» آرشیو مطالب » مجموعه نمایشنامه «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» از مارتین کریمپ منتشر شد
مجموعه نمایشنامه مایکل کریمپ منتر شد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران - معرفی کتاب

مجموعه نمایشنامه «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» از مارتین کریمپ منتشر شد

اسفند 14, 1402 زمان مطالعه: 1 دقیقه 1

مجموعه نمایشنامه «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» از مارتین کریمپ و کتاب نظری «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» از آن فلیتسوس، توسط نشر نیماژ منتشر شدند.

به‌گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین، نشر نیماژ، کتاب‌های «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» نوشته‌ مارتین کریمپ و «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» نوشته‌ آن فلیتسوس را با ترجمه‌ علی‌اکبر علیزاد منتشر کرد.

کتاب «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری»، شامل سه نمایشنامه از مارتین کریمپ، تقریباً با سه الگوی متفاوت ساختاری، جهان‌هایی را بازتاب می‌دهد که به بهترین نحو ممکن از علایق زیبایی‌شناختی و اجتماعی نمایشنامه‌نویس خبر می‌دهد.

کریمپ در این نمایشنامه‌ها، علاوه‌بر نمایش جنبه‌های روان‌شناختی، به علایق سیاسی-اجتماعی همیشگی‌اش وفادار می‌ماند. در این میان، در‌حالی‌که «شهر» و «روستا» بیشتر از نظر ساختاری به هم شبیه هستند، «وضعیت‌های کمتر اضطراری»، ادامه‌ فرمال نمایشنامه «سوءقصدهایی به زندگی آن زن»، اثر بزرگ کریمپ، است.

این کتاب ۲۱۰ صفحه‌ای در قطع رقعی، کاغد بالک، جلد شومیز و با قیمت ۱۹۰ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

«تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل»

کتاب «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» با این استدلال آغاز می‌کند که صرفاً یک نوع خاصِ تحلیل مناسب همه‌ نمایشنامه‌‌ها نیست، همان‌طورکه یک الگوی واحد تفسیری به‌کار همه‌ هنرمند‌ان یا گروه مشارکت‌کننده نمی‌آید.

نویسنده‌ این کتاب در مقدمه‌اش می‌گوید: «چندین و چند کتاب تحلیل متن در بازار وجود دارد که اکثرشان به‌طرز آزاردهنده‌ای شبیه هم‌ا‌ند و از رویکرد و اصطلاح‌شناسی واحدی حمایت می‌کنند و معمولاً هم مشتق از اصول ارسطو، فریتاگ، و استانیسلاوسکی‌اند.
این کتاب با ارائه‌ شیوه‌های متنوعی که می‌توان از طریق آن‌ها متن را واکاوی و تفسیر کرد و با لحاظ کردن واکنش‌های ذهنی و عینی به متن، پیش می‌رود.»

کتاب «تفسیر متن نمایشنامه؛ تعمق و تحلیل» ۲۰۸ صفحه است و با قطع رقعی، جلد شومیز، کاغذ بالک و قیمت ۱۷۰ هزار تومان به علاقه‌مندان تئاتر عرضه شده است.

مارتین کریمپ

مارتین کریمپ در ۱۴ فوریه سال ۱۹۵۶ در انگلستان متولد شد.

کریمپ در سال‌های 1975 تا 1978 در دانشکده سنت کاترین دانشگاه کیمبریج ادبیات انگلیسی خواند. او در این دورا ناولین نمایشنامه‌اش را با همکاری راجر میشل نوشت. او بیش از اینکه خودش را به عنوان نمایشنامه‌نویس تثبیت کند، یک مجموعه داستان و یک رمان نوشت که منتشر نشد. شش نمایشنامۀ نخست کریمپ در تئاتر اورنج تری اجرا شد. هفت نمایشنامۀ دیگر او و دومین ترجمه‌اش از آثار یونسکو در تئاتر رویال کورت لندن اجرا شد. او از سال 1997 در اینجا به عنوان نویسندۀ ثابت مشغول به کار بود.

مارتین کریمپ نمایشنامه نویس تئاتر2

اوج شهرت و فعالیت کریمپ در دهه ۱۹۹۰ بوده است. آثار او بسیار تحت تأثیر دیگر جنبه‌های فعالیتش مثل داستان‌نویسی و ترجمه است. آن‌چنان‌که گاه از ترجمه‌هایی که از دیگر آثار نمایشی داشته، اقتباس کرده است. به عنوان مثال نمایشنامه خشونت و لطافت که در سال ۲۰۰۴ نوشته، اقتباسی است از نمایشنامه زنان تراخیس اثر سوفوکل. آثار او همیشه از آثار بحث‌برانگیز در تئاتر انگلستان و جهان بوده است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×