“مرغ باران” از فردا دوباره روی صحنه می‌رود

اجرای نمایش “مرغ باران” به کارگردانی پری صابری و تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری به دلیل برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در تالار وحدت به مدت سه روز متوقف شد ولی تهیه‌کننده نمایش معتقدست این جشنواره می‌توانست در سالنی دیگر برگزار شود.

اجرای نمایش “مرغ باران” به کارگردانی پری صابری و تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری به دلیل برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در تالار وحدت به مدت سه روز متوقف شد ولی تهیه‌کننده نمایش معتقدست این جشنواره می‌توانست در سالنی دیگر برگزار شود.

به گزارش MrArt، پری صابری کارگردان نمایش “مرغ باران” درباره توقف سه روزه اجرای این اثر نمایشی در تالار وحدت به خبرنگار مهر گفت: به ما گفته شده تالار وحدت به مدت سه شب در اختیار برنامه‌ای دیگر است و از روز چهارشنبه ۱ خردادماه می‌توانیم اجرای نمایش را از سر بگیریم. البته آقای جهانگیر کوثری تهیه‌کننده نمایش در جریان این موارد و برنامه‌ها هستند اما معتقدم اجرای یک اثر نمایشی باید مستمر باشد. امیدوارم از شامگاه چهارشنبه بتوانیم “مرغ باران” را مجددا روی صحنه ببریم چون سرمایه‌گذاری سنگینی برای تولید و اجرای این اثر نمایشی شده است.

جهانگیر کوثری تهیه‌کننده خصوصی نمایش “مرغ باران” نیز درباره وضعیت پیش آمده یادآور شد: تالار وحدت دولتی است و توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می‌شود. طی قرارداد رسمی که داریم قرار نبود این اتفاق بیفتد ولی در قرارداد عنوان شده که اگر تالار وحدت تشخیص دهد در مناسبت‌هایی باید هماهنگی‌هایی داشته باشد این کار را انجام دهد. از این رو اجرای نمایش “مرغ باران” به مدت سه شب در تالار وحدت متوقف شد و این تالار در اختیار همایش موسیقی نواحی قرار گرفت.

وی با اشاره به امکانات و تجهیزات تالار وحدت گفت: جشنواره موسیقی نواحی نیازی به این امکانات ندارد ولی نمایش “مرغ باران” که بر اساس شاهنامه تولید شده و دارای ۵۰ بازیگر است و با عواملی حرفه‌ای با کارگردانی خانم پری صابری اجرا می‌شود از این امکانات استفاده می‌کرد. از این رو معتقدم این همایش می‌توانست در سالنی دیگر و یا قبل یا بعد از ساعت اجرای ما اجرا شود.

تهیه‌کننده نمایش “مرغ باران” تأکید کرد: مدیران و مسئولان تالار وحدت نهایت همکاری را با ما داشتند و بسیار علاقه‌مند بودند نمایش “مرغ باران” اجرای خود را داشته باشد و این اجرا متوقف نشود اما تصمیم گیرنده مدیران بالاتر بودند.

کوثری با اشاره به تمرین ۶ ماهه گروه برای تولید نمایش “مرغ باران” و حضور خود به عنوان تهیه‌کننده خصوصی در این اثر گفت: همه کارها را به صورت قانونی انجام دادیم و توقع‌مان این است که مدیران و مسئولان تصمیم‌گیرنده نیز با ما همکاری داشته باشند و اینگونه برخورد نکنند.

این تهیه‌کننده سینما معتقد است بسته شدن سایت فروش بلیت نمایش “مرغ باران” و پایین آوردن بیلبورد تبلیغاتی نمایش و توقف سه روزه اجرا باعث بلاتکلیف شدن مخاطبان و علاقه‌مندان به تئاتر و تماشای نمایش “مرغ باران” شده است.

وی یادآور شد: برای اجرای نمایش “مرغ باران” بیش از ۱۰۰۰ پروژکتور در تالار وحدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و دکور این اثر نیز ۱۵ متر طول دارد و از امکانات متحرک صحنه تالار نیز استفاده می‌شود. در اجراهایی که طی روزهای گذشته داشتیم سفرای کشورهای مختلف به تماشای “مرغ باران” نشستند و دیدن این اجرا و همچنین امکانات تالار وحدت برای‌شان جذاب بود. نمایش “مرغ باران” می‌تواند الگو باشد و به عنوان تئاتری فاخر در سطح جهان دیده شود. این نمایش می‌تواند معرف فرهنگ و هنر ایران باشد و انعکاس آن بسیار تأثیرگذار خواهد بود. تولید و اجرای این نمایش از یک اپرا هم سخت‌تر بوده است.

کوثری در پایان تصریح کرد: وقتی در جهت رشد فرهنگی و معرفی فرهنگ و هنر کشورمان تلاش و فعالیت می‌کنیم باید مورد حمایت قرار بگیریم و این حمایت باید از سوی مدیران و مسئولان تصمیم‌گیرنده هنری انجام شود. با وجود احترامی که برای موسیقی قائل هستم ولی معتقدم جشنواره موسیقی نواحی می‌توانست در سالن دیگری برگزار شود زیرا نیازی به امکانات تالار وحدت ندارد. این امر باعث می‌شد اجرای نمایش “مرغ باران” با هزینه سنگینی که برای تولید آن صرف شده متوقف نشود.
مهر