» آرشیو مطالب » گفت‌وگوی تئاترآنلاین با کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی/ سامانه سمتا برای یکپارچه‌سازی بلیت تئاتر
مصاحبه با کاظم نظری مدیر مرکز هنرهای نمایشی
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

گفت‌وگوی تئاترآنلاین با کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی/ سامانه سمتا برای یکپارچه‌سازی بلیت تئاتر

اسفند 2, 1402 زمان مطالعه: 2 دقیقه 2

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عرضه سامانه‌ای به نام «سمتا» برای ایجاد یکپارچگی گیشه‌های بلیت‌فروشی تئاتر کل کشور خبر داد

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در غرفه رسانه خبری تئاترآنلاین در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران حضور پیدا کرد، در ارتباط با نحوه تعامل مرکز هنرهای نمایشی با مراکز خبری خصوصی به خبرنگار تئاترآنلاین این چنین گفت: یقینا رسانه‌ها در انعکاس اخبار هنرهای نمایشی و معرفی هنرمندان کشور نقش مهمی را ایفا می‌کنند و بالطبع این رسانه ها مخاطبان خود را دارند. اما اداره کل هنرهای نمایشی نیز باید همراهی بکند. چون نهادهای دولتی نمی‌توانند به تنهایی انتشار اخبار تئاتر و هنرهای نمایشی را پیش ببرند.

همانطور که در این بخش سالن‌ها و تهیه کنندگان خصوصی هم حضور دارند و در تئاتر سرمایه‌گذاری می کنند، ما هم باید رسانه‌های خصوصی که حوزه تئاتر را دنبال می‌کنند، مورد حمایت قرار بدهیم و بسترهایی برایشان فراهم کنیم که بتوانند رویداهای هنری کشور را پوشش بدهند. متاسفانه در سالهای گذشته چنین حمایتی نبوده است.

وی در ادامه گفت: قطع به یقین ما در سال پیش رو چنین حمایتی را خواهیم داشت و در برنامه کاری سال آینده خواهد بود و از دولت هم می‌خواهیم که در این زمینه ما را حمایت کند. چرا که بخش خصوصی چه در بخش اقتصاد و چه در بخش فرهنگی و به خصوص رسانه‌ای در همه جای دنیا جایگاه و اهمیت زیادی دارند. و ما هم باید بستری را فراهم کنیم که در حوزه رسانه خصوصی تئاتر رونق پیدا کند. این منجر به توسعه تئاتر و جذب تماشاگران بیشتر می‌شود و همین امر است که در ادامه منجر به جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری بیشتر در تئاتر خواهد شد.

مدیر کل هنرهای نمایشی در ارتباط با بلیت‌فروشی چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر از طریق سایت تازه تاسیس گیشه تئاتر اینگونه توضیح داد: شبکه ای که فعالیت بلیت فروشی ما را انجام داده یک شبکه خصوصی است و اصلا دولتی نیست. وی گفت سایت گیشه تئاتر برای انجمن هنرهای نمایشی است که سازمانی خصوصی محسوب میشود و با توجه به اینکه یک بستر کشوری دارد، شامل این سامانه هم میباشد.

نظری اضافه کرد: ما امسال سامانه‌ای به اسم «سمتا» را عرضه کردیم که تمام گیشه های کل کشور که به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند، در زیرمجموعه این سامانه قرار میگیرند. علت این یکپارچگی این است که میخواهیم گزارش و آمارهایمان درست باشد. الان ما نمی‌دانیم که مثلا در تهران چند نفر زیر 18 سال تئاتر میبینند، یا دقیقا چند مخاطب داریم و یا چه تعداد خانم و چه تعداد آقا مخاطبین تئاتر هستند. در حال حاضر ما هیچ اطلاعات دقیقی در این زمینه نداریم.

بنابراین نمیتوانیم سیاست‌گذاری و برنامه دقیقی داشته باشیم. به همین دلیل همانطور که در سینما سامانه‌ای به اسم سمفا وجود دارد، ما هم در تئاتر سامانه سمتا را راه اندازی کنیم، تا از این طریق همه‌ی سایت ها و گیشه های خصوصی به صورت یکپارچه بلیت تئاتر کشور را عرضه کند.

در ادامه کاظم نظری در ارتباط با نحوه نظارت مرکز هنرهای نمایشی بر تبلیغات نمایش ها از طریق رسانه ها و کیفیت آثار روی صحنه گفت: در ابتدا باید شورای نظارت از نظر کیفی در مورد اثر تصمیم‌گیری کند. اگر یک کار ضعیف باشد نباید حتما به روی صحنه برود.

 وی اضافه کرد: متاسفانه نبود نقد در کشور مزید بر علت است. چون وقتی نقاط ضعف و قوت کاری مورد بررسی قرار میگیرد، تولیدکننده اثر با این نقد مواجه میشود و با توجه به کیفیت اثرش اینکه  ادامه بدهد یا نه، مشخص میشود. اما چون ما در این حوزه فعالیت جدی نداریم، تولید کننده اثر ضعیف فکر میکند حتما کارش خوب بوده و فروش هم داشته است و یک سری رسانه فیک هم اینها را تبلیغ میکنند.

از جهت دیگر تماشاگرهای ما خیلی نجیب و صبور هستند، و وقتی از سالن بیرون می‌آیند چیزی نمیگویند. ما اگر چیزی را از مغازه ای بخریم که مشکلی داشته باشد آن را به فروشنده پس میدهیم و پولمان را پس میگیریم ولی در مورد محصول فرهنگی همچین چیزی وجود ندارد. در این زمینه رسانه های خصوصی قطعا میتوانند به ما کمک بکنند و حمایت از این رسانه ها برنامه سال آینده مرکز هنرهای نمایشی خواهد بود.

شما می‌توانید ویدئوی کامل مصاحبه با «کاظم نظری» را از کانال یوتیوب و یا آپارات تئاترآنلاین ببینید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×