» آرشیو مطالب » معاون هنری به «مبارک» پیام داد/ رونمایی از پوستر نمایشگاه عکس
3705617
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

معاون هنری به «مبارک» پیام داد/ رونمایی از پوستر نمایشگاه عکس

اسفند 10, 1399 0

3705617
پیام سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رونمایی از پوستر نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک ۲ خبر از این رویداد هستند.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ستاد خبری جشنواره، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، عروسک‌ها را تبلور اسطوره‌های دیروز و تجسم رویاهای فردا دانست.

متن پیام معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

«به آرمان و آرزو زیستن، غایت بندگی‌ست که انسان، فرزندِ فروزنده‌ امید و جانِ جویای جاودانگی‌ست. شور عارفانه‌ای که آیه‌آیه، مخلوق را به خالق شبیه می‌کند و نشاط آفرینش را تازه می‌دارد. عروسک‌ها و پیکرک‌ها، زاده‌ همین خداباوری‌ و خداوارگی‌ست. حقیقت‌های برساخته‌ای که از کهن‌روزگاران تا به روزگار ما، در سور و سوگ، سهمی داشته‌اند و بی‌اندک توقعی، شریک غم‌ها و شادی‌ها بوده‌اند. عروسک‌ها، تبلور اسطوره‌های دیروز و تجسم رویاهای فردایند. خلق شده‌اند تا یادآور زیبایی‌ها و کاشف فضیلت‌ها باشند که به سادگی و صداقت و خوش‌باوری زیستن شاید از جهان؛ قرارگاه معصومانه‌تری ‌بیافریند.

جشنواره‌ تئاتر عروسکی هجدهمین هنگامه‌ خود را ‌با تاکید بر کشف خلاقیت‌های فردی و کنش‌های جمعی کودکان پشت سر می‌گذارد. در این دوره با ‌مرور ظرفیت‌های نمایش عروسکی در کارنامه‌ تئاتر سنتی و بهره‌گیری از گنجینه‌ تجربی این نوع هنری، جنبه‌های تعاملی و الگوهای تکاملی تئاتر عروسکی در شیوه‌های تولیدی و شگردهای اجرایی مورد تاکید قرار گرفته است و به ضرورت دشواری‌ها و احتیاط روزگار کرونا، بسیاری از بسترهای اجرایی و آموزشی در فضای رسانه‌ای تدارک دیده شده است که قطعا بنا به حُسن سلیقه و دانش متولیان به مقصد رضایت و اقناع هنرمندان و مخاطبان منتهی خواهد شد. آن چه در جشنواره‌ هجدهم اتفاق می‌افتد بیش و پیش از هر چیز مرهون مهر و مسئولیت دبیر جان‌آگاهش «گلزار محمدی» است که خاطره‌ عاشقانه‌ زیستنش در جهان عروسک‌ها برای ما به یادگار باقی ماند و دستمریزاد به همکارانش که با زنده‌نگه‌داشتن نام و نشان آن هنرمند فقید نگذاشتند لبخند از لبان‌ عروسک‌ها دور شود.

روزی را آرزو می‌کنم که عروسک‌ها و پیکرک‌های ایرانی، سفیران شایسته‌ فرهنگ و هنر این سرزمین در رفیع‌ترین رویدادها و صحنه‌های جهان‌ باشند. ایمان دارم که به چنین پویش و چنین جوشش ِ به غایت همدل و هم‌دست، راه دوری نخواهد بود که: «آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت.»

پوستر نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی رونمایی شد

پوستر نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک شنبه ۹ اسفند در مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

در این برنامه مهدی حاجیان دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، از حاضران قدردانی و از آنان دعوت کرد در مراسم افتتاح رسمی نمایشگاه عکس جشنواره که امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، حضور داشته باشند.

همچنین امیر عابدی مدیر بخش عکس این دوره از جشنواره که طراحی پوستر آن را هم بر عهده داشته است، با گرامیداشت یاد و خاطره گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره و نیز زنده یاد محمدرضاالوند توضیحات کوتاهی درباره پوستر این نمایشگاه ارایه کرد.

وی با قدردانی از حاضران در این برنامه افزود: معمولا در طراحی پوستر به سمت گرافیک می‌رویم ولی من این پوستر را با بهره‌گیری از عکس یک عروسک که خودم آن را عکاسی کرده‌ام، طراحی کردم.

عابدی یادآور شد: در دوره‌های گذشته جشنواره نمایش عروسکی، بخش عکس تعریف نشده بود و به نمایندگی از عکاسان تئاتر از همراهی مرکز هنرهای نمایشی و معاونت هنری در برگزاری نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی قدردانی می‌کنم.

در این برنامه کوتاه سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه، سعید اسدی، محمدمهدی بهداروند و تعدادی از مدیران ستاد برگزاری جشنواره حضور داشتند.

نمایشگاه عکس این دوره از جشنواره نمایش عروسکی امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ماه به طور رسمی در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود. مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک با یاد زنده‌یاد گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی از امروز دهم اسفند آغاز می‌شود و تا هفدهم همین ماه ادامه دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×