» آرشیو مطالب » مخاطب را علاوه‌بر خنداندن به ‌اندیشیدن دعوت کنیم/استرس‌های یک پدر
مخاطب را علاوه‌بر خنداندن به ‌اندیشیدن دعوت کنیم/استرس‌های یک پدر
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مخاطب را علاوه‌بر خنداندن به ‌اندیشیدن دعوت کنیم/استرس‌های یک پدر

تیر 19, 1402 0

امیر کربلایی‌زاده بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که این روزها در نمایش «زیرزمینی‌ها» نقش محمود پدر خانواده را ایفا می‌کند با اشاره به اینکه سعی می‌کند در سال حداقل در ۲ تئاتر حضور داشته باشد به خبرنگار مهر گفت: خانه اصلی من یعنی جایی که در آن شکل گرفتم و رشد کردم تئاتر است چون معتقدم هرکسی کو دور ماند از اصل خویش / بازجوید روزگار وصل خویش. تئاتر همیشه خانه امن من بوده و در بزنگاه‌ها کمکم کرده تا بتوانم در هنر دوام بیاورم و در مسیر اصلی خودم بمانم.

وی با بیان اینکه مدیوم تلویزیون و سینما با مدیوم تئاتر فرق می‌کند، ادامه داد: در سینما و تلویزیون اگر دوربین را حذف کنیم دیگر محصولی نخواهیم داشت به همین دلیل می‌گویند صنعت سینما، در حالی که در تئاتر اگر بازیگر حذف شود دیگر تئاتر نخواهیم داشت به همین دلیل می‌گویند هنر تئاتر. هر چند بازی جلوی دوربین سینما و تلویزیون هم توانمندی و تکنیک و قدرت می‌خواهد ولی به وسیله‌ای به نام دوربین نیاز است تا شما به چشمان مخاطب برسید اما در تئاتر بدون هیچ وسیله‌ای شما در دیدگاه تماشاگر قرار می‌گیرید و این ویژگی جذابیت تئاتر را بالاتر می‌برد.

این بازیگر درباره دلیل حضورش در نمایش «زیرزمینی‌ها» توضیح داد: برای من تفاوت نقشم با کارهای قبلی‌ام خیلی اهمیت دارد. سال ۱۴۰۱ در نمایش «شام خداحافظی» حضور داشتم و نقش یک کاراکتر خارجی را بازی می‌کردم. نمایشنامه خارجی بود و من نقش ناشری را داشتم که مشکلاتی در زندگی زناشویی و با رفقایش داشت و امسال حضور در نمایش «زیرزمینی‌ها» به لحاظ تفاوت شکل و شمایل و نوع کمدی‌اش همان چیزی بود که در این زمان نیاز داشتم.

این استندآپ کمدین عنوان کرد: حامد وکیلی در کارگردانی بسیار طناز و همراه است و سعی می‌کند محیطی به وجود بیاورد که بازیگرها با آرامش و تعامل به نتیجه دلخواهشان برسند و من از کار کردن کنارش لذت بردم.

کربلایی‌زاده «زیرزمینی‌ها» را اثری کمدی تراژیک معرفی کرد و افزود: این نمایش داستانی جدی است در موقعیتی کمدی. یکی از جذابیت‌های متن این است که تراژدی در عین کمدی و کمدی در عین تراژدی دارد.

وی با بیان اینکه در بازیگری همواره تلاش می‌کند تا بهترین خودش را روی صحنه ارائه بدهد، گفت: در نقش محمود هم سعی کردم زوایای مختلف نقش را در بیاورم و پدری باشم که تلاش می‌کند ارکان اصلی خانواده را نگه دارد و در عین حالی که با کوهی از مشکلات روی دوشش پر از استرس و تشویش است، برای رسیدن به آرزویشان که همان سرپناه است تمام تلاش خود را می‌کند. هر چند هیچ‌کس مطلق نیست اما خودم از آنچه روی صحنه اتفاق می‌افتد راضی هستم و صحنه‌ای که بچه‌ها شادی می‌کنند و پدر بغضش را می‌خورد برایم یکی از تأثیرگذارترین صحنه‌ها است.

بازیگر سریال «جیران» افزود: نمایش باید مخاطب خود را علاوه بر خنداندن به اندیشیدن نیز دعوت کند، اثری که تماشاگر را با بطن جامعه روبرو می‌کند، مخاطب را با خود همراه کرده و به دل قصه می‌برد. چنین نمایشی ارزش دیدن دارد و «زیر زمینی‌ها» از جمله این نمایش‌ها است.

کربلایی‌زاده در پایان با اشاره به تعداد اندک اجراها در نمایش‌های حرفه‌ای گفت: ماحصل چند ماه تمرین گروه‌های نمایشی صرفاً به ۳۰ اجرا یا کمتر محدود می‌شود. امیدوارم شرایطی ایجاد شود که کارها تعداد اجرای بیشتری داشته باشند و مخاطب‌های بیشتری بتوانند نمایش‌ها را ببینید. از طرف دیگر شرایطی پیش آید که تئاتر هم بتواند تبلیغات مناسب داشته باشد و جزو اولویت‌های خانواده‌ها و در سبد فرهنگی مردم قرار بگیرد. نقش مسئولان در این اتفاق خیلی مهم است که امیدوارم این مسائل را مورد توجه قرار دهند.

نمایش «زیرزمینی‌ها» نوشته مرتضی شاه‌کرم و کارگردانی حامد وکیلی از ۲۹ خرداد ماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته‌است و تا ۲۹ تیر ماه ساعت ۱۹:۱۵ در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد میزبان علاقه مندان است.

حامد وکیلی، امیر کربلایی‌زاده، مرضیه صدرایی، جواد خواجوی، مهسا سرخوش، هانیه کریمی و آیناز آقاسی به عنوان بازیگر در نمایش «زیرزمینی‌ها» حضور دارند.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: خانواده‌ای از قشر ضعیف جامعه با فروش تمام دارایی خود خانه‌ای را پیش خرید می‌کنند و مجبور می‌شوند برای مدتی در زیرزمینی بسیار بسیار کوچک زندگی کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×