» آرشیو مطالب » مهمانی «به مناسبت ورود اشکان» در ایام نوروز/ قصه عشق و خیانت
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مهمانی «به مناسبت ورود اشکان» در ایام نوروز/ قصه عشق و خیانت

فروردین 14, 1401 1

علاقه مندان به هنرهای نمایشی می توانند در ایام نوروز به دیدن فیلم تئاتر «به مناسبت ورود اشکان» به کارگردانی رضا دادویی بنشینند.

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر است که به دیدن آثار نمایشی روی صحنه که معمولاً از ۷ فروردین ماه اجراهای خود را آغاز می‌کنند، بنشینند اما در طول ۲ سال گذشته با توجه به تعطیلی تماشاخانه‌ها و مراکز هنری در ایام تعطیلات نوروزی به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و لزوم در منزل ماندن اکثر مردم، استقبال از دیدن فیلم‌تئاترهای مختلف توسط علاقه مندان به هنرهای نمایشی بیشتر شده است. البته امسال با کنترل وضعیت بیماری و عادی‌تر شدن شرایط از نیمه دوم تعطیلات نوروزی نمایش‌های مختلفی در تماشاخانه‌های تئاتری روی صحنه می‌روند یا اجرای سال قبلشان را ادامه می‌دهند و شهروندان تهرانی و یا مهمانان نوروزی که به پایتخت می‌آیند می‌توانند به دیدن این آثار بنشینند اما با این وجود دیدن فیلم تئاتری قدیمی و جدید برای افرادی که دیدن یک نمایش اجرا شده را از دست داده‌اند، علاقه‌مندانی که به دنبال تکمیل آرشیوشان هستند و یا در تهران زندگی نمی‌کنند و دیدن نمایش‌هایی که در مرکز تئاتر کشور به صحنه می‌رود برایشان امکان پذیر نیست، خالی از لطف نخواهد بود.

در همین راستا به روال سال‌های قبل در گزارش‌هایی جداگانه به معرفی فیلم تئاترهایی می‌پردازیم که در زمان اجرای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم تئاترهایشان نیز بعد از انتشار همچنان پرمخاطب هستند. از این رو دیدن فیلم تئاتر «به مناسبت ورود اشکان» به کارگردانی رضا دادویی به علاقه مندان هنرهای نمایشی پیشنهاد می‌شود.

نمایش «به مناسبت ورود اشکان» نوشته پوریا کاکاوند است که در سال ۹۳ به کارگردانی خودش در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته بود اما فیلم تئاتری که از این اثر نمایشی پیشنهاد می‌شود اثری است که به کارگردانی رضا دادویی سال ۹۶ در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت.

«به مناسبت ورود اشکان» اثری خانوادگی و قصه محور است که به بحران و درگیری افراد جامعه در مواجهه با اتفاقات ناشی از شرایط اقتصادی که باعث تضعیف بنیان خانواده‌ها می‌شود، توجه دارد. اتفاقات نمایش در یکی از اتاق‌های خانه می‌گذرد و مهمانی ورود اشکان در بیرون از صحنه جریان دارد. در همین اتاق است که کم کم رازها برملا می‌شود و افراد خانواده ذات واقعی خود را به نمایش می‌گذارند. می‌توان این نمایش را اثری در رابطه با عشق و خیانت بر بستری از روابط خانوادگی دانست که با یک موقعیت شاد در ابتدای نمایش آغاز و کم کم به سمت یک بحران حرکت می‌کند تا در انتها مخاطب غافلگیر و بهت زده شود.

هومن برق نورد، نیما رئیسی، خسرو شهراز، شمسی صادقی، الهه حسینی، ویدا جوان، آرزو افشار، علی امیری، آزاده نوبهار و امین میری بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: اشکان پسر کوچک خانواده پس از پایان تحصیلاتش در مالزی به خانه برگشته و مادرجون به مناسبت ورود او یک مهمانی برگزار کرده است. مهمان‌ها به مرور از راه می رسند اما بهمن پسر بزرگ خانواده از اتاق بیرون نمی‌آید. او منتظر رسیدن دوست صمیمی اش عابدین است که قرار است خبر مهمی را برای او بیاورد. با رفت و آمد هر کدام از اعضای خانواده و مهمان‌ها پرده از رازی بزرگ برداشته می‌شود و خیانتی پنهان آشکار می‌شود…

این روزها علاقه مندان به دیدن فیلم‌تئاترها می‌توانند این محصولات را با خرید اینترنتی و تماشا در وی او دی‌ها و پلتفورم های مختلف نمایش فیلم تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×