تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

مخاطب «جنگ بازی» نوجوانان هستند/ خاطرات جنگ در جزیره خارک

1
0
Reading Time: 2 minutesReading Time: 2 minutes

2968902
کارگردان «جنگ بازی» با اشاره به اینکه در این نمایش فضای جزیره خارک در دوران دفاع مقدس به تصویر کشیده می‌شود، عنوان کرد این اثر نمایشی ویژه نوجوانان به صحنه می‌رود.

عبد بناری کارگردان نمایش «جنگ بازی» که در جشنواره تئاتر «مقاومت» حضور دارد درباره این نمایش به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «جنگ بازی» درباره جزیره خارک است؛ زمانی که در جنگ بارها مورد حمله هوایی قرار گرفت. فضاسازی‌ها طبق ویژگی‌های مکانی خارک انجام شده است و به صورت کلی این نمایش بیشتر بر خراب شدن بازی‌های بومی بچه‌ها به واسطه جنگ تاکید دارد.

وی افزود: «جنگ بازی» نوشته حسن حاجت‌پور است و داستان زندگی ۵ رفیق و اتفاقاتی را که برایشان در طول جنگ می‌افتد به تصویر می‌کشد. «جنگ بازی» در جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان همدان نیز شرکت کرده بود که بازخورد بسیار خوبی از سوی مخاطبان دریافت کردیم.

این کارگردان درباره تغییراتی که در طول تمرین برای نمایش رخ داده است، بیان کرد: سال ۹۴ «جنگ بازی» را با یک گروه دیگر کار کرده بودم ولی امکان حضور بازیگران قبلی وجود نداشت به همین دلیل از یک گروه جدید استفاده کردم. در ابتدا این نمایش ۵ اپیزود داشت ولی در طول تمرین‌ها که چهار ماه به طول انجامید برای ممانعت از خستگی تماشاگران زمان اجرا به سه اپیزود تغییر پیدا کرد زیرا مخاطب نمایش ما نوجوانان هستند.

بناری درباره موسیقی نمایش «جنگ بازی» توضیح داد: موسیقی اولیه کار ترکیبی از سازهای سه تار و کوبه ای بود که سازهای جنوبی را به آن اضافه و موسیقی کار را به موسیقی فولکلور نزدیک کردیم.

کارگردان نمایش «جنگ بازی» با اشاره به تجربیات کودکی خود از جنگ گفت: این نمایش بیشتر برای متولدین دهه ۶۰ و ۵۰ است زیرا بیشترین آسیب را کودکان این نسل‌ها دیدند و کودکی خوبی نداشته‌اند. خود من در همین فضا بزرگ شدم بنابراین تلاش کردم حس و حالی را که در آن زمان داشتم به خوبی به مخاطبانم نشان بدهم.

وی در پایان درباره روند برگزاری جشنواره تئاتر «مقاومت» بیان کرد: جشنواره تئاتر «مقاومت» این امکان را برای نوجوانان امروزی فراهم کرده تا رنج‌هایی را که کودکان دهه‌های پیشین کشیده‌اند از طریق تئاتر مشاهده کنند. در دوره قبلی جشنواره به عنوان بازیگر حضور داشتم که تجربه بسیار خوبی برای من محسوب شد.

نمایش «جنگ بازی» تا پایان جشنواره هر روز ساعت ۱۷:۳۰ در سالن گلستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می‌رود.

شانزدهمین جشنواره تئاتر «مقاومت» به دبیری امیر نصیربیگی و با همت بنیاد فرهنگی تئاتر روایت از ۶ تا ۱۰ آذر در تهران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *