مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در «تئاتر صاحبدلان» برگزار شد

صبح امروز طی مراسمی از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» قدردانی و از زنده یاد کریم اکبری مبارکه نیز تجلیل شد. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، طی مراسمی که صبح امروز اول بهمن ماه با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در سالن […]


صبح امروز طی مراسمی از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» قدردانی و از زنده یاد کریم اکبری مبارکه نیز تجلیل شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، طی مراسمی که صبح امروز اول بهمن ماه با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار شد از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» قدردانی و همچنین در این مراسم به رسم یادبود از زنده یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بزرگی بود من به او غبطه می خورم. آدم های مثل او با فکر و اندیشه شان در جامعه ماندگار می مانند.

وی با اشاره به همکاری اش با کریم اکبری مبارکه بیان کرد: من از سال ۱۳۷۶ با او در جهاد دانشگاهی همکاری داشتم. وی انسان بسیار منظم با اخلاق و متواضعی بود. این هنرمند انسان وظیفه شناس و باورمندی بود و همواره به بهترین شیوه وظایفش را انجام می داد و همواره در نقش هایی که بازی می کرد، خوش می درخشید.

آشنا در ادامه با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) تصریح کرد: انسان باید به گونه ای زندگی کنند که به انسان های دیگر عشق بورزد و به آنها انرژی خوب و آرامش بدهد. کریم اکبری مبارکه یکی از این انسان های یگانه بود. نام و یاد این عزیز گرامی باد.

در ادامه محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی درباره کریم اکبری مبارکه گفت: دوستی من و کریم به بیش از۴۰ سال پیش بازمی گردد و چیزی که همواره از او به خاطر دارم مهربانی، منش خوب و انسانی، تعهد و اخلاق است. در دوران دوستی مان همواره او را انسان یگانه ای یافتم که نگران تئاتر بود.

وی افزود: در ۱۱ سال اخیر که جشنواره «تئاتر صاحبدلان» برگزار می شود همواره کریم اکبری مبارکه به عنوان داور و مشاور همراه ما بود و دلم می خواست از او که در سینما و تئاتر الگوی اخلاق بود در این رویداد تقدیر شود.

در ادامه مسلم قاسمی عنوان کرد: کریم اکبری مبارکه انسان نمونه و صاره ای از معرفت و سخاوتمندی بود. او انسان با مرام و معرفتی بود و حرام و حلال سرش می شد و در هر رویدادی که شرکت می کرد به آن رویداد اعتبار می بخشید. او هرگز هنرش را به کسی نفروخت.

وی یادآور شد: کریم اکبری مبارکه همواره با ملاطفت سخن می گفت و از بیان حقیقت کوتاه نمی آمد. او قلب رئوفی داشت و با این که از رفتار نادرست آدم ها می رنجید، هرگز درصدد تلافی نبود. او زیرک و دانا بود و هرگز آبروی کسی را نمی برد.

قاسمی با اشاره به همکاری دراز مدتش با اکبری مبارکه بیان کرد: در دوران جوانی ما هر ۲ مربی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودیم. او در آن دوره که جنگ ایدئولوژی های چپ و راست بود، هرگز خودش را در امر آموزش درگیر این ایدئولوژی ها نکرد و همواره تلاش داشت تا آموزش هایش انسان ساز باشند.

به گفته قاسمی، کریم اکبری مبارکه به فرهنگ و هنر ملیتش عشق می ورزید. او هر نقشی را که بازی می کرد چه در «مرگ یزدگرد»، «امام علی (ع)» و این اواخر «بچه مهندس» بهترین بود.

در ادامه سید عباس عظیمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بی نظیری بود. وقتی پیامک هایی که برایم فرستاد می خوانم پیام های او چیزی جز دوستت دارم و ابراز ارادت نبود. در انجمن برای هر کار دشواری که نیاز به پیگیری داشت همواره روی کمک او حساب می کردیم. انجمن هنرمندان پیشکسوت واقعا یکی از یاوران اصلی خود را از دست داد.

احمد جولایی نیز ابراز کرد: کریم اکبری مبارکه انسان صاف، ساده و با صداقتی بود. او هرگز درصدد این نبود که زیرآب کسی را بزند تا بر صندلی او بنشیند. او هرگز به این چیزها فکر نمی کرد. هنرمندان چند دسته هستند؛ پیشرو و صف شکن، همگام و پس گام. کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشرویی بود که همواره حواسش به همه چیز جمع بود و واکنش نشان می داد.

وی یادآور شد: من واقعا افتخار می کنم که کریم اکبری مبارکه در آخرین نمایشی که روی صحنه بردم بازی کرد. این نمایش درباره شهید قشقایی بود که تالار قشقایی به یاد او نام گرفته است.

به گفته جولایی هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند و جامعه ای که هنرمندش بتواند مردم را آگاه و اقناع کند دیگر نیازی به پلیس و قاضی و زندانبان و زندان ندارد. پیام اصلی تمام آثار بزرگ جهان از جمله «اتللو» بیداری انسان ها است. هنرمند باید از نظر روحی و جسمی سلامت باشد. وقتی هنرمند روحش سلامت باشد هرگز زیر یوغ کسی نمی رود.

در بخش پایانی مراسم به رسم یادبود تندیس «تئاتر صاحبدلان» و هدایای به رسم یادبود به خانواده کریم اکبری مبارکه اهدا شد.

در پایان براساس رای هیات انتخاب مسابقه نمایشنامه نویسی «تئاتر صاحبدلان» متشکل از محمدرضا الوند، کاوه مهدوی، ندا ثابتی از میان ۱۵۸ اثر رسیده به دبیرخانه سه نمایشنامه «روایت نه چندان پیچیده از یک عشق به طعم شمشیر» نوشته محمدرضا آریان فر، جایزه اول، «مردی که خواب کسوف می دید» نوشته حمید نامق، جایزه مقام دوم، «قلندر» نوشته روزبه حسینی، جایزه مقام سوم به عنوان آثار برتر این دوره از «تئاتر صاحبدلان» تقدیر شدند.

این مراسم توسط کانون تئاتر دینی با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، موسسه هنرمندان پیشکسوت، امور هنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای تخصصی تئاتر و طرح امام حسن (ع) با حضور خانواده زنده یاد کریم اکبری مبارکه برگزار شد.