» آرشیو مطالب » مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار شد
مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر 42 در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار شد

بهمن 2, 1402 زمان مطالعه: 2 دقیقه 2

مراسم افتتاحیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز یکشنبه ۱ بهمن در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایران‌شهر برگزار شد.

به گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شامگاه یکشنبه یکم بهمن در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد.

محمود سالاری (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، مهدی حامدسقایان (دبیر جشنواره)، اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره‌کل هنرهای نمایشی)، اسماعیل خلج، داوود فتحعلی‌بیگی، جلیل فرجاد، هوشنگ توکلی، میکائیل شهرستانی، بهرام ابراهیمی، محمود فرهنگ، مسعود فروتن، فرهاد بشارتی، ایوب آقاخانی، احمد جولایی و جمعی دیگر از هنرمندان، ازجمله حاضران این مراسم بودند.

در این آیین گشایش، چهار بخش «رادیو تئاتر»، «نمایش‌‌های تلویزیونی»، «نمایشنامه نویسی» و «پژوهش» هم که از 27 تا 30 دی برگزار شدند، برگزیدگان خود را شناختند.

به امید برپایی دوباره تئاتر دانشجویی

مهدی حامدسقایان، دبیر چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در آغاز این آیین گفت: «خدا را شکر می‌‌کنم که استقبال از اجراهای جشنواره تاکنون خوب بوده است و امیدوارم مخاطبان در روزهای پیش‌‌رو بیش از پیش به سالن‌های تئاتر بیایند.»

مهدی حامد سقایان در افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر

او ضمن اشاره به بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره ادامه داد: «در چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، بخش دانشجویی را داریم که البته امیدوارم در سال آینده، شاهد برگزاری دوباره جشنواره تئاتر دانشگاهی پس از چند سال تعطیلی باشیم.»

معرفی برگزیدگان بخش «پژوهش» در مراسم افتتاحیه تئاتر فجر 42

در ادامه این آیین، نوبت به معرفی برگزیدگان بخش پژوهش جشنواره به دبیری نرگس یزدی رسید.

محمدباقر قهرمانی، علی‌اصغر فهیمی‌فر و منصور براهیمی، هیئت داوران بخش پژوهش، اسامی برگزیدگان را به شرح زیر اعلام کردند:

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به سیدجواد روشن، برای پژوهش «بررسی ساختاری و روند تغییرات در برگزاری جشنواره تئاتر فجر طی دوره‌های 32 تا 41 با تمرکز بر بخش نمایش‌های صحنه‌ای» رسید.

رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سپیده ضیایی‌نژاد و بهروز محمودی‌بختیاری، برای «پژوهش آسیب‌شناسانه در باب تاثیر عملکرد جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بر جهانی شدن تئاتر ایران» اهدا شد.

رتبه اول، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمدرضا رسولی برای پژوهش «نقش جشنواره‌های تئاتر در سیاست‌گذاری فرهنگی بر اساس نظریه سیاست‌گذاری رویداد» تقدیم شد.

اهدای نشان درجه یک هنری به هشت هنرمند

در ادامه این مراسم، هوشنگ توکلی، محمود سالاری و محمود شالویی، با حضور در روی صحنه، نشان درجه یک هنری، معادل دکترا را به جلیل فرجاد، ابوالفضل میراحمدی، حسین نوری، داوود داداشی، قوام‌الدین قاسمی، مسلم قاسمی، منوچهر رحیمی و محمود فرهنگ اهدا کردند.

جلیل فرجاد پدر مونا فرجاد و مارال فرجاد در افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر

محمود سالاری، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با اهدای این نشان‌ها توضیح داد: «شورای ارزیابی نشان درجه یک هنری، یک شورای مقدماتی دارد که متغیرهای اولیه را بررسی می‌کند.»

او ادامه داد: «نکته مهم این است که مولفه‌های مهمی چون تربیت شاگرد، حضور مداوم و عمری تلاش در این میان بررسی شده و به شورای بالادستی و نمایندگانی از نهادهای گوناگون و نظارتی ارجاع داده می‌شود که همه رشته‌ها در آن وجود دارند و برای اجرا نیز قوانین محکمی، پشتوانه آن است. این مسیر دارای یک روند ثابت و روشن است و از آنجایی که این درجه معادل مدرک دکتری است، بنابراین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بر آن نظارت دارد.»

معاون هنری وزیر، ضمن تشکر از همه مسئولان چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و هنرمندان حاضر در این رویداد گفت: «باید چراغ امید را در دل مردم روشن نگه داریم. این کشور و هنر آن برای همه مردم است‌.»

مراسم افتتاحیه جشنواره فجر 42

در حالی چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شاهد آیین گشایش رسمی خود شد، که از 27 دی آغاز شده است و تا 12 بهمن، ادامه خواهد یافت.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×