» برگزیده » محسن نفر: ما در ایران موسیقی داریم ولی برنامه نداریم
photo 10
برگزیده

محسن نفر: ما در ایران موسیقی داریم ولی برنامه نداریم

اسفند 2, 1391 0

photo 10«محسن نفر» آهنگساز و نوازنده نوازنده برجسته تار با بیان اینکه بزرگترین هدف انسان در موسیقی کمال‌خواهی است، گفت: ما در ایران موسیقی داریم ولی برای موسیقی برنامه نداریم.

 «محسن نفر» آهنگساز، پژوهش‌گر و نوازنده نوازنده برجسته تار و سه تار ایران که برای شرکت در مراسم اختتامیه بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به تالار وحدت آمده بود در گفت‌‌وگو با فارس در خصوص چگونگی رشد «موسیقی» در کشور گفت: اگر موسیقی در کشور ما پیشرفت کند انعکاس آن در جشنواره نمود پیدا می‌کند. به اعتقاد من ما برنامه‌ای برای رشد موسیقی نداریم.

**برنامه‌ای برای پیشرفت موسیقی نداریم

وی افزود: ما موسیقی داریم ولی برنامه‌ای برای پیشرفت آن نداریم. موسیقی در ایران باید تکلیف خودش را بداند. مسئولان بدانند که از موسیقی چه می‌خواهند برای تفریح، سرگرمی، خوشحالی، پر کردن اوقات فراغت، تفکر و یا اینکه موسیقی را برای کمال می‌خواهند.

**بزرگترین هدف انسان در مقابل موسیقی کمال‌خواهی است

آهنگساز آلبوم ماندگار «شمس‌الضحی» یادآور شد: بزرگترین هدف انسان در مقابل موسیقی کمال‌خواهی است. اگر ما موسیقی را برای کمال بخواهیم خود به خود برنامه‌ریزی‌ها به سمت این موضوع ترتیب داده می‌شود و در این صورت است که موسیقی برای تفنن و اتلاف وقت، لهو و لعب و هدف‌های پست و ناچیز به کار نمی‌رود.

**راه نجات موسیقی ایران چیست؟

نفر تصریح کرد: در این مسیر است که افراد که کمال‌خواهی را از هنر موسیقی مدنظر دارند دعوت و مشغول به کار می‌شوند و نمای ظاهری و خارجی موسیقی را رقم می‌زنند. در این صورت به قول کنفسیوس اگر موسیقی یک ملت اصلاح شود آن ملت اصلاح می‌شود. در این صورت است که همه قیل‌و قال‌های اضافی و نامعقول در مورد موسیقی از صدا می‌افتد و جامعه و مسئولان از حالت شک و تردید در مورد هنر و موسیقی خارج می‌شوند. طبیعی است که در این حالت نمادهایی مثل جشنواره‌ها، همایش‌ها، آزمون‌ها و حتی تحصیل موسیقی جنبه کمال پیدا می‌کند و از کیفیت ایده‌آل برخوردار می‌شود و این راه نجات موسیقی در ایران است.

این آهنگساز پیشکسوت کشورمان افزود: ما در ایران موسیقی داریم ولی برای موسیقی برنامه نداریم. با گذشت 32 سال از انقلاب اسلامی تکلیف موسیقی معلوم نیست که برای آن چه می‌خواهیم تا برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×