» آرشیو مطالب » مواجهه خانم هزارپا و کرمِ بدون پا/ اجرایی با بازی کودکان استثنایی
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مواجهه خانم هزارپا و کرمِ بدون پا/ اجرایی با بازی کودکان استثنایی

مرداد 25, 1401 0

مهدی خجستگی کارگردان نمایش «پاهای خانم هزارپا» درباره شکل‌گیری این اثر نمایشی با حضور کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه توضیح داد.

مهدی خجستگی کارگردان نمایش «پاهای خانم هزارپا» درباره شکل‌گیری این اثر نمایشی که این روزها برای سومین بار در پردیس تئاتر تهران روی صحنه رفته است به تئاتر آنلاین گفت: سال ۹۶ بود ما باید خودمان را برای جشنواره تئاتر معلولین کشور که در شهرکرد برگزار می‌شد آماده می‌کردیم و این متن توسط یکی از دوستان به بنده پیشنهاد شد. وقتی متن را خواندم وجود ۲ کاراکتر کرم و هزارپا نظرم را جلب کرد؛ کرمی که پا ندارد و هزارپایی که هزار پا دارد و ناراضی به نظر می‌رسد البته طی صحبت‌هایی که با ندا حاجی بابایی نویسنده نمایشنامه داشتم متن دچار تغییراتی نیز شد.

وی درباره انتخاب بازیگران نمایش عنوان کرد: بازیگران نمایش توانمندان معلول ناشنوا و جسمی حرکتی و نانیسم بودند و چون بنده قابلیت بسیار بالایی در این عزیزان می‌بینم سال‌هاست که با این دوستان همکاری می‌کنم و به آن‌ها آموزش می‌دهم. طبیعتاً این بچه‌ها محدودیت‌هایی دارند که ما اول سعی می‌کنیم با تمرین‌های بیشتر این مسئله را مرتفع کنیم و البته از آنجایی که بچه‌ها معلولیت‌های متفاوتی دارند همدیگر را تکمیل می‌کنند.

خجستگی ادامه داد: ما از سال ۹۲ گروه تئاتر معلولین «آسو» را تشکیل دادیم و با این عزیزان همکاری می‌کنیم. در این گروه ابتدا دوستانی را که علاقه‌مند به هنر تئاتر هستند آموزش می‌دهیم و بعد امکان تجربه صحنه را برایشان فراهم می‌کنیم.

در گروه با این نیت که بچه‌های معلول با هر نوع معلولیتی می‌توانند به صورت حرفه‌ای و مانند دیگر گروه‌ها کار نمایش انجام بدهند، فعالیت می‌کنیم از این رو تنها عاملی که باعث می‌شود ما بیشتر با این دوستان کار کنیم متعهد بودن، میزان استعداد و شدت و نوع معلولیت آن‌هاست. کما اینکه امسال در جشن دوسالانه خانه تئاتر، فاطمه فرکی یکی از بازیگران گروه علی‌رغم ناشنوا بودن جزو نامزدهای بازیگری بود.

این کارگردان در پایان درباره دیگر برنامه‌های گروه تئاتر «آسو» توضیح داد: گروه ما اولین گروه در بین معلولین کشور بود که به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه پیدا کرد و در بخش ملل نامزد دریافت جایزه هم شد. قرار است در آذر ماه با نمایش جدیدی در جشنواره تئاتر معلولین کشور که در کرج برگزار می‌شود، شرکت کنیم و حتماً کار را برای جشنواره‌های دیگر هم می‌فرستیم. از تمام عزیزانی که تلاش می‌کنند تا سالن‌ها را پر از تماشاگر کنند تا کار بچه‌ها بیشتر دیده شود، ممنون هستم.

نمایش «پاهای خانم هزار پا» به کارگردانی مهدی خجستگی با مشارکت و نقش‌آفرینی نوجوانان دارای نیازهای ویژه پس از حضور در جشنواره تئاتر معلولین آفتاب شهرکرد، حضور در بخش بین‌الملل بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تالار هنر در سال‌های گذشته، از ابتدای سال ۱۴۰۱ برای سومین بار در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته است.

فاطمه سیدطالبی، نیما فاضلی، سمانه دلیر، فاطمه فرکی، مریم مرادی نیا، مهدی قهرمانی، احسان شاهسون، کیانا محمدی، مهدی سوری، زینب رنجبری بازیگران نمایش «پاهای خانم هزارپا» هستند که تا ۲۸ مرداد ماه ساعت ۱۷ در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: روایت خانم هزارپایی است که از پاهای خود خسته شده و از شهر بیرون می‌آید و با کرمی روبرو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×