳ آذر ۱۳۹۳ درگذشت.

مرتضی احمدی: این هنرمند پیشکسوت، سال ۱۳۰۳ در جنوب تهران به دنیا آمد. او در جوانی و پس از چند تلاش آماتوری در تئا‌تر، با کمک عده‌ای از دوستانش، تماشاخانه ماه را روبه‌روی باغ فردوس در مرکز شهر دایر و در تئا‌تر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده‌خوانی کرد. مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند و بسیار محبوب شد و به همین دلیل برای کار به رادیو تهران رفت.

او از دهه ۴۰ خورشیدی به بازی در آثار تصویری نیز روی آورد که از آن میان می‌توان از سریال‌های «سلطان صاحبقران»، «هفت شهر عشق»، «آیینه»، «آرایشگاه زیبا» و «زیر بازارچه» نام برد.

از جمله فعالیت‌های دیگر مرتضی احمدی، گردآوری و نگارش فرهنگ عامیانه (فولکلور) تهران است. او در این زمینه کتاب‌های «کهنه‌های همیشه نو»، «فرهنگ بر و بچه‌های تِرون» و «پرسه در احوالات تِرون و تِرونیا» را تألیف کرده است. علاوه بر تألیفاتش در حوزه فرهنگ نویسی، او برخی از قدیمی‌ترین ترانه‌های کوچه‌بازاری تهران را به صورت ضربی خوانی بازخوانی کرده است.

مرتضی احمدی صبح روز یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۳ در ۹۰ سالگی به دلیل مشکل ریوی و کهولت سن در منزلش در تهران در گذشت.

وداع با ۹ هنرمند در زمستان

زمستان سال گذشته، خانواده تئا‌تر ایران شاهد از دست دادن ۹ همکار خود بود.

مصطفی عطایی کچوئی: این هنرمند در پنجم مردادماه سال ۱۳۳۲ در شهر اهواز به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را از سن جوانی در شهرستان آبادان آغاز کرد. عطایی از سال ۱۳۴۹ در شهر اهواز به کار پرداخت که حاصل آن همکاری در خلق آثاری چون «چوب به دست‌های ورزیل»، «قضیه زیر بته» و… بود.

او در کارنامه هنری خود بازیگری در نمایش‌هایی چون «خوشبختی در ساعت شش بامداد»، «پالتوی خیس»، «غروب شام»، «جبار»، «دست‌های آلوده» و… را به ثبت رساند. عطایی کچوئی همچنین جوایز بسیاری در زمینه بازیگری تئا‌تر از جشنواره‌های تئا‌تر استانی و کشوری دریافت کرد.

مصطفی عطایی‌کچوئی، غروب سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ در اثر عارضه قلبی در بیمارستان آریا اهواز دار فانی را وداع گفت. پیکر این هنرمند تئا‌تر از تالار آفتاب اهواز تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت‌آباد به خاک سپرده ‌شد.

file image 295

از بالا و راست: مصطفی عطائی‌کچویی، صمد پل‌سنگی، محمد حسین‌پور، بهرام ریحانی، نوشین تندسته،
آرش استاد‌محمد، امیر بختیاری، عزیزالله هنرآموز و فرامز بهبود

صمد پل‌سنگی: این بازیگر پیشکسوت نمایش‌های رادیویی، ابتدا کارش را از صحنه تئا‌تر آغاز کرد و اوایل دهه ۶۰ به رادیو رفت.

پل سنگی سال ۱۳۹۰ دچار سکته خفیف مغزی شد و پس از آن با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم کرد تا این‌که شامگاه چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۳ درگذشت.

محمد حسین‌پور: این تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون متولد سال ۱۳۴۴ در مشهد بود.
حسین‌پور از هنرمندان دهه ۶۰ تئا‌تر خراسان بود که فعالیت هنری‌اش را با گروه تئا‌تر زنده‌یاد حسن حامد آغاز کرد و چند سال با رضا عطاران، احمد شادکامی و جواد محمدزاده، نمایش‌های مختلفی را بازی و کارگردانی کرد.

او پس از مدتی به تهران مهاجرت کرد و در سینما فعالیت‌هایش را ادامه داد. فیلم‌های «می‌نا و غنچه»، «باغچه‌بان»، «شهر در دست بچه‌ها» و «باورم کن» و مجموعه‌های «غریب آشنا»، «آی آدم‌ها»، «مه‌مان امام هشتم»، «روزهای سبز» و… از جمله آثار تصویری محمد حسین‌پور است.

محمد حسین‌پور بعد از یک دوره بیماری سرطان معده، ۲۷ دی‌ماه ۹۳ در مشهد درگذشت.

نوشین تندسته: این بازیگر جوان که در عرصه تئا‌تر فعالیت می‌کرد‌، ۳۰ بهمن‌ماه سال گذشته بر اثر بیماری در بیمارستان از دنیا رفت.

تندسته متولد مهرماه ۱۳۵۱ و فارغ‌التحصیل رشته بازیگری از استرالیا بود. او در نمایش‌های «آهنگ وصال»، «هفت کردار» ‌، «همسفر» ‌، «موزه خاطرات» ‌، «گنجشک می‌خک» ‌، «زکریای رازی» ‌، «کیارش» و… بازی کرده بود.

این بازیگر که به نوعی بیماری خونی مبتلا بود، روز پنج‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ درگذشت و در گرمسار به خاک سپرده شد.

آرش استادمحمد: این هنرمند پیشکسوت عرصه تئا‌تر و هنرهای تجسمی، عصر سه شنبه ۵ اسفند ۹۳ پس از یک دوره بیماری در تهران درگذشت.

او متولد سال ۱۳۲۷ و برادر بزرگ‌تر محمود استادمحمد، هنرمند فقید عرصه تئا‌تر بود. آرش استاد محمد، فعالیت‌های نمایشی خود را با بازی در نمایش «شهر قصه» اثر بیژن مفید و در کنار برادرش محمود استادمحمد آغاز کرد. او فعالیت‌های نمایشی‌اش را با حضور در آثار نمایشی دیگری ادامه داد و بعد‌ها در زمینه نقاشی و سرودن شعر فعالیت نمود. این هنرمند سال‌ها در خارج از کشور زندگی می‌کرد و در زمینه شعر تاکنون از او چهار مجموعه منتشر شده است.

بهرام ریحانی: این هنرمند تئا‌تر و پانتومیم کشورمان، پس از یک سال مبارزه با بیماری سرطان، صبح سه‌شنبه پنجم اسفندماه ۹۳ درگذشت.

بهرام ریحانی بیش از ۴۰۰ نمایش پانتومیم در داخل و خارج کشور از جمله در امارات، یونان، آلمان، فرانسه، ترکیه، کرواسی، ونزوئلا، مالزی و… اجرا کرده بود. کارگردانی و بازی در طولانی‌ترین نمایش پانتومیم جهان در ساحل خلیج فارس و بلند‌ترین صحنه نمایش دنیا یعنی قله دماوند از جمله کارهای اوست. این هنرمند قصد داشت تا اجرایی بر فراز قله اورست داشته باشد که متاسفانه به دلیل بیماری هیچ‌گاه محقق نشد.

ریحانی در تمام دوران بیماری هیچ‌گاه از فعالیت هنری باز نماند و از جمله سال ۹۳ در جشنواره تئا‌تر شهروند لاهیجان در حمایت یک کودک سرطانی، پانتومیم اجرا کرد. او بهمن سال گذشته نیز با نمایش «بی‌لالا» به کارگردانی یاسرخاسب، در تالار حافظ به صحنه رفت و آخرین نقش خود را ایفا کرد.

فرامرز بهبود: این هنرمند پیشکسوت تئا‌تر گیلان که سال ۱۳۰۴ در بندرانزلی به دنیا آمده بود، از سال ۱۳۱۷ فعالیت‌های هنری خود را آغاز کرد. او فارغ التحصیل دانشسرای تربیت معلم بود و از نوجوانی وارد گروه‌های تئا‌تر حرفه‌ای رشت شد.

مرحوم بهبود، ده‌ها نمایشنامه را نوشته و کارگردانی کرده بود و در بسیاری از آن‌ها بازی نیز داشت. او در طول فعالیت هنری خود شاگردان بسیاری را پرورش داد که امروز از هنرمندان فعال کشور هستند.
فرامرز بهبود که ساکن تهران بود، روز جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ در منزلش در گذشت و در بهشت زهرا دفن شد.

عزیزالله هنرآموز: این بازیگر پیشکسوت تئا‌تر، سینما و تلویزیون، مثل بسیاری دیگر از هم دوره‌ای‌های خود، هنرنمایی را از صحنه تئا‌تر آغاز کرد. هنرآموز علاوه بر ده‌ها نمایش، بازی در فیلم‌ها و سریال‌هایی از جمله «بوی پیراهن یوسف»، «سفر به چزابه»، «مختارنامه» و «روزگار قریب» را در کارنامه خود دارد.

عزیزالله هنرآموز، شامگاه جمعه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۳، در پی ابتلا به بیماری ریوی در تهران درگذشت. پیکر او روز دوشنبه ۱۸ اسفند ماه از مقابل خانه سینما در تهران تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

امیر بختیاری: این هنرمند تئا‌تر و رادیو، روز شنبه ۲۳ اسفند ماه به علت فشار خون بالا درگذشت. از کارهای تئاتری او می‌توان به نمایش «الموت» کاری از مجید جعفری در سال ۱۳۵۹ اشاره کرد.

در دو دهه گذشته، بختیاری بیشتر به عنوان بازیگر و کارگردان نمایش‌های رادیویی فعالیت داشت و کارهای زیادی از او روی آنتن رفت.