» آرشیو مطالب » مراقب خدشه‌دار نشدن اصالت تعزیه باشیم/ لزوم ایجاد فرصت های پژوهشی
3271845
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مراقب خدشه‌دار نشدن اصالت تعزیه باشیم/ لزوم ایجاد فرصت های پژوهشی

شهریور 4, 1401 0

3271845

حمید قصرانی از هنرمندان حاضر در رویداد بین‌المللی تئاتر «صاحبدلان» معتقد است هنر تعزیه از شکل سنتی خود خارج شده و با ایجاد فرصت های پژوهشی باید مراقب خدشه وارد نشدن به اصالت آن باشیم.

حمید قصرانی از هنرمندان فعال در حوزه تعزیه که با مجلس شبیه‌خوانی شهادت حضرت مسلم ابن عقیل در دوازدهمین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر «صاحبدلان» حضور دارد در این باره به تئاتر آنلاین گفت: به‌طور کلی بیش از ۶۰۰ مجلس تعزیه وجود دارد اما تجربه ثابت کرده است که علی‌رغم وجود داستان‌های متعدد حماسی با مضامین انسانی و اخلاقی، مخاطبان نمایش‌های آئینی بیشتر به تعزیه های برگرفته از حماسه عاشورا و شخصیت‌های حاضر در قیام کربلا علاقه‌مند هستند و حتی اگر ده‌ها بار هم شاهد آن باشند، بازهم از آن استقبال می‌کنند.

وی تصریح کرد: در این دوره برای نخستین بار از منطقه شمشک در رویداد تئاتر «صاحبدلان» حضور یافته‌ایم که به ماجرای شهادت حضرت مسلم ابن عقیل خواهیم پرداخت.

قصرانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مؤلفه در ماندگاری هنر تعزیه، عشق به حضرت اباعبدالله (ع) و یاران باوفای ایشان است، اظهار کرد: قرار نیست که در این‌گونه نمایشی نعل به نعل تاریخ را برگردان کنیم اما همان مقاتلی که بارها اجرا شده‌اند دارای بار دراماتیک هستند و باید مراقب بود در بیان مقاطع به زبان تعزیه و شبیه‌خوانی، تاریخ دستخوش تحریف نشود.

این هنرمند فعال در حوزه تعزیه با انتقاد از ورود تکنولوژی به تعزیه عنوان کرد: به عقیده من موسیقی تعزیه شناسنامه‌دار است و از آنجا که یکی از اجزای اصلی این‌گونه نمایشی به شمار می‌رود باید از تغییر آن جلوگیری کرد زیرا گاهی شاهد آن هستیم که بهره‌گیری از ابزار تکنولوژیکی به‌ویژه در بخش موسیقایی به اصالت اثر لطمه وارد می‌کند.

قصرانی یادآور شد: متأسفانه هنر تعزیه از شکل سنتی خود خارج‌ شده و رویدادهایی مانند تئاتر «صاحبدلان» این ظرفیت را دارند که با ایجاد فرصت‌های پژوهشی در خاستگاه و فلسفه به‌کارگیری هرکدام از اجزای هنر تعزیه به‌ویژه در بخش اکسسوری صحنه، لباس شبیه‌خوان‌ها و موسیقی، بر حفظ این میراث به شکل اصیل خود تأکید کنند.

وی در پایان به صدور فرهنگ اسلامی از مسیر اجرای مجالس تعزیه اشاره و بیان کرد: تعزیه کارکردهای فرهنگی و اجتماعی بسیاری دارد و جلوه حماسی و اساطیری تعزیه آنچنان مانا و اثرگذار است که در تمام مقاطع تاریخی می‌تواند به‌عنوان هنری تمام‌عیار نقش خود را در بیان حقایق تاریخی بیان کند. رویدادهایی مانند تئاتر «صاحبدلان» و هر مجال دیگری می‌توانند با محتوا و فرم غنی خود، پیام‌آور قیام عاشورا باشند.

آثار شبیه‌خوانی دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین‌المللی رویداد تئاتر «صاحبدلان» از ۲۹ مرداد تا ۷ شهریور، پس از اذان مغرب در محوطه باز تئاتر شهر اجرا می‌شوند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×